Tri primárne faktory, ktoré určujú výšku úrokovej sadzby musenú platiť národom k prevádzke ich dlhu v dlhej dobe sú; mena, inflácia a úverové riziká z konania štátneho dlhu. Všetky tri z týchto faktorov sú veľmi úzko spojené. Aj napriek tomu, že centrálna banka môže uplatňovať obrovský vplyv v krátkom období, voľný obchod napokon rozhodne, či má, alebo nemá národ schopnosť adekvátne financovať ich obligácie a ako vysoké úrokové sadzby budú. Extrémne vysoký dlh HDP, ktorý zvyšuje úverové riziko krajiny, nevyhnutne vedie k masívnemu tlačeniu peňazí pre centrálnu banku. Toto priamo pôsobí na poklesy národných mien, zatiaľ čo taktiež zvyšujú úrok z inflácie.
Je pravda, že krajina nikdy nesplatila naspäť všetky z ich nezaplatených dlhov. Avšak, to je požiadavka, ktorú investori v štátnom dlhu národa vždy udržiavajú dôveru, že má schopnosť tak robiť. História má dôkaz, že keď dlh HDP dosiahne cca 100%, ekonomický rast bude smerovať k zastaveniu. Problém nastane, keď bude dlh pokračovať k zhromažďovaniu preč z úmerne zvýšenému základu dane. Raz základ dane nemôže dlhšie primerane podporovať dlh, rýchlo rastúcich úrokových sadzieb.
Južný okraj Európy, spolu s Írskom, má postihnúť zaujímavý úrokový val. Medzinárodní investori opustili ich dôveru v tieto dlhopisové trhy a krajiny sú teraz umiestnené do života podpory Európskej Centrálnej Banky. Bez pokračovania investícií ECB do dlhopisového trhu, bude výnos z cenných papierov neúprosný.
Spojené štáty čelia podobnému osudu vo veľmi blízkej budúcnosti. Náš dlh je ohromný, 700% z výnosu. A náš každoročný deficit je cez 50% zo štátnej tržby. Len si predstavte, ak váš každoročný plat bol 100k, tak ste dlžný banke obrovských 700k. Potom choďte informovať svojho bankára, že ste pridali 50k každý rok — polovicu z vášho vstupného platu – do kumulovanej úrovne dlhu. Potom váš bankár zdvíhajúc sa z podlahy by mal okamžite roztrhať vaše kreditné karty a odstrániť ich, ako i všetky existujúce línie budúceho úveru. Náš hrubý dlh je 15,6 bilióna USD a ten je podporovaný len 2,3 bilióna z príjmu. A pridávame pretekaním bilióny dolárov každý rok k hrubému dlhu. Naši medzinárodní veritelia nebudú mať onedlho na výber, okrem úverovej legitimácie a posielania zaujímavých prudko zvýšených úrokových sadzieb.
Keď výnosy dlhopisov začali stúpať k nebezpečným úrovniam v Európe koncom roku 2011 a začiatkom roku 2012, ECB mala k dispozícii viac ako bilión eur v nízko úročených úveroch pre pomoc insolventným bankám a krajinám. Banky používajú peniaze k prepojeniu kapitálových medzier k ich konečnému účtu a nákupu novo vydaným dlhom z krajín EU. To spôsobilo desať ročné výnosy v Španielsku a Taliansku k rýchlo sa navracajúcim poklesom hodnoty pod 5% z ich pôvodnej hodnoty cez 7%, ktorá bola len pár mesiacov predtým. Avšak teraz to, že tu nie sú žiadne nové peniaze zo strany ECB a výnosy v oboch krajinách zamierili rýchlo späť. Tam jednoducho nie je dostatok súkromných sektorov zaujímajúcich sa o kúpu upadajúceho Európskeho dlhu na súčasnej ponúkanej nízkej úrovni úrokových sadzieb.
Smutnou pravdou je, že Európa, Japonsko a USA majú toľko nevýhodných súm z nezaplateného dlhu, že nádej na pokračovanie solventnosti plne spočíva na trvalom stave úrokových sadzieb, ktoré sú uchovávané smiešne nízko. To nie je ani tak záhadou, že Fed, ECB a BOJ pracujú nadčasy, aby udržali úrokové sadzby z rastu. Ak sa kurzy mohli vyšplhať na úroveň, ktorá by mohla priniesť podporu z voľného trhu, tak sa výrazne zvýšia úverové náklady, ktoré by viedli k ekonomike váhania a zvýšeniu deficitov. To by eventuálne malo viesť k explicitnému zameškaniu dlhu.
Ale kľúčovým bodom tu je, že súvislé a masívne tlačenie peňazí pre nejakú centrálnu banku sú eventuálne príčiny hyperinflácie, ktorá nariaďuje rovnaké, omnoho vyššie výnosy z rastu. To je k tomu bodu, kde krajina vstupuje do inflačnej smrtiacej špirály. Čím viac sa tlačí peňazí, tým vyššie ceny idú do kompenzácie pre útek inflácie. Vyššie sadzby idú do horšieho ekonomického rastu a dlhu HDP. To kladie ďalší tlak na ceny, aby povstali a centrálnu banku následne zvýšenie sumy dlhu speňažili … a tak sa smrtiaci cyklus opakuje a prehlbuje. Konečný súčet je, že Európa, Japonsko a USA eventuálne zakúsia obrovský preorganizovaný dlh, taký z ktorého história nikdy predtým nezažila. Takáto neschopnosť bude mať buď formu priamej listiny zníženia, alebo centrálna banka stanoví kurz pre neovládateľnú infláciu. História ilustruje, že inflačná cesta je vždy odskúšaná prvá.
Zdroj: Pento Portfolio Strategies
Preložil: Miroslav Útly
Facebook komentár