Oblasť podnikateľského sektora je naozaj znepokojená z absolútneho odchodu Británie z Európskej únie. V súčasnosti je tak na obzore nová nočná mora – tzv. Slepý Brexit, ktorý by mohol predĺžiť neistotu ohľadom obchodu až na niekoľko rokov.
Je vidno rastúce obavy z odchodu Veľkej Británie ohľadom opustenia Veľkej Británie z Európskej únie v marci 2019 s neurčitou dohodou, čo spoločnostiam a investorom dáva ešte väčšiu neistotu ako v júni 2016, kedy voliči podporil Brexit v referende.
Politický tlak sa tak na konci tohto týždňa zvýšil, keďže bol predstavený jediný pevný návrh pre Brexit, podložený kľúčovým vodcom EÚ a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a tí ktorí hovorili o jednoduchom odchode z bloku označili za “klamárov”.
Mujtaba Rahman z Poradne pre politické riziká v spoločnosti Eurasia Group poznamenal: “Vyhliadky na neurčitý Brexit, ktorý obsahuje len bezvýznamné politické vyhlásenie o budúcom vzťahu medzi EÚ a Britániou, uverejnené spolu s právne záväznou dohodou o odstúpení od zmluvy, narastá na význame.”
Tzv. slepý Brexit tak môže byť pre niektoré spoločnosti ešte horším ako scenár, kedy Veľká Británia mala opustiť blok v marci bez dohody o preferenčnom prístupe na rozsiahle európske trhy. To samozrejme zo sebou prinieslo veľký šok.
Súvisiace:
Brexit už britskú ekonomiku týždenne stojí £ 440 miliónov
Brexit môže spôsobiť že britský automobilový priemysel “vyhynie”
Stephen Phipson, ktorý je generálnym riaditeľom podnikateľskej skupiny z oblasti výroby – EEF, povedal, že ďalšie roky neistoty by predstavovali najväčšie trápenie pre veľkých zahraničných producentov so zložitými dodávateľskými reťazcami, ktoré prekrývajú rôzne hranice.
Rušenie investícií
Aktivity celosvetových spoločností ako Airbus, Siemens, BMW a Nissan sú na muške.
Phipson ďalej poznamenal: “Automobilový výrobca, ktorý v tejto krajine vlastní tri závody a jeden vo východnej Európe, svoje investície v tejto krajine pozastaví,” … “Ich dozorné rady neuvoľnia kapitál potrebný na investovanie, pretože si nie sú istí vhodným podnikateľským prostredím.”
Už po hlasovaní o Brexite mnoho spoločností zastavilo investície, pretože nevedeli, či nebudú čeliť novým predpisom, tarifám alebo colným kontrolám na hraniciach. Taktiež nie je jasné, či budú môcť presúvať zamestnancov medzi Európsku úniu a Britániou alebo či nebudú nútení platiť nové dane.
Spoločnosť BMW v utorok uviedla, že svoju továreň pre značku Mini v Británií zatvorí.
Niektorí vedúci predstavitelia prišli s nádejou ohľadom návrhu britskej premiérky Theresi Mayovej, ktorý by udržiaval úzke obchodné vzťahy v oblasti tovarov a poľnohospodárskych výrobkov a zahŕňal prechodné obdobie na takmer dva roky.
Avšak najvyšší politický líder Európskej únie – Donald Tusk sa však po plánovanom štvrtkovom stretnutí lídrov EÚ v Salzburgu vyjadril, že tento návrh nebude fungovať, pretože by ohrozil narušenie jednotného trhu s tovarmi a službami.
Eso v rukáve
Môže trvať na tom, že jej plán predstavuje jedinú cestu vpred. Napriek tomu by mohla byť nútená prísť s zmiernením podmienok pod tlakom Európskej únie, vlastnej strany alebo opozície.
Ale aj slepý Brexit by vedel mal svojich oponentov, vrátane tých, ktorí tvrdia, že Británia by sa vedela vzdať svojho vyjednávacieho esa: peňazí, ktoré dlhuje Európskej únii.
Rahman uviedol: “Zástancovia nekompromisného prístupu budú bojovať tým, že Spojené kráľovstvo sa vzdá svojej najlepšej karty – vyplatenie rozvodu o hodnote 39 miliárd libier pre EÚ – za neurčitý vrelý prístup ohľadom budúceho vzťahu.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, CNN
Facebook komentár