Prosperujúca produkcia ropy v Severnej Amerike pretvára svetové trhy energií a pomôže uspokojiť rastúci smäd po rope v rozvojovom svete, podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu.

“Severná Amerika poskytla ponukový šok, ktorý vysiela signály po celom svete,” ako uviedla výkonná riaditeľka IEA – Maria van der Hoeven. Ďalej poznamenal: “To pomáha zmierniť situáciu na trh, ktorý bol relatívne stabilný počas obdobia niekoľkých rokov.“

Rastúca severoamerická produkcia pomôže USA začať plniť svoje energetické nároky, čo znížiť späť jej úroveň dovozu a namiesto toho začne tiecť jej ropa do rozvíjajúcich sa trhoch.

Vo svojej poslednej správe, so sídlom v Paríži IEA predpovedá, že dodávky ropy v Severnej Amerike porastú o takmer 4 milióny barelov denne medzi rokmi 2012 až 2018, čo sa približuje takmer 50% celosvetovému rastu produkcie v tomto období.

“Šokové vlny rastúcej výroby americké plynu z bridlíc, ľahkej ropy a produkcií kanadských ropných pieskov dosahujú prakticky všetky zákutia svetového trhu s ropou,” uviedol v správe IEA.

USA zažíva boom v sektore ropy, z veľkej časti vďaka vysokým svetovým cenám a novým technológiám, vrátane hydraulického štiepenia, ktoré urobili ťažbu ropy a plynu z bridlíc v skalách komerčne životaschopnou.

Nové zvyšujúce sa dodávky prídu v tom čase, ako rozvojové krajiny sú pripravené spotrebovávať viac ropy, než vyspelé krajiny, čo je prvýkrát v histórií.

IEA uviedla, že posun bude vidno v tomto štvrťroku, z dosiahnutím dopytu z rozvojových krajín, ktorý sa bude rovnať 54% z celkového počtu sveta do roku 2018, a to až z 49% v roku 2012.

Krajina, ktorá povedie tento presun, bude Čína – druhý najväčší svetový spotrebiteľ po USA, ktorý zvyšuje svoj smäd po rope stále rýchlejším tempom. Správa predpovedá, že čínsky dopyt medzi rokmi 2012 až 2018 po rope porastie o 25%, zatiaľ čo americká dopyt bude postupne klesať.

Ale rozvojové krajiny a rozvíjajúce sa trhy nebudú jednoducho pasívnymi konzumenti. IEA hovorí, že tieto národy budú mohutne investovať do skladovania ropy, prepravy a rafinácie.

V správe sa uvádza: “V nasledujúcich piatich rokoch prakticky všetka kapacita čistej destilácie ropy bude podľa prognózy rastu konať v rozvíjajúcich sa trhoch a rozvojových ekonomikách”.

IEA taktiež očakáva, že africký kontinent bude poskytovať dodávateľa tohto “nového dopytu.”

Uviedla: “Existuje stále viac dôkazov, že africký dopyt bol podceňovaný a je nastavený na relatívne prudký rast, hoci z nízkeho základu, v najbližších rokoch.”

IEA skôr predpokladala, že USA predbehne Saudskú Arábiu, aby sa stala svetovo najväčším producentom ropy pred rokom 2020, a bude energeticky nezávislá od roku 2030.

Zdroj: NBCNews.com

Facebook komentár