Úspornosť a šetrenie buďte prekliate – tak v tejto kategórii sa Ben Bernanke zapíše do učebníc dejepisu ako jeden z najväčších tvorcov peňazí, akí kedy kráčali po tejto planéte!
Na poslednom zasadnutí FOMC (Komisia pre federálny otvorený trh) Federálne Rezervy garantovali druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Veď čo tam po závratných deficitoch a zdrvujúcom dlhovom schodku…
Aj keď minulý mesiac Americká centrálna banka oficiálne nerozšírila program kvantitatívneho uvoľňovania, niekoľkokrát zopakovala svoj zámer zaviesť prísnejšie opatrenia monetárnej politiky s cieľom bojovať proti riziku deflácie. Pán Bernanke tak oficiálne vyjadril postoj Federálnych Rezerv podceňujúci infláciu.
Pravdou totiž je, že Spojené štáty sú insolventné, a tak sa americkí politici nezastavia pred ničím, len aby sa vyhli suverénnej platobnej neschopnosti. Nemalo by teda byť žiadnym prekvapením, že Federálne Rezervy na poslednom zasadnutí riziko inflácie zbagatelizovali, čím vytvorili priestor pre ďalšie kolo tvorby peňazí.
Nenechajte sa pomýliť, Ben Bernanke už obrovské množstvo peňazí vytvoril. Dajme tomu, že predošlá monetizácia Federálnych Rezerv bola dobre utajená, ale môžete si byť istí, že sa to stalo. Dovoľte nám to vysvetliť:
Spomeňte si, ako počas finančnej krízy Federálne Rezervy nafúkli vlastnú bilančnú sumu a skúpili od finančných inštitúcií všetky druhy toxických aktív. Ben Bernanke v podstate vytvoril peniaze zo vzduchu a vytiahol tak väčšie banky z problémov.
Banky teda mohli vysypať svoj smetiskový „majetok“ do Federálnych Rezerv, a len čo dostali novovytvorenú hotovosť za tieto „cenné“ papiere, nakúpili za ňu štátne dlhopisy a požičali tak tieto peniaze vláde. Zhrnuté a podčiarknuté – Federálne Rezervy v predošlem kole kvantitatívneho uvoľňovania vytvorili nové peniaze a namiesto toho, aby ich rovno požičali vláde, využili banky ako svoje potrubie. Nielenže vtedy Federálne Rezervy vytvorili viac než bilión dolárov, navyše ešte znížili diskontnú úrokovú mieru takmer na nulu, čím umožnili bankám požičiavať si peniaze lacnejšie! Mali by ste si všimnúť, že odkedy banky získali od Federálnych Rezerv taký lacný zdroj financovania, nemali absolútne žiadny problém reinvestovať tento kapitál do štátnych dlhopisov.
Skrytý plán monetizácie Federálnych Rezerv sa na prvý pohľad zdal byť bezchybný: banky preniesli svoje toxické aktíva na Federálne Rezervy, zbohatli investovaním do vládnych obligácií a americká vláda získala prístup k lacnému zdroju peňazí. Hotový zázrak!
Napriek tomu, že toto finančné čarodejníctvo bolo záchranným lanom pre amerických politikov a ich kamarátov v bankách, niet žiadnych pochýb, že pre americkú verejnosť bolo absolútnou katastrofou. Nielenže Federálne Rezervy znárodnili bankové straty, ale čo je podstatnejšie, Bernankeho neobmedzená snaha tvorby nových peňazí vážne podlomila životaschopnosť amerického doláru.
Okrem toho je veľmi pozoruhodné, že až potom, čo Federálne rezervy zachránili väčšie banky a zorganizovali utajenú monetizáciu, začali vo veľkom s nakupovaním štátnych dlhopisov. V súčasnosti je takmer jasné, že na zasadnutí FOMC na budúci mesiac, pán Bernanke otvorí druhému kolu kvantitatívneho uvoľňovania dvere. Inak povedané – Bernanke vytvorí zo vzduchu ešte viac peňazí na financovanie nekontrolovaného míňania prezidenta Obamu! Údajne má toto nové kolo tvorby peňazí ešte viac znížiť úrokové miery, aby sa tak pomohlo obnove americkej ekonomiky. Príbeh teda stále pokračuje…
Každý poriadny študent dejín ekonomických teórií však vie, že v realite nič také ako obed zdarma, bohužiaľ, neexistuje. Pridanie ďalšieho bilióna dolárov do monetárnej zásoby môže Bernankemu pomôcť pri zachraňovaní jeho priateľov z vyšších miest, no americký dolár tým vystavuje obrovskému nebezpečenstvu. Majúc na pamäti nedávne prípravné práce je nám jasné, že Federálne Rezervy plánujú ponížiť vlastnú menu. Podľa nášho skromného názoru existuje skutočné veľké riziko prudkej straty hodnoty doláru a americká mena je odsúdená na zánik.
Skúste sa zamyslieť. Americká ekonomika sa topí v dlhoch a celkové záväzky (vrátene sociálneho zabezpečenia, programov Medicare a Medicaid) predstavujú v súčasnosti približne 800% HDP! Okrem toho, len v tomto roku plánuje Obamova administratíva minúť ďalších 3,5 bilióna USD a Štátna pokladnica zvýši emisiou vládny dlh zhruba o 2,2 bilióna USD! Je jasné, že tieto čísla nie sú právne udržateľné a môžete staviť aj posledný dolár, že Federálne Rezervy s nakupovaním veľkej časti novo vydaných vládnych dlhopisov skončia. Čím viac Americká centrálna banka financuje Obamovo míňanie vytváraním nových peňazí, tým viac sa znehodnocuje dolár. Ak zasadíme prehlbujúcu sa nerovnováhu medzi vládne míňanie a daňové potvrdenia, vysoká inflácia (ak nie dokonca hyperinflácia!) je nevyhnutná.
Nech je už dôvod akýkoľvek, vždy keď sa centrálna banka rozhodne výrazne zvýšiť množstvo peňazí v obehu, kúpna sila meny sa zníži. Je to spôsob, akým režimy nekrytých bankoviek fungujú od svojho počiatku a neexistuje žiadny dôvod, prečo by to v súčasnosti malo byť inak.
Je veľmi zaujímavé, že najhoršie inflačné prírastky sa v priebehu sledovanej histórie objavovali len v 20. storočí. Je teda nepochybné, že ide o priamy dôsledok zavedenia nekrytých bankoviek.
Nasledujúca tabuľka 1 zachytáva všetky obdobia hyperinflácie v histórii a jasne z nej vidíme, že s výnimkou Francúzskej revolúcie (1789-1796) sa všetky ostatné katastrofické obdobia objavili v minulom storočí. Fakt, že 29 z 30 zaznamenaných hyperinflácií v ľudskej histórii sa vyskytlo počas 20. storočia, je skutočne zlovestným signálom!
Tabuľka 1: Hyperinflácia v histórii
Zdroj: Menové režimy a inflácia, Peter Bernholz
Niet tak žiadnych pochybností, že sa menové systémy papierových peňazí zvyčajne skončia ľahkomyseľnou peňažnou deštrukciou a nie je ani zhodou náhod, že všetky hyperinflácie v histórii sa objavili práve v kontexte takýchto režimov. Takisto je dôležité pochopiť, že politické systémy založené na demokracii sú samo o sebe inflačné a za všetky uplynulé obdobia so zvýšenou infláciou nesú zodpovednosť politickí lídri. Naopak, história nám jasne dokazuje, že základným predpokladom ako udržať infláciu pod kontrolou sú také menové systémy, ktoré politikom zväzujú ruky. Ak má byť pre nás minulosť návodom, tak je jednoznačné, že najvyššiu odolnosť voči inflácii vykazujú metalické menové systémy, keďže meny ukotvené hmotným majetkom nemôžu byť „nafukované“ donekonečna.
Sú to len naše domnienky, ale myslíme si, že súčasný menový systém je absolútne patetický – systém vytvorený na zotročenie spoločnosti. Nanešťastie, drvivá väčšina ľudí nekonečnej inflačnej agende nerozumie, a tak páchatelia tohto zločinu zakaždým uniknú. Takisto si myslíme, že za neuveriteľnú infláciu, ktorej svedkami sme boli v minulom storočí, nesú značnú mieru zodpovednosti práve Federálne Rezervy.
Obrázok 2 zobrazuje životné náklady v Anglicku, Francúzsku, Švajčiarsku a USA. Určite si všimnete, že životné náklady v týchto krajinách boli viac ako 160 rokov (1750-1913) relatívne nemenné. Všetko sa však zmenilo v roku 1913, kedy sa Federálne Rezervy chopili moci. Odrazu výška životných nákladov priam explodovala, takže by malo byť všetkým jasné, že skrytá inflačná politika Federálnych Rezerv znehodnocujúca menu je za túto omračujúcu infláciu formálne zodpovedná!
Obrázok 2: Výška životných nákladov vo vybraných krajinách (1750-1998)
Zdroj: Menové režimy a inflácia, Peter Bernholz
Federálne Rezervy a ich spojenci s touto politikou, nanešťastie, ešte neskončili a v budúcnosti vytvoria ešte viac „konfety peňazí“. Podľa tohto scenára bude hotovosť naďalej strácať svoju kúpnu silu a už teraz úbohá stredná vrstva bude ešte viac ochudobnená. Ak sú naše predpoklady správne, v najbližšom desaťročí sa hotovosť stane úplne bezcennou, a keď raz Federálne Rezervy skončia so svojou manipuláciou, na hodnote stratia aj akcie s pevnou dividendou.
Majúc na pamäti naše vážne obavy o vysokej inflácii (a skutočne veľkú pravdepodobnosť hyperinflácie) snažíme sa sústreďovať našu pozornosť na „hard“ aktíva ako drahé kovy a energie. V súčasnosti sme alokovali zhruba polovicu kapitálu našich klientov do týchto sektorov, a tak nám už len ostáva veriť, že tieto kroky budú dostatočným zabezpečením pred infláciou, ktorá nás čaká.
Zdroj: Money Matters
Facebook komentár