Je-americky-dolar-v-ohrozeni-top

USA majú možno najmocnejšiu armádu na svete, no ich platobná mena – americký dolár predstavuje ich najväčšiu zbraň. V súčasnosti, po takmer 80 rokoch dominancie dolára, môže byť USA v nebezpečenstve straty statusu globálnej rezervnej meny.

Približne 60 % z 12,8 bilióna dolárov celosvetových menových rezerv je v súčasnosti držaných v amerických dolároch, čo dáva USA prehnané privilégium oproti iným krajinám. A toto privilégium sa vypláca: Pretože americký vládny dlh krytý dolárom je veľmi atraktívny a úrokové sadzby sú na nízkych úrovniach. USA si tak požičiavajú od iných krajín vo svojej vlastnej mene – takže ak americký dolár stratí hodnotu, “stratí” sa aj ich dlh.

Americké podniky môžu vykonávať medzinárodné transakcie v dolároch bez toho, aby museli platiť poplatky za výmenu.

Azda najdôležitejšie je, že za extrémnych okolností môžu USA prerušiť prístup k americkému doláru centrálnym bankám po celom svete, izolovať ich a tak vykonať zásah voči ich ekonomikám. Raghuram Rajan, ktorý je bývalým guvernérom Centrálnej Banky Indie, nazýva túto moc „ekonomickou zbraňou hromadného ničenia“.

Súvisiace: India sťahuje lacnú ruskú ropu a na rade by mohla byť Čína

USA túto zbraň na Rusko odpálili vo februári, po invázii krajiny na Ukrajinu, keď zmrazili veľkú časť devízových rezerv v hodnote 630 miliárd dolárov a hlboko podkopali hodnotu ruského rubľa. To poskytlo USA možnosť, ako potrestať Rusko bez zapojenia amerických vojakov do vojny.

Ale s mocou prichádza aj veľká zodpovednosť: Keď použijete zbraň hromadného ničenia, dokonca aj ekonomickú, ľudia sa vystrašia. Aby sa ostatné krajiny ochránili pred rovnakým osudom ako v prípade Ruska, diverzifikujú svoje investície mimo amerického dolára do iných mien.

Práve tam by stav rezervnej meny krajiny mohol naraziť na problémy.

Podľa analytika z Bank of America – Michaela Hartnetta, “by zbrojenie vo forme amerického dolára mohlo viesť k jeho znehodnoteniu,“ …. „balkanizácia globálnych finančných systémov” oslabuje úlohu Ameriky ako rezervnej meny.“

Nový výskumný dokument Medzinárodného menového fondu zistil, že dolárový podiel medzinárodných rezerv za posledné dve desaťročia klesal, približne v rovnakom čase, keď Spojené štáty začali vojnu proti terorizmu a uvalili protiteroristické sankcie. Jedna štvrtina rezerv sa odvtedy presunula z amerického dolára na čínsky juan a ďalšie tri štvrtiny sa presunuli do mien menších krajín.

“Tieto pozorovania poskytujú náznaky toho, ako sa medzinárodný systém môže ďalej vyvíjať,” ako varovali spoluautori článku Serkan Arslanalp z MMF, Barry Eichengreen z University of California Berkeley a Chima Simpson-Bell taktiež z MMF.

Rusko a Čína tiež dúfajú, že budú viesť vývoj medzinárodného systému.

Ruský prezident Vladimír Putin vo štvrtok pohrozil ukončením vývozu plynu do krajín, ktoré si neotvoria účet v ruskej banke a nezaplatia ruskými rubľami. Európska únia získava zhruba 40 % zemného plynu a 30 % podiel ropy z Ruska, bez ďalších jednoduchých alternatív.

Saudská Arábia medzitým rokuje s vládnymi predstaviteľmi v Pekingu o prijatí juanov namiesto dolárov, v rámci predaja ropy.

Súvisiace:
Sleduje Čína svoje „vlastné záujmy“, keď rozhoduje, či Rusku pomôže?
BlackRock: “Vojna Ruska na Ukrajine ukončuje globalizáciu“

Chystá sa teda kráľovský dolár zosadiť z trónu?

Ak nás posledné dva roky niečo naučili, tak to, že nič nie je nemožné. Avšak vyhliadka, že USA o toto prehnané privilégium prídu, je veľmi nepravdepodobná.

Po prvé, alternatívy nie sú až tak výhodné. Čína už roky sa snaží presadzovať svoju menu – čínsky juan, avšak v tejto mene sa uskutočňuje len zhruba 3 % podiel celosvetových transakcií, v porovnaní so 40 % v prípade amerického dolára.

USA sú pre zvyšok sveta taktiež stále pomerne atraktívne. Americký akciový trh predstavuje najväčší a najlikvidnejší akciový trh na svete a do krajiny prúdi zahraničný kapitál. Celosvetové toky priamych zahraničných investícií v roku 2021 vzrástli o 77 % na odhadovaných 1,65 bilióna dolárov, no investície v USA podľa Konferencie OSN pre obchod a rozvoj vzrástli o 114 % na 323 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár