Amsterdam začne ponúkať služby vrátane bezplatných nabíjacích staníc obyvateľom, ktorí pomáhajú zbaviť ulice mesta znečisťujúcich vozidiel.
Holandské mesto tento týždeň oznámilo, že bude postupne rozširovať tvrdé zákroky proti motorovým vozidlám, čo v roku 2030 vyústi do zákazu automobilov s benzínovým a naftovým motorom.
Pre uľahčenie prechodu obyvateľov, mesto ponúka silné stimuly.
Majitelia elektrických vozidiel, ktorí doma nemajú vlastnú nabíjaciu stanicu, budú môcť požiadať mesto, aby ju nainštalovalo bezplatne na mieste, ktoré si zvolí, za predpokladu, že bude prístupné verejnosti.
Predstavitelia mesta uviedli: “Budú existovať schémy dotácií a výnimiek, aby mohli napríklad získať príspevok pre nákup iného druhu dopravného prostriedku, vrámci čistého spôsobu dopravy.”
Medzi ďalšie výhody, ktoré majú majitelia elektromobilov k dispozícii, sú parkovacie povolenia. Amsterdam je posledným zo série európskych miest, ktoré obmedzujú znečisťujúce vozidlá s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia a znížiť emisie uhlíka.
Londýn v priebehu minulého mesiaca začal účtovať vysoké poplatky v centre mesta pre automobily, ktoré nespĺňajú prísne emisné normy. Paríž plánuje zakázať naftové vozidlá do roku 2024, nasledované benzínovými autami v roku 2030.
Hamburg sa stal prvým nemeckým mestom, ktoré v máji 2018 z niektorých ulíc zakázal staršie vozidlá s dieselovým motorom. Podobné obmedzenia ostatné nemecké mestá taktiež vykonali.
Opatrenia dokonca prijímajú už aj celé krajiny. Veľká Británia chce od roku 2040 zakázať predaj nových automobilov s benzínovými a naftovými motormi. Čína, India, Francúzsko a Nórsko majú podobné plány.
Amsterdam už zakázal všetky dieselové úžitkové vozidlá a dodávky vyrobené pred rokom 2000, naftové taxíky vyrobené pred rokom 2009, ako aj autobusy, ktoré majú viac ako 14 rokov.
Dieselové automobily vyrobené pred rokom 2005 budú z ciest mesta stiahnuté od budúceho roka.
Amsterdam bojuje so znečistením ovzdušia napriek tomu, že je hlavným cyklistickým mestom Európy. Celkové znečistenie ovzdušia sa za posledné desaťročie znížilo, avšak niektoré rušné ulice stále prevyšujú normy EÚ.
Priemerný občan mesta bude ukrátený o viac ako jeden rok života. Podľa nedávnej štúdie, v dôsledku znečistenia spôsobeného fosílnymi palivami, každým rokom celosvetovo zomrie 3,6 milióna ľudí.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, MSN
Facebook komentár