Zdá sa, že to bolo tak dávno. Ale v roku 2009 boli mnohí boháči udivení, keď sa ocitli v hotovostnej kríze. Aj napriek všetkým tým rečiam o hotovostnej poduške a manažmente rizika, mnohí z boháčov zrazu zistili, že si požičali príliš veľa, minuli príliš veľa a príliš sa koncentrovali na jeden druh aktív, alebo podnikania.
Zrazu sme vstúpili do nového obdobia “High-Beta Rich” (odvodené z pojmu high-beta, používaného na Wall Street a označujúceho vysokú volatilitu, alebo náchylnosť na vysoké vzostupy a pády), kde bolo bohatstvo vysoko volatilné a na vstrebanie šokov finančného trhu bolo potrebné oveľa viac hotovosti.
O štyri roky neskôr lekcia stále trvá.
Štúdia Spectrem Group sa pýtala bohatých a vplyvných investorov: “Čo by ste si priali, aby ste v tejto kríze urobili inak?”
V skupine najviac zarábajúcich – tých s príjmom 750 000 amerických dolárov a viac – bolo odpoveďou číslo 1 – “Viac by som šetril.” Na druhom mieste bolo “Robil by som viac vlastného prieskumu ohľadne financií, “ ako ďalšia odpoveď bola “Nezadlžil by som sa tak veľmi.”
Boháči sú najmenej pravdepodobní, že odídu na dôchodok, ako píše reportér Robert Frank. Nový prieskum ukazuje, že tí, ktorí zarábajú 75 000 USD a viac, majú najvyšší plánovaný vek odchodu na dôchodok.
Ich ľútosť sa zmenila na skutočné skutky – s možným dopadom na širšiu ekonomiku. Od finančnej krízy sa boháči stali najväčšími zhŕňačmi hotovosti v krajine, napĺňajú vkladové účty a finančné trhy rýchlym tempom.
Podľa prieskumu American Express Publishing a Harrisson Group, miera úspor u najbohatšieho 1 percenta narástla v 2.štvrťroku na 37%. To je z 34% v druhom štvrťroku 2012 a viac než trojnásobok ich miery úspor v roku 2007.
Separátna štúdia Bank of America nedávno zistila, že 56 percent milionárov má “značné” množstvo hotovosti. Iba 16 percent z nich plánuje investovať túto hotovosť v niekoľkých najbližších mesiacoch. A iba 40 percent plánuje investovať ju v najbližších dvoch rokoch.
Niektorí vravia, že hotovosť sú peniaze, ktoré sa dajú investovať do spoločností, minúť na spotrebné tovary, alebo dať do podnikov, ktoré vytvárajú pracovné miesta. Aj tak, akciové trhy a iné finančné aktíva sú blízko svojich historických vrcholov aj so všetkým tým množstvom hotovosti na vedľajšej koľaji. A podľa väčšiny meradiel ostáva spotreba bohatých na pomerne silnej úrovni.
Možnože sú boháči dosť múdri na to, aby držali poruke viac peňazí pre prípad, že sa tieto rekordy lámajúce trhy začnú rúcať.
Preložil: Anton Kovalčík
Zdroj: CBSNews
Facebook komentár