Zlato aktuálne aj naďalej rastie, pretože rast okolo koronavírusových prípadov, najmä v USA, narušil optimizmus investorov ohľadom rýchlosti post-pandemického zotavenia.
Spotová cena zlata sa vo štvrtok popoludní mierne zvýšila na 1 763 dolárov za trójsku uncu, a to z 1 779,06 dolárov, ktorá bola dosiahnuté začiatkom stredy, čo predstavuje najvyššiu cenu od začiatku októbra 2012.
Od začiatku roka však vzácny kov dosahuje výnos na hodnote približne o 16% a analytici očakávajú, že široká rally bude pokračovať keďže je vidno neistotu ohľadom vírusu a obnovujúce sa napätie v globálnom obchode.
Hlavný globálny technický analytik z Bank of America poznamenal, že rast cien zlata bude v budúcom týždni testovať hodnoty okolo 1 790-1 805 dolárov za uncu. Ak by prerazili očakávaný odpor na úrovni 1 800 dolárov, podľa Cianu by sa cena mala následne vydať k hodnote 1 920,70 dolárov, čo predstavuje historické maximum dosiahnuté v roku 2011.
Ciana vysvetlil: ″Toto prerazenie, ktoré teraz nastalo a skončí v Q2, zavŕšilo osemtýždňový rozsah obchodovania, ktorý bude znamenať rast na vyššie hodnoty.”
″Jedná sa o rozpätie z hodnoty 1900, zatiaľ čo pokračovanie hlavy a ramien bolo potvrdené v ich aprílovej cene na úrovni 1947. Tieto vzorce hovoria, že zlato môže dosiahnuť novú najvyššiu hodnotu v histórii (v druhej polovici roku 2020), konkrétnejšie v 3Q.”
Ciana navrhol, že vývoj, ktorý vedie ceny zlata na 2 000 dolárov už prebieha, pričom scenár nárastu je odhadovaný až k úrovni 2 114 – 2 296 dolárov.
USA v stredu informovali o rekordnom dennom náraste nových prípadov koronavírusov o objeme 45 557, keď štáty v posledných týždňoch opätovne otvorili svoje ekonomiky.
Zosilňovanie obáv z globálneho oživenia vírusu bude podporou už pretrvavajúce napätia v medzinárodnom obchode. Z oznámenia obchodného zástupcu USA v utorok večer vyšlo najavo, že administratíva Donalda Trumpa zvažuje nové tarify až do výšky 100% na vývozy o objeme 3,1 miliardy dolárov z Francúzska, Nemecka, Španielska a Spojeného kráľovstva.
Biely dom tiež pokračuje v prijímaní kontradiktórneho tónu voči Číne, pričom poradca Peter Navarro začiatkom tohto týždňa prišiel s pripomienkami, v ktorých naznačil, že obchodná dohoda medzi USA a Čínou je „u konca“.
Ciana uviedol: “Tento sentiment predstavuje obavu z rizík, keďže úrokové sadzby sú na minimálnej hodnote, čím podpora nemusí prichádzať. Je vidno ďalšie riziká z opätovného otvorenia ekonomiky pre Covid-19, ako aj návratom negatívnej obchodnej rétoriky a voľbami v USA za rohom.“
Hlavný analytik spoločnosti HYCM Giles Coghlan vo štvrtok poznamenal, že súkromné banky povzbudzujú svojich bohatých klientov k tomu, aby do svojho portfólia zaraďovali zlato, čo „poukazuje na to, že nie každý je presvedčený, že sme vstúpili do pandemického oživenia trhu“.
Coghlan navrhol, že obavy z druhého prudkého nárastu infekcií môže priviesť hlavné akciové indexy späť do ostrých strát a tomu môže prechádzať návrat volatility na trh.
Ďalej poznamenal: “V strednodobom horizonte by zlato malo stúpať spolu so striebrom, ale nedávne zisky môžu byť obmedzené korekciou.”
Coghlan uznal, že akýkoľvek prudký odpredaj na akciových trhoch by mohol viesť k krátkodobému oslabeniu zlata, ale navrhol, že cena na hodnote 1 680 dolárov môže investorom v zlate „poskytnúť kupujúcim dobrú podporu na obnovenie ich pozícií“.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo
Facebook komentár