Banka tvrdí, že táto obľúbená kryptomena by sa mohla vyšplhať až na 146 000 dolárov, pretože konkuruje zlatu, ako „alternatívna“ mena.

Banka tvrdí, že táto obľúbená kryptomena by sa mohla vyšplhať až na 146 000 dolárov, pretože konkuruje zlatu, ako „alternatívna“ mena.

Virtuálna mena Bitcoin svojim pozoruhodným vzostupom k úrovni okolo 30 000 dolárov ohúrila Wall Street a dokonca jedna z najväčších amerických investičných bánk si myslí, že táto mena by mohla mať pred sebou oveľa rozsiahlejší rast.

V poznámke zverejnenej v pondelok spoločnosť JPMorgan stanovila odvážny dlhodobý cenový cieľ pre kryptomenu Bitcoin. Tvrdia, že táto obľúbená kryptomena by sa mohla vyšplhať až na 146 000 dolárov, pretože konkuruje zlatu, ako „alternatívna“ mena. Má to však háčik.

Trhová kapitalizácia bitcoinu (celkový počet mincí v obehu vynásobením ceny) v súčasnosti predstavuje viac ako 575 miliárd dolárov. Podľa JPMorgan by sa musel vyšplhať 4,6-násobne, aby sa vyrovnala investíciám do zlata v súkromnom sektore, v hodnote 2,7 bilióna dolárov.

Súvisiace: Cena Bitcoinu prudko stúpa nad $33 000, čo je ďalší rekord

Aby trhová hodnota bitcoinu dosiahla túto úroveň, je potrebné, aby jej volatilita ceny podstatne poklesla, na základe čoho inštitucionálni investori dostanú dôveru potrebnú na uskutočnenie veľkých stávok. Bitcoin je známa svojou divokou volatilitou a v pondelok dokonca prudko poklesla, aby sa krátko po dosiahnutí tejto úrovne nakrátko ponorila pod 30 000 dolárov.

Pohľad na cenu kryptomeny Bitcoin

Cena Bitcoinu za posledných 24 hodín v utorok vzrástla o 1% a podľa údajov poskytovateľa údajov o krypto-aktívach Coin Metrics, sa obchodoval na úrovni približne 31 720 dolárov.

Analytici banky JPMorgan napísali: „Tento dlhodobý rast založený na vyrovnaní trhovej kapitalizácie so zlatom na investičné účely je podmienený volatilitou bitcoinov, ktorá sa dlhodobo bude približovať k volatilite cien zlata.“

„Dôvodom je, že pre väčšinu inštitucionálnych investorov je volatilita každej triedy aktív nesmierne dôležitá, z hľadiska riadenia rizika portfólia a čím je volatilita triedy aktív vyššia, tým vyšší je rizikový kapitál, ktorý je potrebné akceptovať touto triedou aktív.“

Krypto-býci (optimisti) uviedli, že nedávna rally bitcoinov sa výrazne líši od bubliny z konca roku 2017, ktorá spôsobila, že sa priblížila k hodnote 20 000 dolárov za mincu, len aby sa v nasledujúcom roku znížila na 3 122 dolárov. Je to preto, že ju začínajú skupovať inštitucionálni investori, čo sa považuje za zásadné zvýšenie dôvery v digitálne aktíva.

Skeptici vnímajú nárast ceny virtuálnej meny bitcoin v roku 2020, kedy zaznamenala viac ako 300% výnos, ako spomienku na divoký vývoj na trhu v roku 2017. Vidia to ako špekulatívne aktívum bez vnútornej hodnoty a bublinu, ktorá v určitom okamihu pravdepodobne praskne.

Napriek tomu analytici banky JPMorgan tvrdia, že „nie je pochýb o tom, že impulz inštitucionálnych tokov do bitcoinu je tým, čo odlišuje rok 2020 od roku 2017.“

„Je nepravdepodobné, že dôjde k porovnatelnej úrovni volatility medzi bitcoinmi a zlatom v rýchlom časovom horizonte a podľa našich odhadov to bude predstavovať niekoľko-ročný proces. To znamená, že vyššie uvedená cieľová cena bitcoinu vo výške 146 000 dolárov by sa mala považovať za dlhodobý cieľ, a teda za neudržateľný cenový cieľ pre tento rok.“

Mnoho inštitucionálnych investorov používa investičné nástroje, ako je Bitcoin Trust od spoločnosti Graycale, ako prostriedok kúpy aktív okolo meny bitcoin. Podľa banky JPMorgan od polovice októbra do bitcoinového trustu od spoločnosti Geaycale natieklo viac ako 3 miliardy dolárov, zatiaľ čo ETF fondy zlata prišli o 7 miliárd dolárov.

Súvisiace: Investičný gigant BlackRock: “Bitcoin by mohol nahradiť zlato”

Niektorí investori môžu považovať vysoký cieľ ceny bitcoinu spoločnosti JPMorgan za nepredstaviteľný. Generálny riaditeľ banky Jamie Dimon kedysi označil kryptomenu za „podvod“ a uviedol, že mánia bitcoinov pripomína šialenstvo tulipánových cibuliek zo 17. storočía.

Dimon však vo veľkej miere podporuje základnú technológiu blockchain, ktorá slúžila ako základ pre digitálne meny ako bitcoin. JPMorgan do tejto oblasti investovala veľké prostriedky, keď vytvorila svoju vlastnú digitálnu menu nazvanú JPM Coin a založil novú jednotku venovanú práve technológií blockchain.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár