Model An-225 Mriya od spoločnosti Antonov.

Model An-225 Mriya od spoločnosti Antonov.

Spoločnosť Boeing pristúpila k záchrane ukrajinskej spoločnosti produkujúcej lietadlo Antonov, ktorá je známou pre výrobu najväčšieho lietadla na svete.

Firma prestala vyrábať z dôvodu veľkej závislosti na ruskom dovoze, ktorý sa prepadol po pripojení Krymu Moskvou v roku 2014.

Jedna z divízií skupiny Boeing, ktorá vyrába jednotlivé časti, zariadenia a poskytuje služby leteckému priemyslu – Aviall je v súčasnosti pripravená poskytnúť komponenty, keďže Antonov od konca budúceho roka plánuje vyprodukovať osem lietadiel ročne. Táto dohoda, ktorá bola podpísaná na leteckej show v škótskom meste Farnborough, bola potvrdená koncom tohto týždňa, prostredníctvom e-mailu.

Prezident spoločnosti Antonov – Oleksandr Donets, v rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že ďalším krokom je vybudovanie závodu s firmou Aviallom.

Ďalej poznamenal: “Tento sklad sa bude zaoberať výrobkami, materiálmi, kovmi, nekovmi – všetkými komponentmi, ktoré nemôžeme získať od nášho bývalého partnera – Ruskej federácie.”

Donets dodal, že sklad bude financovaný dcérskou spoločnosťou Boeing.

Antonov produkuje osobné, nákladné ale aj prepravné lietadlá. Najnovšie vyvíja An-132, dvojmotorový turbovrtuľový motor používaný pre vojenskú prepravu, na ktorom spoločne pracuje so Saudskou Arábiou.

Stále najväčšie lietadlo na svete

V roku 1988 Antonov dokončil stroj, ktorý si neustále drží titul najväčšieho lietadla na svete, ktoré sa používalo ako súčasť programu raketoplánov pre Sovietsky zväz.

Model An-225 Mriya je poháňaný šiestimi turbovrtuľovými motormi a je aj najťažším lietadlom, ktoré bolo kedy postavené, s maximálnou vzletovou hmotnosťou 640 ton. Zároveň má takisto najväčšie rozpätie krídel zo všetkých lietadiel v aktívnej službe.

Bol z neho zatiaľ vyrobený len jeden kus, keďže sa stav ruskej ekonomiky v deväťdesiatych rokoch minulého storočia zhoršil, čo ju prinútilo skoncovať s pokusmi o let do vesmíru.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár