Brexit_10_najhrozivejsich_varovani_pre_svet_podnikania

Týždne po hlasovaní o Brexite v júni 2016, Japonsko vyzvalo Spojené kráľovstvo, aby urýchlene a transparentne rokovalo o rozvode EÚ s cieľom chrániť podniky.

Japonsko varovalo, že neistota by spôsobila volatilitu trhu a znížila by obchod a investície. Ak Spojené kráľovstvo nedokáže zabezpečiť dohodu o Brexite, ktorá ochráni obchod, jej spoločnosti by mohli krajinu opustiť.

Vláda v 15-stranovej správe napísala: “Japonské podniky v Európe sa chcú jednoznačne vyhnúť situácií, v ktorej nie sú schopní jasne rozoznať spôsob, akým sa rokovania o Brexite uberajú a nakoniec celý obraz im bude poskytnutý na poslednú chvíľu.”

O dva a pol roka neskôr a len pár dní pred Brexitom, to je presne pozícia všetkých spoločností (či už japonských ale aj ostatných), ktoré jej budú čeliť. Riziko škodlivého neporiadku z Brexitu sa nikdy nezdalo byť nikdy pravdepodobnejšie.

Frustrácia sa aktuálne len navyšuje. Prinášame Vám 10 z najstrašnejších varovaní od obchodných lídrov:

1. Siemens: Hlavný výkonný riaditeľ spoločnosti Siemens minulý pondelok poznamenal, že chaos z priebehu Brexit jednoznačne poškodzuje povesť Spojeného kráľovstva ako miesta pre podnikanie a začína sa stávať “terčom posmechu.”

Juergen Maier, CEO spoločnosti Siemens pre Britániu poznamenal: “Už toho bolo naozaj dosť. Naša trpezlivosť už vyprchala.”

Zákonodarcom odkázal, že je naozaj náročne vykonávať “vyvážené investičné rozhodnutia”, ktoré by nemali vplyv na britské pracovné miesta a konkurencieschopnosť. Siemens v Británii zamestnáva 15 000 ľudí a vytvára ročný obrat o hodnote približne 5 miliárd libier (6,6 miliardy dolárov).

2. EasyJet: Nízko-nákladová letecká spoločnosť taktiež varovala, že pokračujúca neistota ohľadom Brexitu znižuje dopyt po letoch v Európe. Uviedla, že problémy môžu pokračovať aj počas rozhodujúcej letnej sezóny.

EasyJet ďalej uviedla, že zmätok za šesť mesiacov končiacich 31. marcom prispel k masívnej strate vo výške 275 miliónov libier (359 miliónov dolárov).

3. Citigroup: CEO Michael Corbat v januári pre agentúru Bloomberg poznamenal, že banka Citi bude nútená presunúť európske aktíva z Londýna, ak banky v Británii stratia schopnosť predávať svoje služby v Európe.

Podľa poradenskej spoločnosti EY, spoločnosti poskytujúce finančné služby oznámili plány na presun aktív v hodnote 1 bilióna libier (1,3 bilióna dolárov) do Európskej únie. Očakáva sa, že vykonajú presun približne 7 000 pracovných miest.

4. Airbus: Tom Enders, generálny riaditeľ európskeho výrobcu lietadiel – Airbus, v januári poznamenal, že chaotický odchod z Európskej únie by spôsobil, že Airbus vykoná presun svojich budúcich investícií z Británie.
Airbus, ktorý zamestnáva 14 000 ľudí v Británii, poznamenal, že nemôže zaručiť, že jeho továrne prežijú.

Enders varoval: “Letecký a kozmický sektor Spojeného kráľovstva aktuálne stojí nad priepasťou,” … “Ak nastane Brexit bez dohody, v spoločnosti Airbus budeme musieť vykonať potenciálne veľmi škodlivé rozhodnutia pre Spojené kráľovstvo.”

Dodal: “Nenechajte sa mýliť, existuje veľa krajín, ktoré by radi vyrábali krídla pre lietadlá značky Airbus.”

5. McDonald’s: Reťazec rýchleho občerstvenia sa pripojil k skupinám KFC, Pret a Manger a britským supermarketom, aby v januári varovali, že odchod z Európskej únie povedie k “významným” narušeniam dodávateľských reťazcov.

