Prvý upgrade bitcoinu po štyroch rokoch práve schválili ťažiari po celom svete. Jedná sa o vzácny okamih konsenzu medzi zúčastnenými stranami a odborníci na kryptomeny uviedli, že pre najpopulárnejšiu kryptomenu sveta sa jedná o naozaj veľká vec.
Aktualizácia s označením Taproot má začať platiť v novembri. Ak sa tak udeje, bude to znamenať väčšie súkromie a efektívnosť transakcií – a čo je rozhodujúce, odblokuje potenciál inteligentných zmlúv, čo je kľúčová vlastnosť jej technológie blockchain, ktorá vylučuje sprostredkovateľov aj z najkomplexnejších transakcií.
Alyse Killeen, zakladateľka a riadiaca partnerka firmy z oblasti rizikového kapitálu, zameranej na bitcoiny – Stillmark, poznamenala: „Na taproote záleží, pretože otvára široké spektrum príležitostí pre podnikateľov zaujímajúcich sa o rozšírenie možností okolo virtuálnej meny bitcoin.“
Na rozdiel od upgradu bitcoinu z roku 2017 – označovaného ako „posledná občianska vojna“ kvôli sporným ideologickým rozdielom, ktoré oddeľujú prívržencov – má Taproot takmer univerzálnu podporu, čiastočne preto, že tieto zmeny sú pomerne postupnými vylepšeniami kódu.
Čo sa mení?
Premena bitcoinu súvisí s digitálnymi podpismi, ktoré si môžete predstaviť ako odtlačok prsta, ktorý jednotlivec zanecháva pri každej transakcii, ktorú uskutoční.
Momentálne kryptomena používa niečo, čo sa nazýva „Overovací digitálny podpisový algoritmus eliptickej krivky“, ktorý je vytvorený zo súkromného kľúča, ktorý riadi bitcoinovú peňaženku a zaisťuje, že bitcoin môže minúť len jej oprávnený vlastník. Podľa Alejandra De La Torre, ktorý je viceprezidentom hongkonského hlavného banského združenia Poolin, Taproot prejde na niečo známe ako Schnorrove podpisy, vďaka čomu sú transakcie s viacerými podpismi v podstate nečitateľné.
V praxi to znamená väčšie súkromie, pretože vaše kľúče nebudú mať na reťazci toľko vystavení. Brandon Arvanaghi, ktorý predtým pôsobil ako bezpečnostný technik v kryptoburze Gemini, uviedol: “Budete môcť omnoho viac skryť, kto ste, čo je pre tento ekosystém pozitívne.”
Nebude to však znamenať väčšiu anonymitu pre vašu individuálnu adresu bitcoinu na verejnom blockchaine, ale jednoduché transakcie budú na nerozoznanie od tých, ktoré sú zložitejšie a pozostávajú z viacerých “podpisov“.
Tieto vylepšené podpisy taktiež menia situáciu pre inteligentné zmluvy, čo sú samo-vykonateľné dohody, ktoré sú súčasťou technológie blockchain. Inteligentné zmluvy sa dajú teoreticky použiť na akýkoľvek druh transakcie, od platenia nájomného každý mesiac až po registráciu vozidla.
Aktualizácia Taproot tak robí inteligentné zmluvy lacnejšie a menšie, pokiaľ ide o priestor, ktorý zaberajú na blockchaine. Killeen poznamenala, že táto vylepšená funkčnosť a efektívnosť predstavuje „potenciál ohromenia“.
V súčasnosti je možné vytvárať inteligentné kontrakty ako na základnej vrstve protokolu bitcoinu, v rámci tzv. Lightning Network – platobnej platforme postavenej na bitcoine, ktorá umožňuje okamžité transakcie. Inteligentné zmluvy vykonávané v sieti Lightning Network zvyčajne vedú k rýchlejším a menej nákladným transakciám.
Killeen ďalej vysvetlila: “Bleskové transakcie môžu byť zlomkom … zatiaľ čo bitcoinová transakcia v základnej vrstve protokolu môže byť oveľa nákladnejšia.”
Vývojári už začali prispôsobovať svoju aktivity pre Lightning v očakávaní upgradu, ktorý umožní vysoko špecifické kontrakty.
Fred Thiel, generálny riaditeľ špecialistu na ťažbu kryptomien – Marathon Digital Holdings, uviedol: “Najdôležitejšou vecou pre Taproot sú … inteligentné zmluvy,” … „Jedná o hlavný hnací motor inovácie v sieti ethereum. Inteligentné zmluvy vám v podstate dávajú príležitosť skutočne vytvárať aplikácie a podniky na blockchaine. “
Keďže stále viac programátorov vytvára inteligentné kontrakty na blockchainu bitcoinu, taktiež existuje potenciál, aby sa bitcoin stal významnejším hráčom vo svete DeFi alebo decentralizovaného financovania, čo je termín používaný na popis finančných aplikácií určených na obídenie sprostredkovateľa.
V súčasnosti dominuje ethereum ako blockchain voľba pre spomínané aplikácie, označované tiež ako „dapps“.
Prečo čakať?
Hoci bitcoinová komunita s upgradom súhlasila, k samotnému zavedeniu dôjde až pravdepodobne v novembri. Veľký počet testov vopred zníži pravdepodobnosť chyby počas aktualizácie.
Analytik Jason Deane z Quantum Economics uviedol: „Inovácie umožňujú – extrémne rozsiahlu – možnosť vstupu chyby do systému, ktorá by zničila dôveru v celý systém kryptomeny a efektívne by ju zsiahla a na základe testov je možné to prispôsobiť.“
Deane poznamenal, že práve pre tento dôvod sú inovačné procesy tak starostlivo testované, opätovne testované a preverované znovu a znovu, veľmi dlhý čas pred jeho nasadením.
Mnoho ľudí si tiež pamätá katastrofickú migráciu z roku 2013, kedy bol upgrade aktualizácie, čo malo za následok dočasné rozdelenie bitcoinu na polovicu.
Nic Carter, zakladajúci partner v Castle Island Ventures nakoniec uviedol: “Nechcete, aby boli v protokole synchronizovaní rôzni klienti alebo baníci.” Takto sa vedia udiať katastrofy, “ … “Keďže nechceme, aby sa rok 2013 opakoval, práve preto máme k dispozícií tieto extrémne dlhé dodacie lehoty.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Yahoo
Facebook komentár