Banky-USA-zarabaju-velke-peniaze-na-dlhu-Ruska

Americké banky opustili Rusko, ale to neznamená, že skončili so zarábaním peňazí na hroznej invázii Kremľa na Ukrajine.

Výpredaj ruského dlhu spojený s kampaňou ruského prezidenta Vladimíra Putina na Ukrajine a následnými sankciami vytvorili priestor pre nový typ arbitráže, ktorý niektorí vo svete financií veľmi žiadajú a považujú to za ľahko zarobené peniaze.

Ide o to, čo je známe ako obchod so zápornou bázou alebo nákup lacných ruských vládnych alebo korporátnych dlhopisov, spolu so swapmi úverového zlyhania, ktoré fungujú ako poistenie pre prípad nesplatenia dlžníka.

Súvisiace: Je americký dolár v ohrození?

Normálne tento typ obchodovania nedáva zmysel, ale keďže inštitucionálni investori chcú rýchlo zbaviť svoje portfóliá všetkého, čo súvisí s Ruskom, ceny dlhopisov klesali rýchlejšie, ako rástla cena voči ich zabezpečeniu.

Agentúra Bloomberg News uvádza, že objem obchodov s ruským firemnými dlhopismi od invázie vzrástol na dvojročné maximum.

Údaje z webovej stránky MarketAxess ukazujú, že ruský štátny dlh sa medzi 24. februárom a 7. aprílom zobchodoval v objeme 7 miliárd dolárov, čo je navýšenie oproti 5 miliardám dolárov v rovnakom období v roku 2021, čo predstavuje nárast o 35 %.

“Ruské dlhopisy sa obchodujú naozaj vo veľkom,“ povedal Philip M. Nichols, odborník na Rusko a spoločenskú zodpovednosť v biznise a profesor na Wharton School v rámci Pensylvánskej univerzity. Ďalej uviedol: “Súčasťou toho je veľa špekulantov, ktorí skupujú tieto dlhopisy, ktorých cena výrazne poklesla a sú na pokraji, že sa stanú nesplácanými.“

Nichols uviedol, že mu neustále volajú analytici, ktorí sa zaujímajú o to, či má potenciálny obchod zmysel. Podľa jeho vyjadrení: “Rozpätie ruského štátneho dlhu sa práve v súčasnosti nachádza na veľmi výhodných úrovniach,” … “Vzhľadom na objem, dokážu zarobiť nezvyčajne veľa peňazí.”

Náklady na poistenie ruského dlhu 5. apríla vzrástli na 4 300 bázických bodov, z 2 800 v predchádzajúci deň.

Výnosy dlhopisov zároveň drasticky klesli – dlhopisy so splatnosťou v roku 2028 sa obchodovali len za 0,34 dolára v rámci 1 investovaného dolára. The Economist uviedol: To znamená, že poistenie ruských cenných papierov v hodnote 10 miliónov dolárov, môže stáť niečo vyše 4 milióny dolárov.“

Financial Times koncom marca informoval, že hedžové fondy ako Aurelius Capital Management, GoldenTree Asset Management a Silver Point Capital zvýšili svoju expozíciu na ruských trhoch, najmä nákupom podnikových dlhopisov.

Americké finančné inštitúcie ako JPMorgan Chase a Goldman Sachs uľahčujú realizáciu týchto obchodov a spájajú klientov, ktorí chcú odísť zo svojich pozícií, za účasti hedžových fondov, ktoré majú vyššiu toleranciu voči riziku a nižšie morálne zásady pri nákupe ruského dlhu.

Kathy Jonesová, hlavná analytička pre oblasť aktív s pevným príjmom v rámci spoločnosti Schwab, poznamenala: „Toto je Wall Street,“ … “Neprekvapuje ma, že sa zamerali na tieto oblasti, ktoré by mohli využiť na zarábanie peňazí.”

Zástupcovia banky JPMorgan tvrdia, že konajú ako sprostredkovatelia, ktorí jednoducho chcú pomôcť klientom. Hovorca uviedol: “Ako tvorcovia trhu pomáhame klientom znižovať ich riziká a riadiť ich expozície voči Rusku v rámci sekundárnych trhov. Žiadny z obchodov neporušuje sankcie ani neprospieva Rusku.”

Robert Tipp, hlavný investičný analytik a vedúci oddelenia celosvetových dlhopisov v spoločnosti PGIM Fixed Income, poznamenal: “Ak by klienti chceli rýchlo uvoľniť svoju angažovanosť voči Rusku, mohli by sa obrátiť na ruských oligarchov, ktorí by s radosťou odkúpili štátne dlhopisy. Predajom ruského dlhu americkým hedžovým fondom sa akýkoľvek nahromadený úrok nedostane do ruských rúk.

Obchody sú legálne a lukratívne, povedal Nichols, ale sú vysoko špekulatívne a podliehajú veľkým výkyvom na základe správ o ruskej invázii na Ukrajinu a ďalších sankciách.

Ilustruje to taktiež alarmujúci nesúlad medzi Wall Street a skutočným stavom globálnej ekonomiky: Investori by zvyčajne zakladali svoje ocenenie ruského dlhu na tom, či bude alebo nebude splatený, a pravdepodobnosť, že bude splatený, bude závisieť od sily a trvanlivosti ruskej ekonomiky.

Ale to sa nedeje. Nové sankcie amerického ministerstva financií v utorok, ktoré zablokovali prístup Ruska k akýmkoľvek dolárom, ktoré držali v amerických bankách, výrazne zvýšili šance, že Rusko nesplatí svoj dlh a že jeho hrubý domáci produkt, ktorý je hlavným meradlom ekonomickej sily krajiny, prepadne.

Súvisiace: Finančný systém Ruska sa už spamätáva z počiatočného šoku sankcií

Zároveň Kongres USA počas tohto týždňa voči Rusku odhlasoval zrušenie statusu krajiny s najvyššou preferenciou, čo je významný ekonomický zásah, ktorý by pripravil pôdu pre hlbšie sankcie a kontroly dovozu produktov nevyhnutných pre Rusko, ako sú chemikálie a oceľ.

Zrušenie tohto štatútu by podľa Nicholsa prerušilo integráciu Ruska do globálnej ekonomiky. Ak by sa Wall Street spájal so skutočným svetom, nechcel by sa ani priblížiť k ruskému dlhu.

Nichols nakoniec poznamenal: “Ruský dlh je oblasťou vysoko-rizikových subjektov,” … “a inštitúcie by sa v tomto prípade mali od neho pravdepodobne držať stranou.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FT, CNN

Facebook komentár