Často počujem, že FED už „minul svoje náboje“. Veľa ekonómov sa obáva, že vo svojej snahe o urýchlenie oživenia FED možno už vyčerpal svoju monetárnu muníciu a nemá už žiadne významné zbrane aby strieľal na neustále postupujúcu recesiu. Myslia si, že odkedy sú úrokové sadzby blízko nule, a politika FEDu zlyhala v ovplyvnení bánk aby zväčšili obchodné a spotrebiteľské požičiavanie (napriek hojným bankovým rezervám), nástroje tradične využívané FEDom sa ukázali ako impotentné.
Slúži ku cti týmto komentátorom, že majú 100% pravdu v tvrdení, že FED nemôže pomôcť ekonomike tlačením viac peňazí. Ale nie je to tým, žeby politika FEDu nemala význam, ale preto že FED nikdy nebol schopný vytvoriť reálny rast. Všetko čo dokáže je manipulovať s kúpnou silou peňazí. Udržovaním cien, aby klesali menej ako by to bolo prirodzené, intervencie FEDu vytvorili bremeno. Nižšie ceny by zmäkčili následky recesie pre mnoho ľudí.
A tak preto, že zlyhal v roznietení rýchlejšieho rastu HDP, veľa ľudí teraz súhlasí, že tradičný arzenál FEDu, nazývaný nákup krátkodobých pokladničných poukážok od prvotných predajcov s cieľom stlačiť výnosovú krivku, stratil svoju účinnosť. Ale FED nikdy nie je…vždy je…bez munície. Vlastne podľa Bernankeho, centrálna banka ešte môže vytiahnuť ťažké delostrelectvo.
Naša centrálna banka kontroluje tlačiarenské stroje, takže má možnosť vytvoriť peniaze a použiť ich na nákup hocičoho po čom zatúži. Môže – a urobí to – nakúpiť dlhodobé pokladničné poukážky a ostatné bankové aktíva ako sú pôžičky na domy. Ak tieto zdroje padnú do čiernej diery bankového systému, je to cesta ako môže FED obísť sprostredkovateľov.
FED môže napríklad nakúpiť akcie a reality priamo od verejnosti. Môže kúpiť podiel na akciách S&P 500 v hodnote miliárd dolárov. Spotrebitelia, ktorí tieto akcie FEDu predajú, získajú zdroje ktoré predtým neexistovali. Peňažná zásoba M1 vystrelí ako sa rozhýbu netermínované vklady. Ale ak bude FED pokračovať v držaní diskontnej sadzby pri nule, banky budú naďalej platiť takmer nulové úroky na tieto vklady. Takže americký spotrebitelia potom budú čeliť nasledovnej voľbe: zarábať šestáky na svojich úsporách alebo použiť hotovosť a naskočiť na stúpajúce akciové trhy.
FED takisto môže, ak to bude považovať za nevyhnutné, vytvoriť ďalší býčí trh v realitách. Môže sľúbiť pôžičky bez akontácie v hocakej výške akémukoľvek záujemcovi, s prísľubom vylúčiť kompenzáciu alebo sa o ňu neusilovať v prípade neplatenia. Takto vytvorená politika bezrizikového obstarávania domov by určite povzbudila sektor bývania.
Poháňaním rastu cien akcií a realít môže byť vyvolané „oživenie“ v podstate okamžite. Jedinou chybou krásy by bolo, že v skutočnosti by sa nič nezlepšilo. Vytváraním bezhraničného monetárneho znehodnotenia, takáto politika spôsobí pohon na dolár. A hoci „obávané riziko deflácie“ už nebude viac diskutované, investori budú opäť čeliť opúšťaniu sporenia a naháňaniu splašených cien. Inými slovami, ocitneme sa v úplne rovnakých trampotách, aké viedli ku krachu v roku 2008.
Špekulovanie o netradičných aktivitách FEDu nie je len márnym cvičením. Bernankeho prejav minulý týždeň nás varoval pre hlavnými iniciatívami, ktoré prichádzajú. Poprvé je to táto perla: „FOMC (Federal Open Market Comittee, časť FEDu) bude tvrdo čeliť cenovým výkyvom smerom nadol (deflácia).“ Ukázal tiež, ako veľmi túži po návrate divokého rastu peňažnej zásoby a inflácii aktív, keď povedal, „Komisia je pripravená realizovať ďalšie monetárne navýšenie prostredníctvom nekonvenčných opatrení, ak sa to ukáže ako nevyhnutné, obzvlášť ak by sa vyhliadky výrazne zhoršili.“ Pod touto rétorikou Bernanke mieni, že FED by nielen speňažoval aktíva držané bankami, ale že by priamo nakupoval aktíva od spotrebiteľov – takže by im dával peniaze priamo do rúk.
Musíme si vzápätí uvedomiť, že FED môže zaplaviť spotrebiteľov likviditou v akejkoľvek výške bude chcieť. Politický tlak to urobiť, bude len rásť, ako sa bude zvyšovať nezamestnanosť a ekonomický rast ochabovať. Preto by investori mali svoje portfóliá pripraviť skôr na nastávajúci boj s neustupujúcou infláciou, ako sa obávať fantómu deflácie.
Zdroj: Euro Pacific Capital
Facebook komentár