Cena kryptomeny Bitcoin klesla na úroveň, v ktorej nie je podľa niektorých odhadov ziskové ju produkovať.
Thomas Lee z investičnej spoločnosti Fundstrat na konci týždňa poznamenal: “Virtuálna mena Bitcoin sa aktuálne v podstate obchoduje na príliš nákladných úrovniach, teda čo sa týka konkrétnych nákladov na ťažbu Bitcoinu. V súčasnosti sa tieto náklady nachádzajú na cene 8 038 dolárov. Vyplynulo tak na základe modelu ťažby, ktorý vyvinul náš tím, so zameraním na vedecké údaje.”
Model spoločnosti Fundstrat obsahuje tri faktory: náklady na zariadenia, elektrickú energiu a iné režijné náklady, ako je udržiavanie chladiacich zariadení.
Kryptomena počas minulého týždňa klesla takmer pod 8 000 dolárov – podľa indexu cien CoinDesk, ktorý sleduje ceny štyroch hlavných celosvetových búrz. Predtým, cena digitálnej meny bitcoin zasiahla minimum na cene 7 676,52 dolárov, čo je najnižšia hodnota od 8. februára.
Súvisiace: Najlacnejšie a najdrahšie krajiny pre ťažbu Bitcoinu
Bitcoin sa vytvára prostredníctvom energeticky náročného procesu “ťaženia”, ktorý využíva vysokú výpočtovú silu na vyriešenie zložitých matematických rovníc, čo dokazuje, že anonymný baník spracoval proces, na ktorom bola dohodnutá sieť k vytvoreniu záznamu transakcií, zapísanom na technológií Blockchain. Baníci následne za úspešné dokončenie rovnice dostávajú odmenu.
Ak náklady na vytvorenie Bitcoinu prevyšujú odmenu, baníci by teoreticky mali strácať motiváciu na jej vytváranie.
Shone Anstey, ktorý je spoluzakladateľom a prezidentom skupiny Blockchain Intelligence Group, poznamenal: “V niektorých prípadoch môžu baníci jednoducho vypnúť stroje až do chvíle, kedy sa cena opäť navýši,” … “Je však potrebné sa dostať z bodu, kde by niektorí z nich mohli prichádzať o svoje peniaze.”
Ťaženie kryptomeny Bitcoin v súčasnosti vyžaduje vlastný hardware, ktorý môže stáť niekoľko stoviek až niekoľko tisíc dolárov. A rovnako rôzne ďalšie technológie, ktoré podporujú účinnosť vybavenia.
Podľa modelu spoločnosti Fundstratu, ktorý pomáhal zostaviť vedúci kvantitatívnej vedeckej informatiky – Sam Doctor: “V skutočnosti potreba pravidelnej výmeny zariadení, predstavuje viac ako polovicu nákladov na ťaženie. Ďalej sme predpokladali, že náklady na elektrickú energiu sú vo výške 6 centov za kilowatthodinu a za účasti ďalších výdavkov sa cenový odhad nákladov na vyťaženie jedného Bitcoinu dostal na cenu 8 038 dolárov.
Výnosy baníkov sa počas posledného mesiaca, od decembra znížili až o polovicu, v dôsledku nárastu záujmu o ťažbu virtuálnej meny Bitcoin. Charlie Hayter – generálny riaditeľ priemyselnej dátovej lokality CryptoCompare poznamenal: “S týmto výsledkom prišli na základe merania tzv. “hashrate” (merná jednotka výkonu siete Bitcoin).” Podľa bitinfocharts zasa poplatok za transakcie, ktorý je ďalším zdrojom príjmov baníkov, taktiež klesol pod 50 centov z úrovne 34 dolárov na konci decembra.
Pokiaľ si však zoberieme príklad z tradičných komodít, ako je zlato, keď sa výrobne náklady rovnajú cene, niektorí špekulanti to berú ako náznak dna, pretože ponuka sa zmierňuje.
Ale u kryptomeny bitcoin to môže byť zložitejšie, pretože náklady na jeho ťažbu sa po celom svete stále líšia, najmä z dôvodu rôznych nákladom na elektrickú energiu.
Na hlavnom ťažobnom trhu v Číne majú baníci prístup k veľmi lacnej elektrine, vyrobenej pomocou vodnej energie. Pravidlom, ktorým je možné konkurovať čínskym baníkom, je podľa Ansteya najmä snaha dosiahnutia nákladov na elektrinu vo výške 4 centov alebo menej (za jednu kilowatthodinu). Model spoločnosti Fundstrat túto cenu v celosvetovom merítku v priemere odhaduje na úrovni 6 centov.
Súvisiace: Kryptomeny majú dlhú cestu pred dosiahnutím plného potenciálu
Čínski baníci však taktiež čelia ďalšiemu podnetu pre produkciu virtuálne meny Bitcoin, bez ohľadu na náklady, pretože im umožňuje posielať peniaze do zahraničia a vyhýbať sa kapitálovej kontroly vlády. Štyri z piatich najväčších ťažobných spoločnosti sveta, pochádzajú práve z Číny.
Avšak tím spoločnosti Fundstrat poznamenal: “Cena, za ktorú by väčšina baníkov skutočne začala ukončovať svoju prevádzku, sa nachádza na úrovni okolo 3 000 až 4 000 dolárov za Bitcoin. Poukázali na to, že bitcoin sa taktiež obchodoval v bode vyrovnania nákladov na ťažbu v januári 2015, kedy sa kryptomena obchodovala okolo 200 dolárov.
Následne začala pomaly rásť, pred zrýchľovaním ziskov v jeho najnovšom raste, ktorý vrcholil koncom minulého roka, nad cenou 19 000 dolárov. Kryptomena Bitcoin už odvtedy stratila viac ako polovicu svojej hodnoty.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketWach, TheIndependent
Facebook komentár