Britov budú onedlho čakať voľby, na základe čoho by mohli skončiť roky bezmoci, ktoré boli spôsobené Brexitom. Pre investorov však existujú nové riziká – bez ohľadu na výsledok.
Obchodníci čelia budú tak čeliť búrlivým týždňom pred 12. decembrom, kedy Spojené kráľovstvo uskutoční svoje tretie všeobecné voľby za štyri roky. Hlasovanie by mohlo ukončiť tri roky trvajúcu neistotu Brexitu, alebo by mohlo hlbšie ponoriť politický systém krajiny do chaosu.
Každý potenciálny výsledok voči investorom so sebou prináša určité riziká. Jedným scenárom je ďalší rozdelený parlament a žiadna cesta vpred smerom k Brexitu. Alebo premiér Boris Johnson by mohol ukončiť rozdielne názory a oživiť obavy zo škodlivého odchodu z Európskej únie. Voľby by tiež mohli vytvoriť ľavicovú vládu vedenú labouristickým vodcom Jeremy Corbynom, čo by investori znepokojovalo, pretože by to znamenalo veľké štrukturálne zmeny v britskej ekonomike.
Súvisiace: Prečo sa investori nemôžu príliš tešiť novej dohode o Brexite
Brian Hilliard, hlavný analytik pre Britániu v Societe Generale, poznamenal: „V nadchádzajúcich voľbách je netreba považovať nič za samozrejmosť,“ … „Len sa opýtajte Theresy Mayovej,“ dodal s odvolaním sa na bývalú premiérku, ktorá hazardovala a v riskantných voľbách v roku 2017 prišla o väčšinu.
Výhoda Johnsona
Johnsonovy konzervatívci majú v skorých prieskumoch verejnej mienky výraznú výhodu oproti Corbynovej labouristickej strane. Britská verejnosť je však v názoroch na Brexit ostro rozdelená, čo spôsobuje, že mnohí voliči a dokonca aj niektorí politici menia svoju lojalitu k iným stranám. Libra sa reálne obchoduje na takmer nezmenenej úrovni, pretože obchodníci čakajú, kým sa kampaň rozbehne.
Investori nie sú tak otrasení vyhliadkou na víťazstvo Johnsona, ako boli pred niekoľkými týždňami. Je to preto, že predseda vlády vedel zabezpečil dohodu o Brexite s Európskou úniou skôr, ako prebehli voľby a pravdepodobne povedie kampaň za dosiahnutie dohody, prostredníctvom parlamentu Spojeného kráľovstva. To, že Európska únia súhlasila s opätovným predĺžením termínu Brexitu do 31. januára, prináša ďalšie pohodlie.
Kallum Pickering, hlavný analytik v Berenberg Bank uviedol: „Vyzerá menej pravdepodobné, že Boris Johnson by musel viesť kampaň za tvrdý Brexit.“ Očakáva sa, že Johnson získa úzku väčšinu a následne s jeho dohodou získa aj súhlas.
Pickering to považuje za najpriaznivejší výsledok pre investorov, pretože konzervatívna väčšina by vyčistila cestu pre dereguláciu podporujúcu trh a fiškálnych stimulov vo forme výdavkov na infraštruktúru a možných daňových škrtov.
Riziko však predstavuje aj výhra Johnsona, po ktorej by pravdepodobne nasledoval rýchly januárový Brexit. Jednak, dohoda o odchode, ktorú zabezpečil s Európskou úniou, by napokon vytvorila významné obchodné prekážky pre mnohé spoločnosti pôsobiace vo Veľkej Británii, čo by poškodilo podniky, ktoré by inak boli podporené jeho politikou.
Británia navyše nemusí byť schopná vyriešiť obrovské množstvo zložitých obchodných otázok, ktoré by bolo potrebné vyriešiť do konca roku 2020, keď uplynie prechodné obdobie zahrnuté do dohody, ktorú Johnson vyjednal. Tým sa zvyšuje možnosť, že by Británia mohla ukončiť úzke obchodné väzby so svojím najväčším vývozným trhom za veľmi nepriaznivých podmienok.
Na druhej strane…
Pre investorov, ktorí už čelia britskej ekonomike na pokraji recesie, alternatívy nie sú preukázateľne lepšie.
Ak by sa k moci dostala labouristická strana, môže sa rozhodnúť spustiť druhé referendum, ktoré by úplne zmenilo Brexit. To by znamenalo prudký nárast libry a ďalších britských aktív. (Libra sa v súčasnosti obchoduje pod hodnotou 1,29 dolárov. Pred prvým referendom v roku 2016 sa nachádzala na hodnote takmer 1,50 dolárov.)
Avšak Corbynova Labouristická strana, podnikateľskú komunitu desí. V najnovšom manifeste strany z roku 2017 sa uvádza, že „prepracuje“ reguláciu finančného systému a znárodní niektoré „kľúčové“ oblasti. Corbyn sa zaviazal prinútiť veľké spoločnosti, aby pracovníkom dali aspoň tretinu miest v ich správnych radách a aby posilnili vyjednávacie práva odborov.
Súvisiace: Takmer pol milióna britských firiem čelí významným finančným obmedzeniam
Paul Dales, hlavný britský ekonóm Capital Economics, vo výskumnej správe napísal: „Ekonomika a finančné trhy sa možno budú musieť vysporiadať s kombináciou tvrdej politiky ohľadom Brexitu a politiky priaznivej pre podnikanie pod konzervatívcami alebo zjemneného Brexitu a podnikateľskej politiky nepriaznivej pre zamestnancov,“ … „To obmedzuje výkyvy akcií a libry bez ohľadu na výsledok volieb.“
Dales si myslí, že ak Labouristická strana získa väčšinu, Brexit by mohol byť opäť posunutý po 31. januári, po ktorom je 50% šanca, že strana uzavrie dohodu, ktorá by udržiavala bližšie vzťahy s Európskou úniou a 50% pravdepodobnosť druhého referenda.
Ak labouristi nezískajú väčšinu, rozloženie sa zmení a budú nútení spolupracovať s liberálnymi demokratmi alebo so škótskou národnou stranou. To by mohlo zmierniť rozsah niektorých Corbynových reforiem.
Hrozí tiež hrozba rozloženia parlamentu, v ktorom si žiadna strana nenárokuje na väčšinu. To by ešte viac zhoršilo výhľad pre Brexit a znamenalo by to ďalšie roky neistoty.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár