Rada pre finančnú stabilitu (FSB), ktorá sa zaoberá globálnou finančnou politikou a je zložená z regulátorov a centrálnych bankárov, práve vydala nové informácie o tieňovom bankovníctve. FSB oznámila, že od roku 2002 do roku 2011 tieňové bankovníctvo vzrástlo o 41 biliónov dolárov a odhaduje sa, že tomto „odvetví“ je uložených 67 biliónov dolárov v aktívach.
Podľa štatistickej správy Federálneho rezervného úradu zo 7. novembra 2012 (kapitola H.8 – Aktíva a pasíva obchodných bánk v Spojených štátoch – pozn. prekl.) celkové aktíva všetkých komerčných bánk v Spojených štátoch sa vyšplhajú na necelých 13 biliónov dolárov. Navyše, Spojené štáty majú najväčšie množstvo majetku v tieňovom bankovníctve vo svete, okolo 23 biliónov dolárov.
Podiel činnosti v Spojených štátoch poklesol z 44 % v roku 2005 na 35 % v roku 2011. Eurozóna má 22 biliónov dolárov v aktívach, zatiaľ čo Veľká Británia 9 biliónov dolárov.
Čo je vlastne tieňová banka? Pán Adair Turner, regulátor Spojeného kráľovstva, ktorý mal na starosti aj správu FSB povedal: „Ak to vyzerá ako banka a aj sa tak správa, má to byť predmetom bezpečnej stráže banky.“ Takže tieňové bankovníctvo je ako pornografia, teda je to, čím ho vidia jednotlivci. Vyzerá teda, že sa pred našimi očami vytvárajú nové pravidlá a regulácie pre finančný priemysel… celosvetovo!
Hľadáte prácu? Videl som veľa odkazov na zdravotníctvo ako na pozíciu, ktorá by bola vhodná pre väčšinu zamestnancov v nasledujúcom desaťročí. Ale zdá sa mi, že tu máme ďalší rastúci priemysel! Ak chcete nájsť dobré a stále zamestnanie pre dlhší časový horizont, staňte sa regulátorom finančníctva. Vyzerá to tak, že bude viac a viac pracovných miest v tomto sektore a plat bude celkom dobrý. Sociálne zabezpečenie a dôchodok budú najlepší. Počuli ste už niekedy o tom, že regulátora vyhodili z práce? Počuli ste niekedy o tom, že dôchodky regulátorov boli zrušené?
Jedným z dôvodov pre dlhé pôsobenie v regulačnom priemysle je, že regulátori problémov budú potrebné ešte dlho. Čo znamená slovo „problém“? Finančné inštitúcie sú vždy ďaleko pred pravidlami a reguláciami. Regulátori vždy bojujú až do konca. A to je presne tak ako má byť.
Pripomína mi to New Yorskú karikatúru zobrazujúcu dvoch rozprávajúcich sa bankárov. Zdá sa, že práve vyšli nové bankové pravidlá. Bankári majú teraz prácu – ako obísť nové pravidlá.
Počas môjho päťročného pôsobenia na stránke Seeking Alpha jedna vec bola nemenná – že bankári boli vždy pred bankovými reguláciami a bankovými regulátormi a vždy to tak bude. Keďže sa robia veľké pokroky v oblasti informačných technológií, nástrojov na to, aby to tak ostalo aj naďalej, je šokujúce veľa. Majte na pamäti, že financie sú len informáciou!
Takže, ak bankári alebo dokonca aj tieňoví bankári musia čeliť rastúcemu úsiliu o reguláciu organizácií, ktoré „vyzerajú ako banky a správajú sa ako banky“, potom vyzerá tak, že máme ďalší rastúci priemysel. V tom prípade by malo byť v tomto sektore dosť pracovných miest po celom svete. Takže všetci fyzici, inžinieri a informační teoretici dostanú vaše životopisy hotové. Niektoré pracovné pozície budú vo finančníctve pripravené pre vás. A pozrite sa na štatistiky uvedené vyššie. Podiel aktív v Spojených štátoch klesol z 44 % na 35 % medzi rokmi 2005 a 2011. Stále hovoríme o celosvetovom finančnom trhu!
Porozmýšľajte, za posledných desať rokov sme mali najväčšie množstvo nových bankových a finančných regulácií v histórii sveta a aktíva komerčných bánk sa zvýšili len o relatívne malé percento. Ale tieňový bankový sektor sa zvýšil z približne 26 biliónov dolárov v roku 2002 na 67 biliónov dolárov v roku 2011. To je nárast o takmer 160 %!
Hľadáte investíciu budúcnosti? Neinvestujte svoje peniaze v bankách. Investujte ich v „tieňových bankách“, ktoré nie sú regulované. A pozor na tiene tieňových bánk, ktoré budú ďalším kolom finančných inovácií potom ako sa regulátori posunú do tieňového bankovníctva. Nezabudnite, že bankári sú vždy krok vpred pred regulátormi, aj keď regulátori bojujú do poslednej chvíle. Trik je nájsť tých bankárov, ktorí sú pred regulátormi. Viac o tejto téme v mojich ďalších článkoch.
Zdroj: Mase: Economics And Finance
Facebook komentár