Spoločnosti uviedli, že nebudú schopné zachovať „výber, kvalitu a trvanlivosť“ potravín, ak Británia opustí blok bez uzavretia dohody o odchode, ktorá by vedela ochrániť obchod s Európskou úniou.

McDonald’s a ostatné spoločnosti poznamenali: “Aj keď úzko spolupracuje s našimi dodávateľmi na pohotovostných plánoch, nie je možné zmierniť všetky riziká pre naše dodávateľské reťazce.”

6. Sony: Japonská technologická spoločnosť Sony v januári uviedla, že zaregistruje svoju európsku centrálu v Amsterdame a zmení právny základ jej divízie z Londýna. Za toto rozhodnutie obviňovala neistotu okolo Brexitu.

Hovorca ďalej poznamenal, že je “najlepšie pripraviť sa v prípade, že nedospejú k žiadnej dohode.”

Po tomto rozhodnutí spoločnosti Sony nasledovalo podobné rozhodnutie od inej japonskej spoločnosti – Panasonic v októbri 2018, s ohľadom na presun svojej európskej základne zo Spojeného kráľovstva do Holandska.

Spoločnosť v tom čase uviedla, že sa obáva možných obmedzení toku ľudí a tovaru medzi Britániou a inými krajinami.

7. Nissan: Na začiatku februára, automobilka Nissan zmenila plány na vybudovanie modelu X-Trail v jeho anglickom závode mesta Sunderland, pričom si namiesto toho vybral výrobu SUV, práve v Japonsku.

Ako jeden z dôvodov pre zmenu uviedli neistotu týkajúcu sa Brexitu. Závod je najväčšou automobilkou v Spojenom kráľovstve a zamestnáva viac ako 7 000 ľudí.

V marci, Nissan oznámila, že v tomto závode prestane produkovať dva luxusné modely Infiniti, ale poprela že by rozhodnutie bolo spojené s Brexitom.

Súvisiace:
Brexit je pre hospodárstvo Spojeného kráľovstva paralýzou
Náklady na Brexit sú už ohromujúce. A mohlo by to byť ešte horšie

8. Ford: Americká automobilka Ford v januári varovala, že tvrdý Brexit by ju mohol v roku 2019 stáť 800 miliónov dolárov. To odráža náklady na nové tarify a očakávania, pre pokles britskej libry.

Predseda predstavenstva divízie Ford Europe – Steven Armstrong v utorok poznamenal, že spoločnosť “bude musieť vykonať ďalší rozsiahly a tvrdý prieskum s ohľadom na operácie, ktoré v Spojenom kráľovstve máme”, v prípade ak dohoda o Brexite nebude.

Pre Sky News poznamenal: „Museli by sme podniknúť akékoľvek kroky na ochranu zvyšku podniku.“

Ford už automobily v Británii nevyrába, ale prevádzkuje dve veľké továrne na motory a táto krajina je pre túto automobilku tretím najväčším trhom na svete.

9. BMW: Nemecká automobilka BMW, ktorá produkuje kultové modely značky Mini v továrni neďaleko Oxfordu, poznamenala, že chaotický Brexit mohol zabrániť továrňam v prevádzke.

Výrobcovia automobilov, ktorí sa spoliehajú na zložité celosvetové dodávateľské reťazce, sa obávajú, že Brexit povedie k novým obchodným prekážkam a prieťahom na hraniciach. V stávke je budúcnosť priemyslu.

Prezident Konfederácie britského priemyslu Paul Drechsler v júni 2018 poznamenal: “Ak nemáme colnú úniu, v Spojenom kráľovstve existujú sektory výrobných spoločností, ktorým hrozí vyhynutie.”

Automobilový priemysel v Spojenom kráľovstve zamestnáva 186 000 ľudí.

10. Schaeffler: Nemecká strojárenská skupina Schaeffler, ktorá je dodávateľom producentov automobilov, ako aj leteckému priemyslu, v novembri 2018 oznámila, že v Spojenom kráľovstve zatvorí dve závody.

Zdôraznila „neistotu v súvislosti s Brexitom“ ako kľúčový faktor v rozhodnutí o zatvorení závodu v Llanelli vo Walese a druhom v Plymouthe, na juhozápadne Anglicka.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár