Automobilovy_sektor_celi_jednej_z_najvacsich_krizy_v_historii

Tento mesiac sa v Spojených štátoch vyrobí menej automobilov ako kedykoľvek od obdobia druhej svetovej vojny. Automobilová produkcia sa takmer úplne zastavila v dôsledku vypuknutia koronavírusu.

To je len polovica problému automobilového priemyslu: zákazníci nenakupujú toľko nových automobilov a to napriek atraktívnym ponukám výrobcov automobilov, ako sú 7-ročné pôžičky bez úrokov, ako aj prvých 6 mesiacov s odkladom splátok.

Odhaduje sa, že predaj nových automobilov v Spojených štátoch v druhom štvrťroku prepadne o viac ako 50%.

John Murphy, analytik z Bank of America-Merrill Lynch, poznamenal: „V prvom rade, príkazy na obmedzenie pohybu vytvorili prostredie, v ktorom sa predaje presunú do ďalšieho kvartálu, ak vôbec do ďalšieho,“ … „Dôvera spotrebiteľov bola tak šokovaná, že v akýchkoľvek nákupoch príde k oneskoriu.“

Prognózy najväčšieho poklesu predajov

Pokles predaja o 50% by bol najväčším poklesom, za posledných 40 rokov odkedy sa začalo zo zberom údajov ohľadom predajov. Aktuálnym rekordným poklesom je 38% prepad predajov v prvom štvrťroku 2009 – v hĺbke Veľkej recesie, v období kedy sa General Motors a Chrysler pripravovali na bankrot a možné ukončenie svojich činností.

Súvisiace: Predaj automobilov prepadol najviac od roku 1987

Americké predaje však za posledných päť rokov dosiahli vrchol na hodnote 17 miliónov vozidiel, čo je bezprecedentný úspech tohto odvetvia, ktoré vedelo dosiahnuť vysoké zisky. Podľa Murphyho prognózy by však predaje v tomto roku mali prepadnúť na 14,6 milióna. Pripúšťa, že by to mohlo byť podstatne nižšie, v závislosti od dĺžky trvania jednotlivých obmedzení.

Pandémia koronavírusov sa ukazuje ako jedna z najväčších kríz v histórii automobilového priemyslu.

Kristin Dziczeková, viceprezidentka pre analýzu v Centre pre automobilový výskum (z Michiganu), poznamenala: „Výrobcovia automobilov uviedli, že by ich predaje mohli dokonca v USA prepadnúť až na 10 miliónov až 12 miliónov. Tieto odhady však záviseli od pokračujúcich operácií, ktoré však už nie sú aktívne,“ … „Jedná sa o zastavenie a reštart, ktorý bude taktiež vyžadovať kapitál. A ak ich budú musieť vykonať viackrát, bude to hrozné.“

Problémy s obnovením automatickej výroby

Dziczeková ďalej uviedla, že priemysel bude čeliť trom veľkým výzvam, než sa veci vrátiť naspäť.

Po prvé, výrobcovia automobilov budú musieť zabezpečiť, aby ich dodávatelia dokázali zvládnuť odstávky, ktoré sa začali v polovici marca a sú pripravení na obnovenie obchodu a zaslanie potrebných komponentov.

Ďalej poznamenala: „Len donedávna dostávali zaplatené za prácu, ktorú vykonali pred 30 až 60 dňami. Ak prekročíme 60 dní, títo dodávatelia by sa mohli nachádzať v skutočnej kríze.“

„Automobiloví producenti vo výrobe automobilov pokračovali v iných krízach, napríklad počas štrajkov ako aj počas priemyselnej krízy v rokoch 2008 a 2009. Hoci niektorí výrobcovia automobilov prestali nakupovať od dodávateľov, iní však autá vyrábali a náhradné diely tak nakupovali,“ … “Teraz však takú situáciu nemáme.”

Po druhé, výrobcovia budú musieť určiť, ako zaistiť opätovné otvorenie a bezpečné fungovanie závodov na výrobu automobilov so zamestnancami, ktorí sú schopní zostať v bezpečnej vzdialenosti od seba. Väčšine hodinových pracovníkov v uzavretých továrňach bola daná dovolenka, ale pracovníci v závodoch GM, Ford a Fiat Chrysler v USA dostávajú od spoločností len tzv. doplnok k výhodám a štát uhradí ďalšiu časť mzdy, čo im poskytuje úplnú kompenzáciu blížiacu sa k ich bežnej mzde.

Dziczeková ďalej povedala: „Ale ako privediete späť 1 500 zamestnancov na smenu, aby pracovali na montážnych linkách určených na to, kde je spolupráca potrebná, najmä v čase kedy vakcína neexistuje?“

Jeff Schuster, prezident globálnej výskumnej spoločnosti pre automobilový sektor – LMC, poznamenal: „Niet pochýb o tom, že dôjde k zmenám v spôsobe, akým závody fungujú, ale bude to riskantné. Na niektorých miestach máte naozaj veľké množstvo ľudí.“

Problémy s opätovným predajom nových automobilov

Nakoniec, výrobcovia automobilov budú musieť zistiť, ako naštartovať dopyt spotrebiteľov v čase, keď milióny Američanov dočasne alebo natrvalo prídu o prácu.

Murphy uviedol: „Aj keď sa z toho budú snažiť dostať, spotrebiteľ zostane pri svojich nákupoch primerane konzervatívny,“ … „Spotrebiteľský šok môže trvať aj niekoľko rokov.“

Zároveň keď prepadá aj cestovanie, nákupy auto-požičovní sú zastavené. Tieto nákupy zvyčajne v USA predstavujú viac ako 10% podiel ročných predajov automobilov. Ak spoločnosti určené na prenájom začnú prinášať na trh ojazdených vozidiel automobily zo svojich existujúcich vozových parkov (ako mnohí odborníci očakávajú, že tak urobia) bude to ďalší úder pre predaj nových automobilov.

Súvisiace: EÚ má záchranný balík pre korona-krízu. Ale ako bude financovaný?

To potenciálnym kupujúcim ponúkne širší výber ojazdených automobilov s nízkym počtom najazdených kilometrov, ako alternatíva k nákupu nového automobilu. A práve to bude vyvíjať tlak na znižovanie cien ojazdených vozidiel, čo zníži hodnotu a zvýši náklady na lízing, pretože ceny za prenájom sa vypočítajú pomocou odhadov v rámci hodnoty ojazdených vozidiel.

Dobrou správou je, že priemysel má oveľa lepšiu finančnú situáciu, než v tej v ktorej smeroval do Veľkej recesie. Veľké tri americké automobilky vstúpili do pandémie s relatívne silnými súvahami. Murphy odhaduje, že výrobcovia automobilov majú k dispozícii hotovosť a pôžičky na 5 až 7 mesiacov hotovosti, ktoré im môžu pomôcť prekonať krízu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár