Aj cez regulačný tlak a negatívne verejné prostredie veľké banky sú stále väčšie a veľké americké banky sú na tom ešte lepšie, ako ich celosvetový konkurenti.

Najnovším dôkaz týchto dôvodov od veľkých finančných inštitúcií pochádza z toho, aké výsledky dosahujú v ich divíziách investičného bankovníctva.

Podľa posledných údajov z Dealogicu vyplýva, že z celkového podielu na svete, americké inštitúcie majú najväčší „kus“ z tejto činnosti v 11. rokov.

V tej dobe bankový sektor zaznamenal takmer totálny kolaps svetového finančného systému, najhoršie výsledky ekonomiky za viac ako 80. rokov a regulačný režim, ktorého cieľom je odplata za škody, ktoré spôsobili.

A napriek tomu, výnosy investičného bankovníctva v 1Q roka 2013 dosiahli celkových 11,4 miliardy amerických dolárov, čo je o 8 percent viac, ako v rovnakom období v roku 2012, ktorý bol celkovo považovaný za dobrý rok.

To je celkom dosť dobrý výkon pre polovicu celosvetových príjmov, čo je nárast z 47,5 percenta v minulom roku a najväčší podiel bol dosiahnutý v roku 2002 vo výške 54,8 percenta, kedy hypotekárny trh sa práve začínal zahrievať. Rizikové úvery na bývanie nakoniec stroskotali a spôsobili celosvetovú krízu úverov.

Hoci boli zvýšené obavy z marží, zárobok bánk bol späť na rekordných maximách.

Päťka amerických bankových holdingových spoločností: JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo a Goldman Sachs  mali na konci minulého roka 8,8 miliárd dolárov vo forme aktív, čo je z roka 2011 nárast o 3,5 percenta.

Jediná skromná nevýhoda pochádza z príjmov sektora fúzií a akvizícií, ktoré spadli o 19 percent, na 4,8 miliardy dolárov. Ale aj tam, americké banky dominujú s 56,3 percentami na trhu, z 52,6 percent v období roka 2012.

Kongres sa snažil zastaviť možnosť bánk byť znova stále „too big to fail“ (príliš veľké na bankrot), no, ale s pochybnými výsledkami.

V analýze pre klientov, FBR Capital Markets zhŕňa tento súboj takto:

“Kritici najväčších amerických bánk sa obávajú, že ďalšia finančná kríza prinesie ďalšie peniaze daňových poplatníkov na financovanie ich problémov. Berú na vedomie, že v posledných niekoľkých rokoch, najväčšie inštitúcie významne vzrástli, zatiaľ čo menšie inštitúcie zbankrotovali.

“Existujú obavy, že tieto najväčšie inštitúcie na základe implicitného vládne spätného chodu a ich postavenia ako „TBTF“ získavajú dotácie na trhoch, čo im dáva nespravodlivú výhodu tvárou v tvár voči malým bankám.”

Zdroj: WallStreetOasis.com

Facebook komentár