Viac_bohatych_cinskych_jednotlivcov_ziskava_investicne_viza_Britanie_2018

Zmiernenie obáv ohľadom Brexitu viedlo k navýšeniu príťažlivosti Británie pre uskladnenie svojho kapitálu.

Počet bohatých čínskych obyvateľov, ktorí v Spojenom kráľovstve získali “zlaté víza”, čím za pobyt vložili do krajiny investície vo výške 2 miliónov alebo viac, v minulom roku prudko vzrástli, pretože obavy ohľadom Brexitom oslabili, čím príťažlivosť Spojeného kráľovstva ako bezpečného miesta pre medzinárodný kapitál jednozančne rástol.

Vláda Veľkej Británie v roku 2017 udelila celkový počet 355 “investorských víz”, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 56% zo 116 v predchádzajúcom roku. Vyplynulo to z oficiálnych štatistík dostupných pre denník Financial Times od spoločnosťou TJ Partnership, z oblasti správy aktív.

Takže obyvatelia Číny v systéme vízového režimu pre investorov v minulom roku, čím prekonali Rusov, čo je ďalší najväčší príjemca podľa krajín. Ak sa nepočítajú prijímatelia z Hongkongu a Macaa, v minulom roku získalo víza pre investorov až 146 čínskych obyvateľov, čo predstavuje nárast o 82,5% z roku 2016.

Charles Filmer, ktorý je partnerom a vedúcim súkromnej kancelárie spoločnosti LJ Partnership poznamenal: “Brexit bol na chvíľu signálom pre čínskych investorov, aby to sledovali a zvážili ďalšie kroky,” … “Ale v súčasnosti Brexit nie je témou, o ktorej sa hovorí. Nevideli vôbec žiadny rozdiel.”

Podľa zlatého vízového režimu môžu bohatí jednotlivci zostať v Spojenom kráľovstve o niečo dlhšie, ak investujú 2 milióny alebo viac do britských štátnych dlhopisov, akciového kapitálu a iných aktív, s výnimkou nehnutelností. Môžu požiadať o trvalý pobyt v období troch rokoch, ak investujú 5 miliónov libier a o ďalšie dva roky, ak preinvestujú 10 miliónov libier.

Táto schéma pritiahla kritiku, pretože v skutočnosti zahraničným bohatým jednotlivcom poskytuje nákup občianstva. Zástancovia programu však poznamenali, že pomáha prilákať tvorcov bohatstva, čím rozširuje obchodné vzťahy Spojeného kráľovstva po celom svete.

V USA, počas posledných rokov podobnému vízovému programu EB-5 dominovali čínski žiadatelia, ktorí v súčasnosti tvoria štyri pätiny žiadateľov. V roku 2013 čínski žiadatelia získali 80% víz EB-5 ktoré boli v tomto roku aj vydané, avšak v roku 2007 sa jednalo iba o 14% podiel. Tento nárast vyvolalo štátne oddelenie, kde čínske žiadosti o víza EB-5 neboli pre fiškálny rok 2015 dostupné, čo zase vytvorilo trojročné nevybavovenie čínskych žiadateľov.

Yu Jie, ktorá je vedúcou oddelenia v China Foresight v LSE Ideas (think-tank na London School of Economics) poznamenala: “Jednou z kľúčových lákadiel Spojeného kráľovstva voči pevninskej Číne je, že je stále považované za jedno z najbezpečnejších miest na svete bez ohľadu na akékoľvek riziká súvisiace s odchodom Británie z EÚ,” .. “Politická istota, inštitucionálne obmedzenia a základné právne normy sú kľúčovými faktormi pre čínskych investorov, ktorí chcú svoje peniaze investovať.”

Súvisiace: Za Bitcoiny si kúpite občianstvo v najšťastnejšej krajine sveta

Dodala, že Británia bola tiež aj užitočnou destináciou pre finančné prostriedky, ktorým sa od bohatým Číňanom podarilo dostať z krajiny aj napriek prísnym kontrolám kapitálu Pekingu. Celkové čínske investície do Spojeného kráľovstva v roku 2017 dosiahli 20,8 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast z 9,2 miliardy dolárov v roku 2016 (podľa LJ Partnership).

Yuová dodala: “Vzdelanie je tiež veľkým prínosom pre investorov, ktorí chcú svoje deti vychovávať v najlepších internátoch a univerzitách,” … “Je to súčasť” novej ríše “, ktorá sa dostáva do spoločnosti “starých peňazí”.”

Niektorí veľkí čínski investori súhlasili s názorom, že Británia opúšťajúca EÚ nemusí predstavovať negatívum. Xu Weiping, ktorý je predsedom Advanced Business Park, ktorý v Londýne stavia nehnuteľností o objeme 1,7 miliardy libier: “Brexit bude znamenať, že Spojené kráľovstvo vomnoho väčšej miere potrebuje Čínu ako obchodného partnera.”

Xu dodal: “Po Brexite je pravdepodobné, že Spojené kráľovstvo a Čína budú mať svoju vlastnú bilaterálnu obchodnú dohodu,” … “To je isté.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár