Pätnásť ázijsko-tichomorských ekonomík v nedeľu vytvorilo najväčší blok voľného obchodu na svete, čo je dohoda podporovaná Čínou, ktorá vylučuje USA a práve tieto krajiny opustili konkurenčné ázijsko-tichomorské zoskupenie pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.
Podpis Regionálneho komplexného hospodárskeho partnerstva (RCEP) na regionálnom summite v Hanoji je ďalšou ranou pre skupinu, ktorú presadil bývalý americký prezident Barack Obama, z ktorej v roku 2017 vystúpil jeho nástupca – Donald Trump.
Uprostred otázok týkajúcich sa pôsobenia Washingtonu v Ázii môže RCEP upevniť pozíciu Číny ako ekonomického partnera s juhovýchodnou Áziou, Japonskom a Kóreou, čím sa druhá najväčšia ekonomika sveta dostane do lepšej pozície na formovanie obchodných pravidiel regiónu.
USA absentujú v RCEP aj v nástupcovi Obamom vedeného Trans-tichomorského partnerstva (TPP), pričom najväčšiu ekonomiku sveta vynechávajú z dvoch obchodných skupín, ktoré sa nachádzajú v najrýchlejšie sa rozvíjajúcom regióne sveta.
Hlavná ekonómka ING pre Veľkú Čínu – Iris Pang vo vyhlásení uviedla: “Naopak, RCEP by mohol pomôcť Pekingu znížiť závislosť na zámorských trhoch a technológiách, pričom tento posun urýchlil prehlbujúci sa rozpor s Washingtonom.”
RCEP združuje 10-členné Združenie národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN), Čínu, Japonsko, Južnú Kóreu, Austráliu a Nový Zéland. V nasledujúcich rokoch sa zameriava na postupné znižovanie ciel v mnohých oblastiach.
Dohoda bola podpísaná na okraji online summitu ASEAN, ktorý sa konal v čase, keď ázijskí vodcovia riešili napätie v Juhočínskom mori a riešili plány na postpandemické hospodárske oživenie v regióne, kde narastá rivalita medzi USA a Čínou.
Na neobvyklom stretnutí, ktoré sa konalo prakticky kvôli pandémii koronavírusu, sa vodcovia krajín RCEP striedali v rade za svojimi ministrami obchodu, ktorí jeden po druhom podpísali kópie dohody, ktoré potom víťazoslávne ukázali kamerám.
Nguyen Xuan Phuc, predseda vlády Vietnamu, ktorý je predsedom ASEAN, uviedol: „RCEP budú čoskoro ratifikované signatárskymi krajinami a nadobudnú účinnosť, čo prispeje k post-COVID pandemickému hospodárskemu oživeniu.“
RCEP bude zastupovať 30% globálnej ekonomiky, 30% globálnej populácie a osloví 2,2 miliardy spotrebiteľov.
„Historický prielom“
Čínske ministerstvo financií uviedlo, že sľuby nového bloku zahŕňajú zrušenie niektorých ciel v rámci skupiny, vrátane niektorých s okamžitou platnosťou a ďalšie v priebehu viac ako 10 rokov.
Neuvádzali sa žiadne podrobnosti o tom, ktoré výrobky a ktoré krajiny získajú okamžité zníženie ciel.
Vo vyhlásení ministerstva sa bez bližších podrobností uvádza: ″Čína a Japonsko prvýkrát dosiahli dvojstranné dohody o znížení ciel, čím dosiahli historický prielom.”
Dohoda je dokonca prvou v rámci konkurenčných východoázijských mocností – Číny, Japonska a Južnej Kórey v rámci jedinej dohody o voľnom obchode.
Analytici uviedli, že aj napriek tomu, že je mimo RCEP a bol v administratíve, ktorá podporovala TPP, je nepravdepodobné, že by sa zvolený prezident Joe Biden (ako Obamov viceprezident) k TPP v najbližšej dobe opäť pripojil, pretože jeho vláda bude musieť uprednostniť zvládnutie ohniska nákazy COVID-19 v rámci svojho zoskupenia.
Charles Freeman, viceprezident Americkej obchodnej komory pre Áziu, tento mesiac poznamenal: „Nie som si istý, či sa bude všeobecne všeobecne klásť dôraz na obchod, vrátane úsilia o opätovné pripojenie sa k nástupníckemu zoskupeniu TPP,„ v rámci približne prvého roka pôsobnosti, pretože sa bude klásť veľký dôraz na pomoc okolo pandémie COVID-19.“
Luong Hoang Thai, vedúci oddelenia mnohostrannej obchodnej politiky na vietnamskom ministerstve priemyslu a obchodu, poznamenal: “RCEP pomôže znížiť alebo zrušiť clá na priemyselné a poľnohospodárske výrobky a ustanoví pravidlá pre prenos údajov.“”
V priebehu minulého týždňa indonézsky minister obchodu, uviedol: “Pakt vstúpi do platnosti, akonáhle dostatok zúčastnených krajín ratifikuje dohodu na domácej pôde v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.”
Pangová z ING uviedla, že pre Čínu je nová skupina, vrátane mnohých spojencov USA neočakávaným javom, ktorý do veľkej miery vyplýva z Trumpovho ústupu z TPP.
India vystúpila z rozhovorov RCEP v novembri minulého roku, ale vodcovia ASEAN uviedli, že dvere sú otvorené, kde sa do nej mohli zapojiť.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár