Americký dolár zažíva najdlhšiu víťaznú sériu za posledných takmer deväť rokov.
Zelená bankovka v dnešnom dni voči košu ostatných hlavných mien zamierila k ôsmemu týždňu ziskov, čo predstavuje jej najlepšie obdobie od zimy na prelome rokov 2014 – 2015. Od polovice júla si pripísala 5 %.
Rast prichádza po mesiacoch volatility, ktorú podporili obavy, že americký dolár môže stratiť svoj status svetovej rezervnej meny. V priebehu minulého mesiaca po rozšírení skupiny krajín BRICS, pod vedením Číny ohľadom veľkých producentov ropy, ako je Saudská Arábia opäť vzrástli špekulácie o potenciálnej de-dolarizácii svetového obchodu.
“Zvesti o zániku amerického dolára sú naďalej veľmi prehnané,” uviedol James Athey, ktorý je investičným riaditeľom spoločnosti Abrdn, ktorá spravuje aktíva.
Dolárový index, ktorý je v súčasnosti na najvyššej úrovni za posledných šesť mesiacov, v posledných týždňoch podporilo množstvo pozitívnych ekonomických údajov zo Spojených štátov – čo navýšilo očakávania, že Federálny rezervný systém bude dlhšie udržiavať vyššie hodnoty úrokových sadzieb. Vyššie úrokové sadzby zvyčajne zvyšujú hodnotu meny krajiny tým, že priťahujú viac zahraničného kapitálu, keďže investori očakávajú vyššie výnosy.
Medzitým sa nad ekonomikami Číny a Európy sťahujú búrkové mraky.
Athey dodal: “Ekonomika USA aj naďalej vykazuje pozoruhodnú silu, zatiaľ čo sa zdá, že najmä v Číne a Európe sa situácia dostáva do oveľa recesívnejšieho stavu.”
Odolná ekonomika USA
Nezamestnanosť v USA sa pohybuje v blízkosti najnižšej úrovne za posledných 50 rokov. Zamestnávanie zostáva stabilné a v auguste zaznamenalo 32. mesiac rastu za sebou. A mzdy po zohľadnení inflácie rastú.
Mnohí ekonómovia v reakcii na všetky dobré správy svoje prognózy rastu len navyšovali. Takzvané “mäkké pristátie”, teda situácia, keď centrálna banka úspešne zníži infláciu bez toho, aby sa ekonomika dostala do recesie, sa teraz javí ako čoraz pravdepodobnejšie.
Carsten Brzeski, vedúci analytik makroekonomického výskumu pre ING, poznamenal: “Americká ekonomika aj naďalej prekvapuje svojím smerovaním k rastu,” … “Zdá sa, že je odolnejšia, než sa obávali.”
To by malo americkým spotrebiteľom dodať dôveru pokračovať v utrácaní a Federálnemu rezervnému systému USA poskytnúť väčšiu motiváciu udržať úrokové sadzby na 22-ročnom maxime, v snahe ochladiť infláciu.
Brzeski uviedol, že Fed v súčasnosti má “menej dôvodov na agresívne znižovanie sadzieb v budúcom roku,” a dodal, že pomerne slabé hospodárske výsledky Európy ponechávajú [Európskej centrálnej banke] “veľmi malý priestor na ďalšie zvyšovanie” jej hlavnej úrokovej sadzby.
Russ Mould, investičný riaditeľ spoločnosti AJ Bell, pre CNN uviedol, že rozdiel medzi týmito dvoma hodnotami nastavení úrokových sadzieb (“a vyhliadkou, že môže zaostať a nezmenšiť sa”) bol “veľkým faktorom renesancie dolára”.
Slabé ekonomiky mimo USA
Európa a Čína sa nachádzajú v zložitej ekonomickej situácii.
Euro od polovice júla prišlo o 4,4 % svojej hodnoty a obchoduje sa na úrovni 1,07 dolára. Čínsky jüan sa za ten čas prepadol o 2,6 % a dosiahol najnižšiu úroveň voči doláru za posledných 16 rokov.
Athanasios Vamvakidis, vedúci analytik pre menové páry krajín G10 v Bank of America Global Research, uviedol: „Zatiaľ čo USA by mohli dosiahnuť “mäkké pristátie” … “Eurozóna sa zdá byť bližšie k scenáru stagflácie” – obávanej kombinácii vysokej inflácie a nízkeho hospodárskeho rastu, ak vôbec nejakého.“
Oficiálna európska štatistická agentúra vo štvrtok za druhý štvrťrok tohto roka znížila svoj odhad rastu HDP 20 krajín, ktoré majú spoločnú menu euro, z 0,3 % na 0,1 %.
Oficiálne zverejnené údaje zverejnené vo štvrtok ukázali, že priemyselná výroba v Nemecku v mesiaci júl klesla už tretí mesiac po sebe, čím sa kokteil problémov najväčšej európskej ekonomiky ešte viac prehĺbil.
Slabšie euro bude pravdepodobne zvyšovať ceny dovozu, čo následne podporí infláciu. K tlaku na rast prispievajú aj ceny ropy, ktoré v posledných týždňoch stúpli, keďže Saudská Arábia a Rusko predĺžili obmedzenie dodávok.
Hospodárstvo Číny taktiež čelí vlne veľkých problémov: Spotrebiteľské ceny klesajú, kríza v oblasti nehnuteľností sa prehlbuje a vývoz sa prepadá.
Aby Čínska ľudová banka pomohla zvýšiť dopyt po úveroch, v posledných mesiacoch pristúpila k zníženiu kľúčových úrokových sadzieb na hypotéky a na svoje pôžičky bankám.
Alex Cohen, hlavný forexový analytik pre Bank of America Global Research, uviedol: “Slabosť Číny zaťažila nielen jüan, ale aj ostatné kľúčové meny v regióne, ako aj hlavných obchodných partnerov vrátane eura.”
Facebook komentár