Bitcoin-dosahuje-najhorsi-prepad-v-stvrtroku-za-viac-ako-10-rokov

Kryptomena Bitcoin smeruje k dosiahnutiu najhoršej štvrťročnej straty za viac ako 10 rokov.

Najväčšia kryptomena na svete v druhom štvrťroku 2022 podľa údajov spoločnosti CryptoCompare dosiahla stratu hodnoty v objeme približne 58 %. Bitcoin klesol zo 45 524 dolárov na začiatku štvrťroka a podľa údajov spoločnosti CoinDesk sa vo štvrtok (v posledný deň trojmesačného obdobia) obchodoval tesne pod hranicou 19 000 dolárov.

Ide o najhorší štvrťročný výkon bitcoinu od tretieho štvrťroka 2011, kedy odpísal 68,1 % svojej hodnoty.

Podľa údajov spoločnosti Coin Metrics, virtuálna mena Bitcoin v júni prepadla až o 39,8 % a ide o najhorší mesiac, aký kedy bol od roku 2010 (kedy sa začal obchodovať) zaznamenaný.

Medzitým ďalšia kryptomena – Ethereum v druhom štvrťroku prišla o 69,3 % hodnoty a podľa údajov spoločnosti Coin Metrics je na ceste k najhoršiemu štvrťroku v histórii, ktorý sa datuje k jej vzniku v roku 2015.

Prepady kryptomien a problémy celého sektoru

Ceny kryptomien sa v tomto štvrťroku dostali pod silný tlak v dôsledku nekontrolovateľnej inflácie, ktorá viedla centrálne banky na celom svete k zvýšeniu úrokových sadzieb a viedla k výpredajom rizikových aktív, ako sú akcie a virtuálne mince.

Prepad cien tiež odhalil problémy s niekoľkými kryptomenovými spoločnosťami a projektmi, najmä s tými v oblasti pôžičiek a spoločnosťami, ktoré sú vysoko zadlžené.

Počas tohto štvrťroka tak vyšlo najavo množstvo významných problémov.

V máji skolaboval algoritmický stablecoin TerraUSD, spoločne so sesterským tokenom Luna. Tzv. “stablecoin“ (stabilná minca) predstavuje digitálnu menu naviazanú na skutočné aktívum. TerraUSD mal byť viazaný jedna k jednej voči americkému doláru. Niektoré stablecoiny, ako napríklad tether, sú kryté skutočnými aktívami, ako sú fiat meny a vládne dlhopisy. Ale terraUSD bol riadený algoritmom, ktorý jednoznačne zlyhal.

Potom v júni spoločnosť Celsius, poskytujúca kryptomeny pozastavila výbery pre svojich zákazníkov s odvolaním sa na „extrémne trhové podmienky“.

Medzitým kryptomenová burza CoinFlex v priebehu minulého týždňa zastavila výbery pre zákazníkov, taktiež z dôvodu „extrémnych trhových podmienok“. Spoločnosť však tiež tvrdila, že jej dlhoročný krypto investor – Roger Ver jej dlhuje 47 miliónov dolárov po tom, čo sa jeho účet dostal do „zápornej hodnoty“. Ver poprel, že by spoločnosti CoinFlex dlhoval peniaze.

Zároveň kríza okolo likvidity zasiahla aj prominentný krypto hedžový fond Three Arrows Capital, ktorý sa dostal do likvidácie.

Najnovší pokles sa označuje ako nová „kryptomenová zima“ a ovplyvnil aj rast a pracovné pozície v sektore. Známe firmy ako Coinbase a BlockFi oznámili plány na prepúšťanie zamestnancov.

Aký je tento cyklus v porovnaní s minulosťou?

Jacob Joseph, analytik spoločnosti CryptoCompare, poznamenáva, že v predchádzajúcom cykle rozmachu a prepadu, bitcoin zo štvrtého štvrťroka 2017 z vrcholu dosiahnutom na cene 19 871 dolárov, v štvrtom štvrťroku 2018 prepadol na minimum 3 170 dolárov, pričom utrpel 80 % prepad.

Joseph povedal, že podobný pokles, o 82,2 % bol zaznamenaný aj v roku 2014, keď bitcoin zo štvrtého štvrťroku 2013 klesol z maxima 1 239 dolárov, na minimum 221 dolárov, dosiahnutých v druhom štvrťroku 2015.

Joseph ďalej poznamenal: „To naznačuje, že by sme sa mohli čeliť ďalšiemu obdobiu poklesu, teda ak budú naďalej pretrvávať súčasné zlé makroekonomické podmienky.“

Ostatní investori taktiež vyjadrili medvedí (pesimistický) postoj. V máji, vedúci investičný manažér spoločnosti Guggenheim – Scott Minerd, povedal, že bitcoin môže prepadnúť až na cenu 8 000 dolárov. V tom čase sa kryptomena obchodovala za približne 30 000 dolárov, čo predstavuje prepad o objeme 70 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNCB

Facebook komentár