Cena Bitcoinu dnes opäť prepadla. Dôvod tohto kroku bol nejasný, môže to však súvisieť s obavami o bezpečnosť kryptomeny po tom, čo sa americkým úradníkom podarilo získať späť väčšinu výkupného, vyplateného hackerom zameraným na obmedzenie ropovodu spoločnosti Colonial Pipeline.
V dokumentoch súdu sa uvádza, že vyšetrovatelia mali prístup k heslu pre jednu z bitcoinových peňaženiek hackerov. Peniaze získala nedávno spustená pracovná skupina vo Washingtone, ktorá bola vytvorená ako súčasť reakcie vlády na nárast kybernetických útokov.
Podľa údajov Coin Metrics, najväčšia kryptomena na svete o 7:30 ET poklesla o 7% na cenu 32 936 dolárov. Prepadli sa aj menšie virtuálne meny, pričom éter klesol o viac ako 7% na 2 512 dolárov a XRP taktiež stratil okolo 7%.
V apríli sa rok 2021 javil ako úspešný rok pre digitálne aktíva, pričom bitcoiny dosiahli vôbec prvýkrát sumu 60 000 dolárov. Nedávny pokles cien kryptomien však otriasol dôverou na trhu. Bitcoin za posledný mesiac klesol na takmer 30 000 dolárov a v súčasnosti sa takmer nachádza v 50% prepade, ako je jeho historické maximum.
Digitálna mena od začiatku roka dosahuje výnos len na hodnote 13%, aj keď v medziročnom porovnaní sa jej hodnota viac ako strojnásobila.
USA získali väčšinu výkupného za Colonial Pipeline
V pondelok americké orgány činné v trestnom konaní uviedli, že zaistili bitcoiny vo objeme 2,3 milióna dolárov, vyplatené kybernetickému zločineckému gangu – DarkSide, ktorý stojí za ochromujúcim kybernetickým útokom na ropovod spoločnosti Colonial Pipeline.
Podľa súdneho dokumentu mal Federálny úrad pre vyšetrovanie prístup k „súkromnému kľúču“ alebo heslu pre jednu z bitcoinových peňaženiek hackerov. Bitcoin bol často menou voľby pre hackerov požadujúcich výkupné za dešifrovanie údajov uzamknutých malvérom, známym ako „ransomware“.
Podľa kryptomenového portálu Decrypt, existujú nepodložené správy, že bitcoinová peňaženka útočníkov bola „napadnutá hackermi“, čo je nepravdepodobný scenár.
DarkSide, ktorý údajne dostal vyplatené výkupné v bitcoine, prevádzkoval takzvaný model „ransomware ako služba“, kde hackeri vyvíjajú a predávajú nástroje ransomvéru a predávajú ich pridruženým spoločnostiam, ktoré potom uskutočňujú útoky.
Podľa analytickej firmy Elliptic, ktorá sa špecializuje na technológiu blockchainu, zaistené prostriedky predstavovali väčšinu podielu pobočky DarkSide na výkupnom vyplatenom spoločnosťou Colonial Pipeline.
John Hultquist, viceprezident pre analýzu spoločnosti Mandiant Threat Intelligence, označil tento krok za „vítaný vývoj“.
Hultquist ďalej poznamenal: „Ukázalo sa, že na zastavenie prílivu tohto závažného problému musíme použiť niekoľko nástrojov, a dokonca aj orgány činné v trestnom konaní musia rozšíriť svoj prístup nad rámec budovania prípadov proti zločincom, ktoré by sa mohli vymykať zákonom.“
„Okrem okamžitých výhod tohto prístupu môže razantnejšie zameranie pre narušenie pôsobenia narušiť aj toto správanie, ktoré je ako ako-keby v tzv. začarovanom kruhu.“
Negatíva trhu kryptomien
Na kryptomeny vplýva niekoľko problémov, vrátane obáv z regulačných obmedzení a nedávnych tweetov od riaditeľa automobilky Tesla – Elona Muska.
Čínske úrady minulý mesiac vyzvali k zásahu proti ťažbe a obchodovaniu s virtuálnymi menami. Čína, ktorá bola kedysi významným hráčom na trhu, odvtedy svoje aktivity presunula k potlačeniu špekulatívnych investícií do kryptomien, pričom zakázala metódu získavania finančných prostriedkov známu ako počiatočná ponuka mincí a vykonala ukončenie prevádzok miestnych búrz.
Elon Musk medzitým prešiel od pozície zástancu bitcoinu k tomu, že ho zdanlivo v priebehu niekoľkých mesiacov prestal zastávať. Muskova firma na výrobu elektromobilov v priebehu minulého mesiaca prestala akceptovať bitcoin ako platobnú metódu, kvôli obavám z jej dopadu na životné prostredie, čo malo za následok výpredaj kryptomeny.
Charles Hayter, generálny riaditeľ firmy CryptoCompare, ktorá sa zaoberá dátami digitálnych mien, uviedol: “Optimisti Bitcoinu boli potrestaní zmenšením trhu a pravdepodobne sú tak omnoho plachejšími.“
Dodal: “Eufória do istej miery v maloobchodnom šialenstve vyprchala, pretože regulačné orgány vykonali niekoľko krokov na zmiernenie mánie,” … „Údaje ukazujú, že inštitúcie aj naďalej vyvíjajú rôzne “zákruty“ na trhu.“
Minulý týždeň sa tisíce bitcoinových investorov stretli v Miami kvôli udalosti označovanej ako najväčšia bitcoinová udalosť v histórii.
Konferencia priniesla niekoľko bizarných vyhlásení, vrátane prezidenta Salvádoru – Nayiba Bukeleho, ktorý oznámil plány, aby krajina prijala bitcoin ako zákonné platidlo.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, CNBC
Facebook komentár