Uplynulo už vyše dvadsať rokov od vrážd proti-mafiánskych sudcov Giovanniho Falconeho a Paola Borsellineho a súdny systém sa stále snaží odhaliť niektoré tajomstvá, ktoré zahaľujú tieto mafiánske zločiny. V Taliansku sa teraz vynára nová teória, ktorá je mrazivá..
Sicílsky sudca Falcone bol cieľom nastraženej bomby v aute dňa 23. mája 1992 spolu s jeho manželkou a troma bodyguardmi. Mafia sa tak zbavila jedného zo svojich najhorších možných nepriateľov – zásadového a nepodplatiteľného sudcu.
Len o 53 dní neskôr bol cieľom Falconyho priateľ, Paolo Borsellino. Ten bol zavraždený svojimi piatimi bodyguardmi v sicílskom hlavnom meste, Palermo. V roku 2008 bolo vyšetrovanie vraždy znovu otvorené, kedy muž, ktorý sa pôvodne priznal k zločinu vyhlásil že je nevinný.
Takže udržiava taliansky štát akési prímerie s mafiou, aby chránil svojich sudcov? Borsellino bol opačného názoru pri týchto dohadoch, a to viedlo k jeho smrti.
Nový súd proces sa pokúsil hodiť nejaké svetlo na to, kto zabil sudcu a či to má niečo spoločné s mafiou.
Na lavici obžalovaných je aj okrem iných Massimo Ciancimino. Ten predložil dôkazy od svojho otca, bývalého gangstra a starostu Palerma Vita Ciancimoneho, ktorý pomohol znovu otvoriť vyšetrovanie.
Ex-senátor Marcello Dell’Utri, ktorý bol bývalým poradcom strany premiéra Silvia Berlusconiho, bol odsúdený za spoluúčasť s mafiou už v roku 2010.
Taliansky novinár a spisovateľ Roberto Saviano si je už dlho vedomý toho, že moc mafie môcť preniknúť do akejkoľvek spoločnosti, a to aj za hranice Talianska. Pre Euronews povedal: „Dnešná zločinecká organizácia postihuje predovšetkým Európu. Nemecká ekonomika a dokonca aj anglická alebo španielska sú hlboko infiltrované mafiou, bez toho, aby to vlády týchto krajín dali svojim občanom vedieť. Mafia je v súčasnej dobe, stopercentnou budúcnosťou nášho kontinentu.
Teraz, v kontexte tohto nového vyšetrovania a možného prepojenie medzi talianskym štátom a mafiou, Európsky Parlament začal robiť vážne zásahy do riešenia problému v rámci celej EÚ organizovaného zločinu.
Európsky parlament schválil Jednotný akt vypracovaný Komisiou pre boj proti mafii po viac ako 18 mesačných prípravách. Prvýkrát, obsahuje podrobné návrhy na boj proti organizovanému zločinu, ktoré sú účinnejšie a na úrovni EÚ. Vzhľadom k tomu, že mafia existuje vo všetkých členských štátoch je zabránenie prenikaniu mafie do inštitúcií EÚ nevyhnutné. Poďme sledovať túto správu a budeme hovoriť so Soniou Alfano, prezidentkou Európskej Komisie pre boj proti mafii.
Rozhovor pre Euronews so Soniou Alfano, prezidentkou Európskej Komisie pre boj proti mafii. Sonia taktiež členkou Európskeho parlamentu a bojuje za to, aby sa boj proti mafii stal prioritou pre Európu. Vitajte v Euronews.
Otázka: Legislatíva právnych predpisov s európskou pôsobnosťou proti mafii stanovila, že je potrebné bojovať proti organizovanému zločinu na európskej úrovni. Čo také spravila mafia v Taliansku, čo by sa nemalo opakovať v celej Európe ?
Sonia Alfano: Mafia v našej krajine zničila hospodárstvo, ekonomiku a taktiež poškodila spoločenský konsenzus a občiansku spoločnosti.
Otázka: Zasiahnuť bohatstvo mafie je spôsob, ako ich odzbrojiť. V proti-mafiánskych zákonoch sú daňové raje považované za útočisko pre ich peňažné prostriedky. Ako na to reagovali rakúski kolegovia v Komisii?
Sonia Alfano: Nie veľmi dobre – ale nemeckí kolegovia sa tiež pokúsili nájsť prekážky v ceste zabavenia majetku a tovaru, pretože pre nich je dôležité brániť práva podozrivých. Samozrejme, že všetci chceme obhajovať práva podozrivých, ale ak budete mať podozrivých na jednej strane, na druhej strane máte obete a naša potreba musí byť na primárnom mieste zaručiť práva obetí.
Otázka: Chcete zaviesť prísnejšie kontroly na identifikáciu majiteľov bankových účtov. Prečo? Pretože v súčasnosti sú podvodníci klientmi európskych bánk?
Sonia Alfano: Samozrejme, že je to dôvod, prečo sme žiadali zrušenie bankového súkromia. Príliš často banky ponúkajú nadmerné množstvo súkromia organizáciám, u ktorých prijali útočisko.
Otázka: Aké je skutočné riziko, že sa mafia uchytí po celej Európe?
Sonia Alfano: Je smutné, že mafia je už v organizovanej forme, keď príde do Európy. Navyše mafia má vopred informácie o tom, čo sa to stalo, kde sa to deje a kto prijíma rozhodnutia. Majú vzťahy s ľuďmi v rámci všetkých inštitúcií EÚ, v Európskej komisii, Európskom Parlamente, Rade a pod. Keď hovorím o mafii nehovorím o vojenskej stránke mafie teda o ľuďoch, ktorí vykonávajú atentáty, krádeže a vydieranie. Hovorím o mafii v bielych golieroch, ktorí pracujú v inštitúciách, v štátnej správe, vo všetkých inštitucionálnych organizáciách, ktoré sa neustále zaoberajú neustále, a ktorí vedia, aké praktiky vytiahnuť.
Záver: Je preto dôležité, aby právne predpisy proti mafii v rámci Európy nezostávali len v teoretickej rovine. Ďakujem za rozhovor.
Preložil: Miroslav Lukáč
Zdroj: Reuters, BBC
Facebook komentár