- Telegram – aplikácia na odosielanie správ, vyvíja platformu technológie blckschain, ktorá konkuruje Bitcoin a Ethereum.
- Snaží sa získať minimálne 1,2 miliardy dolárov na rozvoj takzvanej platformy TON a kryptomeny nazvanej Grams.
- Jedná sa o najväčší predaj digitálnej meny v histórií.
Aplikácia Telegram, pre súkromné zasielanie správ plánuje zasiahnuť svet kryptomien s prvotriednou počiatočnou ponukou virtuálnych mincí.
Spoločnosť, ktorá dosahuje viac ako 170 miliónov mesačných používateľov, chce podľa zverejnených dokumentov z predaja tokenu získať minimálne 1,2 miliardy dolárov, čo bude zahŕňať súkromný predaj na február 2018 a verejný predaj by bol realizovaným v marci.
Telegram očakáva, že v oboch predajoch získa 600 miliónov dolárov. Za 1,2 miliardy dolárov by tak porazila septembrový najväčší predaj vitruálnej meny v hodnote 257 miliónov dolárov, ktoré získala spoločnosť Filecoin – sieť decentralizovaných poskytovateľov ukladania dát.
Metóda zhromažďovania finančných prostriedkov, cez kryptomeny v procesoch počiatočnej verejnej ponuky mincí (ICO), v ktorej spoločnosti investorom poskytujú svoju vlastnú digitálnu menu, výmenou za bitcoin alebo ether, začala v roku 2017 so siedmimi spoločnosťami, ktoré v minulom roku získali viac ako 100 miliónov dolárov (jednotlivo). Poskytovateľ služby autonómneho výskumu – Autonomous NEXT odhaduje, že prostredníctvom ICO (počiatočnej ponuky kryptomien) bolo získaných viac ako 4 miliardy dolárov.
Súvisiace: Mike Novogratz plánuje otvoriť „obchodnú banku“ zameranú na kryptomeny
Čo sa týka ICO spoločnosti Telegram, získané peniaze podporia takzvanú platformu s technológiou blockchain – TON (Telegram Open Network), ktorá bude “hostiť novú generáciu kryptomien a decentralizovaných aplikácií”. Investori najneskôr do decembra 2018 za účasť v ICO dostanú TON mince, pod označením Grams.
Spoločnosť neočakáva, že by mince tejto virtuálnej meny boli do roku 2019 kótované na veľkých burzách.
Spoločnosť uviedla, že TON sa snaží vyriešiť problém, ktorý nemá žiadnu bitcoin alebo ethereum adresu.
Vo firmenom vyhlásení spoločnosť Telegram uviedla: “Kryptomena Bitcoin sa etablovala ako” digitálne zlato “a Ethereum sa ukázala byť efektívnou platformou pre predaj tokenov,” … “V každodennom živote obyčajných ľudí sa však na pravidelnú výmenu hodnôt nepoužíva žiadna súčasná štandardná kryptomena.”
Zatiaľ čo bitcoin a eter za posledný rok dosiahli neuveriteľných hodnôt, kritici poukazujú na to, že nedokázali dosiahnuť mieru, do akej by mohli skutočne súperiť s hotovosťou alebo kreditnou kartou. Spoločný pohľad vyvolaný pesimizmom je že s “virtuálnou menou Bitcoin si nemôžete kúpiť šálku kávy.”
Telegram navrhuje svoj token ako “decentralizovaný konkurent voči každodenným peniazom”, ktorý sa zameria na masový trh. Tu sú vyjadrenia spoločnosti:
“Telegram bude využívať svoje odborné znalosti v šifrovanom distribuovanom dátovom úložisku, aby vytvoril TON, ktorá je rýchlou a inherentne škálovateľnú multi-blockchainovú architektúru. TON možno považovať za decentralizovaný superpočítač a systém prenosu hodnoty. Pri kombinácií minimálneho času transakcie s maximálnou bezpečnosťou, sa TON môže stať alternatívou ako VISA a Mastercard pre nové decentralizované hospodárstvo. ”
Spoločnosť by na konci mesiaca mala začať prijímať oznámenia o predpredaji, od kvalifikovaných investorov. Títo investori získajú viac ako 60% zľavu z verejnej predajnej ceny.
Telegram bude využívať 80% finančných prostriedkov na rozvoj ekosystému TON.
Súvisiace:
Všetko, čo ste chceli vedieť o FinTechu
7 kryptomien, ktoré by ste mali v roku 2018 sledovať
Vo firemnom vyhlásení sa ďalej uvádza: “Viac ako 80 percent zozbieraných finančných prostriedkov bude vynaložených na náklady pre zariadenia, šírku pásma, servery a overovanie používateľov,” … “Zvyšok sa vyčlení na mzdy, kancelárie, právne a poradenské služby.”
Joe DiPasquale, ktorý je zakladateľom krypto fondu fondov – BitBull Capital povedal, že sa bude zaujímavé sledovať toto ICO na základe svojho vysokého ocenenia.
DiPasquale poznamenal: “Jedná sa o hazard s vysokým rizikom,” … “A riziko, že peniaze budú získané až takmer rok, teda kým sa nepodarí začať a až 18 mesiacov po uvedení do prevádzky – osobne som sa rozhodol, že budem mimo toho.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketWatch, WSJ
Facebook komentár