Audi znižuje svoju pracovnú silu o 7 500 pracovných miest, čo je posledný príklad dramatických zmien v celosvetovom automobilovom priemysle.
Nemecká značka prémiových automobilov v utorok oznámila, že do roku 2025 zníži 9 500 pracovných miest, čo je približne 10% jej celosvetovej pracovnej sily. Zároveň však vytvorí 2 000 pracovných miest zameraných na elektrickú mobilitu a ďalšie nové technológie.
Značka Audi, ktorú vlastní skupina Volkswagen uviedla, že k zníženiu počtu pracovných miest dôjde prostredníctvom zmien a odchodu do dôchodku. Do roku 2029 zaručila pracovné miesta pre svojich zostávajúcich pracovníkov. Zmeny za 10 rokov uvoľnia 6 miliárd eur (6,6 miliárd dolárov), ktoré Audi plánuje investovať do automobilov budúcnosti.
Škrty sú súčasťou dohody so zástupcami pracovníkov, ktorá umožňuje prepracovať dve hlavné továrne Audi v Nemecku pre výrobu elektrických vozidiel. Audi očakáva, že závody v Neckarsulme a Ingolstadte, kde sa nachádza jej ústredie, vyrobia ročne 675 000 automobilov.
Renomovaní výrobcovia automobilov po celom svete menia svoje obchodné modely v nádeji, že sa prispôsobia novému svetu, v ktorom elektrina nahrádza benzín a naftu.
Volkswagen nie je výnimkou. Skupina, ktorá vlastní aj automobilky Porsche, Bugatti, Škoda a Lamborghini, nasmeruje desiatky miliárd dolárov na výrobu elektrickej alebo hybridnej verzie každého vozidla v tejto zostave a do roku 2028 plánuje uviesť na trh 70 nových elektrických modelov.
Audi bude v tejto transformácii hrať hlavnú úlohu. Značka uviedla na trh prvé elektrické SUV s označením e-Tron, ktorý sa vyrába v bruselskom závode, ktorý slúžil na výrobu malých automobilov poháňaných fosílnymi palivami. Elektrické automobily, ktoré majú menej častí ako tie, ktoré sú poháňané spaľovacími motormi, si vyžadujú montáž menšieho počtu pracovníkov.
Súvisiace:
Budúcnosť elektromobilov spoločnosti Volkswagen sa rýchlo formuje
Celosvetový predaj automobilov s hroznými výsledkami. Čo to znamená pre výrobu?
Vývoj však predstavuje vysoké náklady. Rozsah potrebnej investície núti niektoré spoločnosti hľadať partnerov a iné sa zameriavajú na akvizičné ciele. Fiat Chrysler a materská skupina automobilky Peugeot – PSA Group v priebehu minulého mesiaca oznámili plány na zlúčenie, čo vytvára nové hlavné sily v priemysle.
Nemeckí výrobcovia automobilov BMW a Daimler vytvorili spoločný podnik, ktorý vyvinie technológie na riadenie automobilu bez vodiča. Honda investovala do jednotky pre vývoj technológií s vlastným pohonom od spoločnosti General Motors.
Zmeny nastanú uprostred prepadu celosvetových predajov automobilov, ktorý by sa mohol zhoršiť, pretože ekonomiky na celom svete spomaľujú alebo dokonca upadajú do recesie. Agentúra Fitch Ratings v pondelok uviedla, že v tomto roku očakáva pokles celosvetových predajov automobilov zhruba o 3,1 milióna.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, BBC
Facebook komentár