Apple_poziadal_o_oslobodenie_od_cinskych_tarif_ale_Trump_v_tweetu_uviedol_nie

Apple by sa chcela vyhnúť plateniu dodatočných ciel, ak administratíva Donalda Trumpa bude navyšovať súboj vrámci svojej obchodnej vojny s Čínou. Americký prezident Donald Trump však “oblial“ Apple studenou vodou.

Donald Trump v statuse na sociálnej sieti Twitter na konci tohto týždňa poznamenal, že odmietne oslobodiť spoločnosť od platenia ciel ohľadom dielov pre nový Mac Pro, ktorý Apple chce údajne montovať v Číne. Finálna montáž súčasnej verzie Mac Pro sa realizuje v americkom Texase.

Biely dom navrhol možnú 25% colnú sadzbu na čínsky tovar v hodnote 300 miliárd dolárov, ktorý ešte nepodlieha clám. Tieto tarify by sa vzťahovali na širokú škálu výrobkov vrátane notebookov, konzol pre videohry, puzdier na batérie a ďalších výrobkov. Technologické spoločnosti tvrdia, že tieto tarify by viedli k navýšeniu nákladov pre spotrebiteľov alebo by poškodili ich schopnosť dosahovať zisk.

Po stretnutí s čínskymi úradníkmi na samite G20, v priebehu minulého mesiaca sa Trumpova administratíva dohodla na neurčitom odložení plánov týchto dodatočných ciel.

Technologické spoločnosti sa však obávajú, že by sa obchodné prímerie mohlo rozpadnúť a administratíva Trump využije uvalenie týchto sadzieb, ako páku voči Číne. Preto viac ako pol tucta spoločností požiadalo administratívu Trumpa, aby oslobodili produkty, ktoré vyrábajú.

Vo verejných vyjadreniach komentujú návrh na zvyšovanie taríf od Donalda Trumpa, firmy ako, Apple, Dell Technologies, HP, Intel, Microsoft, Sony a Nintendo, ktoré zároveň požiadali, aby boli ich výrobky vylúčené zo zoznamu tovaru, na ktoré by sa tarify vzťahovali. Asociácia spotrebiteľských technológií predložila list, v ktorom požiadala vládu, aby vyvinula postup, v rámci ktorého by spoločnosti požiadali o vylúčenie svojho tovaru z tzv. zoznamu nových taríf. Obchodná skupina zároveň uviedla, že zvyšovanie ciel je zlým spôsobom na zlepšenie obchodných vzťahov medzi USA a Čínou.

V žiadostiach spoločnosť Apple ohľadom oslobodenia od taríf pre svoj hardvér vyrobený v Číne, výslovne neuvádza počítač Mac Pro. Zahŕňa však časti, ktoré by pravdepodobne boli súčasťou jej nového počítača.

Trumpov úder na Apple prichádza mesiac po tom, ako noviny The Wall Street Journal informovali o plánoch spoločnosti, presunúť finálnu montáž najnovšieho modelu Mac Pro z Texasu do Číny.

Súvisiace:
Apple presunie produkciu Mac Pro z USA do Číny
4 víťazi americko-čínskej obchodnej vojny

Spoločnosť Apple vo svojom vyhlásení uviedla: „Finálne dokončenie produktov je iba jednou časťou výrobného procesu,“ … „Rovnako ako všetky naše produkty, aj nový Mac Pro je navrhnutý a skonštruovaný v Kalifornii a zahŕňa komponenty z niekoľkých krajín, vrátane Spojených štátov.“

Keď bol hovorca spoločnosti Apple požiadaný o komentár k tweetu Donalda Trump, odkázal na predchádzajúci komentár, v ktorom uviedol, že spoločnosť vynaložila 60 miliárd dolárov na partnerstvo s 9 000 americkými dodávateľmi, čo podľa spoločnosti podporuje stovky tisíc pracovných miest.

Spoločnosť Apple sa v minulosti zaviazala investovať 100 miliónov dolárov do závodu v texaskom meste Austine, kde sa montovali predchádzajúce verzie počítača Mac Pro. Nie je jasné, ako by tento závod mohol byť ovplyvnená presunom častí montáže do Číny alebo či sa montáž počítača Mac Pro už uskutočňuje v zahraničí.

Neskôr v piatok, Trump uviedol, že chce, aby spoločnosť Apple „budovala svoje závody v Spojených štátoch, nie v Číne“. Zopakoval svoju hrozbu ohľadom taríf, ale tiež sa zaviazal, že to so spoločnosťou Apple „vyrieši“ a uviedol, že rešpektuje generálneho riaditeľa Tim Cooka. Presne poznamenal: “Muž, ktorého mám veľmi rád a rešpekt, je Tim Cook. Určite to vyriešime.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár