Chaos na trhoch počas tohtoročného leta spôsobil, že Američania kupovali veľké objemy prútov zlata a mincí, ako počas obdobia finančnej krízy.
Keď ľudia majú strach zo situácie v ekonomike a na finančných trhoch, presúvajú svoj kapitál do zlata. Ich strach sa v posledných mesiacoch navýšil.
Svetová rada pre zlato nedávno uviedla: “Dopyt USA po zlatých prútoch a minciach v priebehu tretieho štvrťroka vzrástol až o 207%.”
Raketové zvýšenie dopytu signalizuje úroveň záujmu o investície do zlata, ktorú “nebolo vidno od čias celosvetovej finančnej krízy.”
Súvisiace: Už 4 veľkí investiční manažéri vsádzajú na zlato
Americké mincovne súhlasia s týmito vyjadreniami. Uviedli, že predaje mincí počas minulého štvrťroka vzrástli na takmer 400 000 uncí, čo je najvyššia úroveň za viac ako päť rokov.
“Výpredaj” zlata
Analytici pripísali záujem novo-poznanej lásky Američanov pre zlato k dvom hlavným faktorom: Ceny vyzerali relatívne lacno a finančné trhy boli v zmätku.
Ceny zlata v júli klesli pod úroveň 1 100 dolárov za uncu, čo bolo prvýkrát po piatich rokoch. Zrejme veľa ľudí sa rozhodlo, že sa jednalo o naozaj vhodnú príležitosť.
Bob Alderman, z Gold Bullion International poznamenal: “Ľudia využili cenu pre nákup. Niet o tom pochýb.”
Chaos na trhoch lákal do zlata
A potom americký index Dow Jones 24. augusta poklesol o bezprecedentných 1000 bodov, čo signalizovalo nepokoj investorov. To vyústilo v prvú korekciu kľúčového indexu akciového trhu – S&P 500 od roku 2011.
Axel Merk, ktorý je zakladateľ spoločnosti Merk Investments, ktorá sa špecializuje na investovanie a zlato: “To priamo súvisí s turbulenciami, ktoré sme zažili v auguste. Keď trhy prechádzajú naozajstným pesimizmom, zlato je na tom naozaj dobre.”
Zmätok na Wall Street bol vytvorený z čínskych ekonomických nepokojov a obáv, že Federálny rezervný systém chcel ponechať úrokové sadzby na úrovni nula percent.
Tim Courtney z investičnej spoločnosti Exencial Wealth Advisors poznamenal: “Investori boli vydesení a presúvali svoj záujem na zlato.”
Zvyšok sveta však nadšenie Američanov po zlate nezdieľa. Celosvetový dopyt vzrástol o 33%, zatiaľ čo dopyt v Kanade a Mexiku sa zvýšil o 42%.
Rast cien zlata je nepolapiteľný
Bez ohľadu na to, kde žijú ľudia, ktorí sa zamerali na zlato, nakoniec to neviedlo k dlhšiemu nárastu cien.
Strach z trhov v posledných týždňoch ustúpil. Index tzv. “strachu a chamtivosti” je v súčasnosti v “neutrálnom” území. Iba v auguste a septembri poukazoval na “extrémny strach.”
Pre porovnanie akciový index S&P 500 je z miním dosiahnutých 24. augusta v zisku 10% a zlato je v strate 6%. Zlato sa vlastne dostalo späť pod 1 1000 dolárov za uncu.
Súvisiace:
Jeden obrovský producent kovu sa chce zamerať na zlato
Aké výnosy a zisky dosahuje teda zlato od roku 1970
Problémom pre zlato je, že americká ekonomika by mohla byť schopná ustáť väčšinu celosvetových problémov. Septembrové výsledky z trhu práce poukázali na rast počtu pracovných miest o 271 000.
Trh zlata čelí zvýšeniu úrokových sadzieb
V súčasnosti to vyzerá tak, že Fed sa chystá zrealizovať zvýšenie úrokových sadzieb v mesiaci december, čo by bolo prvýkrát za takmer desať rokov.
To pre ceny zlata nie je vhodné, pretože to pravdepodobne povedie k sile amerického dolára. Zlato má tendenciu stúpať, keď sa ľudia obávajú o hodnotu dolára a klesajúcu hyperinfláciu a nič z toho sa nedeje.
Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal
Facebook komentár