Ak potrebujete dôkaz, že londýnsky trh s nehnuteľnosťami sa zbláznil, nehľadajte nič iné, ako minulo-týždňový predaj bytu z takmer 240 miliónov amerických dolárov.
Jednalo sa o nedokončený byt o rozlohe 16 000 štvorcových stôp s betónovou podlahou, ktorý je situovaný v centre Londýna s výhľadom na Hyde Park. Údajne kupca z Ruska alebo Ukrajiny zaplatil rekordných 140 miliónov britských libier (237 miliónov dolárov) za jeden byt.
Súvisiace: Rusov začína lákať 4. najdrahšie miesto na svete ku kúpe nehnuteľností
Developerská skupina CPC odmietla komentovať predajnú cenu, alebo totožnosť kupujúceho, ale uviedla, že byt mohol byť predaný v hodnote 175 miliónov libier (297 miliónov dolárov), akonáhle bude hotový a zariadený.
Može sa jednať o extrémny príklad, v akej situácií sa nachádza trh luxusných nedhnuteľností tohto mesta. Je to celkom nebezpečná situácia.
Podľa vládnych údajov ceny nehnuteľností v meste v minulom roku stúpli takmer o viac než 18%. Politici a ekonómovia varujú pred nebezpečenstvom bubliny.
Londýnčania sa sťažujú na trhové ceny, zatiaľ čo bohatí medzinárodná investori sa vo veľkom hrnú k nákupu nehnuteľností, ktoré sú často prázdne.
Súvisiace: Maďarskí podnikatelia sa hrnú do Londýna
Mestský trh s nehnuteľnosťami si získal si reputáciu ideálneho miesta pre investorov, kde môžu zaparkovať svoje peniaze, za účasti stáleho daňového režimu, obmedzenej ponuke a zdravom dopyte.
Nová správa realitnej spoločnosti Savills a Deutsche Asset & Wealth Management odhaduje, že super-bohatí v Londýne do nehnuteľností investovali 676 miliárd dolárov – štvornásobok sumy v New Yorku.
Paul Tostevin, pracovník celosvetového výskumu u soločnosti Savills v poznámke napísal: “Londýn je jedinečný, keďže priťahuje veľké množstvo investícií do sektora nehnuteľností z každej oblasti sveta.”
Toto mesto je žiaduce z časti, z dôvodu jeho živej kultúry, prosperujúcej podnikateľskej scéne, zelených plôch a časovému pásmu medzi Áziou a USA.
Boom v sektore bývania bol v Londýne vyvolaný nízkymi úrokovými sadzbami a agresívnymi vládnymi stimulmi, čo posilnilo hospodárske oživenie. Vládny program k nákupu nehnuteľností viedol k návalu hypotekárnych úverov.
Súvisiace: USA dominuje na zozname zahraničných investorov do nehnuteľností
Obavy, že ľudia môžu si môžu požičať viac, než si môžu dovoliť viedla odborníkov k upozorneniu, že boom v Londýne sa stáva neudržateľným.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v utorok varovala, že by sa mali prijať opatrenia, aby trhu s bývaním dal do poriadku.
Centrálna Banka Anglicka je v najvyššej pohotovosti. Niektorí ekonómovia uvádzajú, že by mala už v tomto roku premýšľať nad zvýšení úrokových sadzieb. Ale väčšina z nich očakáva, že by prvé zvýšenie sadzieb od júla 2007 malo prísť až v roku 2015.
Robert Wood, analytik banky Berenberg poznamenal: “Rýchle zvýšovanie cien zvyšuje šance na nebezpečné bubliny a budúci rast dlhu by mohol urobiť budúci pokles viac bolestivým,” … “Rekordne nízke úrokové sadzby sú teda zbytočné.”
Zdroj: TheIndependent
Facebook komentár