Úsilie svetových “preťažených” centrálnych bánk k stabilizácii finančných trhov umožnili vládam odložiť potrebné opravy a revízie u svojich ekonomík a bankových systémov, ako uviedla Banka pre medzinárodné platby (BIS) vo svojej výročnej správe.
Varovanie od BIS, konzorcia popredných svetových centrálnych bankárov prichádza, ako je vidno neistoty v priebehu menovej politiky, najmä v USA, čo viedlo k prudkému odpredaju akcií a vládnych dlhopisov, čo ohrozuje odštartovanie nových problémov vo forme celosvetovej finančnej tiesni.
“Je stále jasnejšie, že centrálne banky nemôžu robiť” čokoľvek” k tomu, aby vrátili stále pomalé ekonomiky k silnému a udržateľnému rastu,” ako poznamenal Stephen Cecchetto, vedúci ekonóm BIS.
Slovko “čokoľvek” sa objavilo v minulom roku v rámci silnej slovnej intervencii prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho, ktorý signalizoval ochotu banky využiť svoju súvahu v rámci svojho mandátu, aby pozdvihol trhy dlhopisov problémových krajín južnej Európy, ak bude potreba zachovať menu euro.
Výroky Draghiho takmer pred jedným rokom, sa neskôr opierali o podmienečný dlhopisový program nákupu a bol tak úspešný pre zníženie výnosov španielskych a talianskych dlhopisov a je programom, ktorý je aktuálne stále aktívny.
Ale BIS varovala, že stimulačné snahy centrálnych bánk – úrokové sadzby takmer na nule, bohatý objem bankových úverov a nákupov aktív – majú nežiaduce vedľajšie účinky. Správa navrhuje, že najnebezpečnejšie je, že to nevytvára tlak na vlády, aby premenili svoje ekonomiky a vedie k oddialeniu zníženia dlhu, ktoré je taktiež rovnako potrebné k zníženiu dlhu v súkromnom sektore.
Cecchetto teda povedal: “Zatiaľ, čo pokračujúce nízke úrokové sadzby a nekonvenčné menové politiky vytvárajú uvoľnenú politiku a preto je pre súkromný sektor ľahké odložiť znižovanie zadlženosti. Umožňuje to vládam financovať deficity a je ľahké pre orgány odložiť potrebné reformy v oblasti reálnej ekonomiky a finančného systému.”
Zdroj: EconomicTimes
Facebook komentár