Na Wall Street vládne banka JP Morgan, Goldman Sachs má problémy.

Na Wall Street vládne banka JP Morgan, Goldman Sachs má problémy.

Nedávno bol zverejnený aktuálny rebríček najväčších hráčov na Wall Street. Prvé priečky zaznamenali niekoľko zmien, ktoré stoja za zmienku.

Analytická spoločnosť Coalition tvrdí, že na základe údajov o výnosoch z fixného príjmu, obchodovania s aktívami a poskytovania finančných služieb sa na vrchole rebríčka počas prvej polovice tohto roku aj naďalej udržala banka JP Morgan.

JP Morgan je z hľadiska hodnoty spravovaných aktív najväčšou bankou v Spojených štátoch. Jej príjmy predstavovali v prvej polovici roku 2017 až $13,2 miliardy. V polovici minulého roku sa pohybovali na úrovni $12,5 miliardy. Obhájila si tak prvenstvo v sektore investičného bankovníctva a obchodovania v divíziách dlhopisov, mien a komodít (FICC). Čo sa týka obchodovania s cennými papiermi, prvé miesto zdieľa s bankou Morgan Stanley.

Spoločnosť Goldman Sachs po minulé roky figurovala na druhom mieste rebríčku. Rovnako tomu bolo aj na konci roku 2016. V tomto roku sa však prepadla na tretie miesto, ktoré zdieľa s bankou Bank of America Merrill Lynch.

Druhé miesto v celkovom poradí dnes patrí spoločnosti Citi. A to predovšetkým vďaka dobrému výkonu divíziách FICC. V tejto oblasti sa Citi umiestnila na prvom mieste v rámci financovania makroekonomiky rozvíjajúcich sa trhov, obchodovania s komoditami a v sektore verejných financií. V obchodovaní s menami krajín G10 dosiahla 2. miesto.

Súvisiace:
Bývalý riaditeľ Citigroup: “30% bankárov nahradia roboti”
Wall Street posiela rozsiahle varovné signály pre akcie

Pokles banky Goldman Sachs je významný ale nie neočakávaný. Na trhu s dlhopismi má za sebou veľmi neúspešný rok, pričom jej výnosy z divízií FICC klesli v porovnaní s druhým kvartálom roku 2016 až o 40% a v porovnaní so slabým prvým kvartálom tohto roku o 31%. Jedná sa o najhorší výkon tejto banky za niekoľko posledných rokov.

Obchodovanie na Wall Street bolo vo všeobecnosti problémové, no najviac utrpela práve spoločnosť Goldman Sachs. To odrážajú aj štatistické tabuľky. Opustila prvé tri miesta v rámci obchodovania s divíziami FICC a v obchodovaní s cennými papiermi klesla z druhého miesta na tretie.

No zlyhanie jednej banky je príležitosťou na úspech pre druhú. Bank of America Merrill Lynch sa v celkovom hodnotení dostala na tretie miesto, ktoré zdieľa s Goldman Sachs, túto banku však prekonala vo výnosoch z divízií FICC a vyrovnala sa jej na druhom mieste vo výnosoch z investičného bankovníctva.

Všetkých 5 najvyššie postavených bánk pochádza so Spojených štátov.

Nasledujú tabuľky uvádzajú svetový rebríček bánk a ich postavenie v rámci jednotlivých regiónov:

Tabuľka 1: Banka JP Morgan je na prvej pozícií vo všetkých troch širších kategóriách a v prvej trojke všetkých oblastí podnikania.
Banka_JP_Morgan_je_nadalej_kralom_Wall_Street_2017_1

Tabuľka 2: JP Morgan zastáva vedúcu pozíciu aj vo väčšine regiónov, konkrétne v Severnej a Južnej Amerike, Európe, Strednom Východe a Afrike. Na prvej priečke v Ázii je Citi.
Banka_JP_Morgan_je_nadalej_kralom_Wall_Street_2017_2

Tabuľka 3: Porovnanie celkových výsledkov jednotlivých bánk za rok 2016. Goldman Sachs v prvej polovici roku 2017 viditeľne klesla vo viacerých oblastiach podnikania.
Banka_JP_Morgan_je_nadalej_kralom_Wall_Street_2017_3

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Coalition

Facebook komentár