Odchod z Európskej únie by viedol k zníženiu životnej úrovne pre obyvateľov Veľkej Británie.
London School of Economics poznamenala: “Znížený príjem z obchodu by mohol viesť k poklesu priemerného príjmu domácnosti, minimálne o ročných 850 libier (1232 dolárov).”
Podľa pesimistickejšieho scenára analyzovaného strediskom u LSE by strata príjmu pre domácnosti mohla byť dvakrát tak veľkou.
Súvisiace: G20: Brexit by vo svetovej ekonomike spustí “šok”
John Van Reenen, ktorý mal správu na starosti poznamenal: “Naša práca nenecháva nikoho na pochybách, keďže po odchode z EÚ existujú vážne náklady na reálne mzdy a dôchodky,” … “Aj bez akejkoľvek reakcie k neblahému vplyvu na zahraničné investície a produktivitu by vplyv Brexitu mal vplyv na stratu príjmov z nižšieho objemu obchodov.”
Británia vykoná záväzné hlasovanie už 23. júna, kde by mala rozhodnúť, či bude členom EÚ, alebo odíde” a podporia tak scénar Brexitu.
Premiér David Cameron, vedenie Centrálnej Banky Anglicka, mnoho veľkých podnikov a bánk už upozornilo na riziká pre britskú ekonomiku, ak sa teda rozhodnú odvrátiť od svojho najväčšieho obchodného partnera.
Zástancovia “Brexitu” uvádzajú, že ak odchod Británie z EÚ by bol lepším riešením, pretože už nebudú musieť platiť peniaze do rozpočtu Únie, ďalej budú môcť upustiť od nákladných európskych predpisov a budú vedieť vyjednať si svoje vlastné obchodné dohody so Spojenými štátmi, Japonskom a inými významnými ekonomikami.
Výskum z LSE tvrdí, že vyššie náklady na podnikanie s Európou (čo predstavuje 45% britského vývozu) by jasne prevážili nad úsporami z rozpočtu EÚ, čo predstavuje hlavný ekonomický prínos pre odchod.
Zástancovia “Brexitu” často poukazujú na Nórsko alebo Švajčiarsko, ako príklady krajín, ktoré voľne obchodujú s EÚ bez toho, aby patrili do 28 krajín únie.
Súvisiace: Brexit ohrozí obchod Británie v hodnote $ 670 miliárd
Odhad ušlého príjmu v hodnote 850 libier je u LSE založený na najoptimistickejších scénaroch, ktoré by mohli po “Brexite” nastať, kde sa predpokladá, že Veľká Británie bude mať rovnaké postavenie ako Nórsko.
Nórsko má dohodu o voľnom obchode s EÚ, ale stále v obchode čelí niektorým prekážkam, keďže nie je súčasťou colnej únie EÚ. Avšak taktiež musí platiť do rozpočtu EÚ, prijímať predpisy EÚ a súhlasiť z bezplatnou migráciou ohľadom pracovných síl.
Ani jedna z dvoch hlavných skupín kampane “Brexit” nereagovali na e-mailové požiadavky na predloženie pripomienok k tejto aktuálnej správe.
Zdroj: TheGuardian, CNN
Facebook komentár