Každým krokom bola rýchla expanzia USA, až dosiahla rekordných 12 miliónov barelov ropy za deň, čo zmenilo situáciu na trhu.
Za menej ako desať rokov, rozmach v produkciu z ropných bridlíc v krajine navýšil produkciu o rekordných 8 miliónov barelov za deň a urobil zo Spojených štátov najväčšieho producenta ropy na svete.
Za veľkú časť zodpovedajú producenti nachádzajúci sa v Permskej kotline, o obrovskej rozlohe 86 000 štvorcových míľ, ktorá hraničí so západom Texasu a juhovýchodným Novým Mexikom. Tento región je zodpovedný za zhruba tretinu americkej produkcie ropy.
Pri nedávnej návšteve centra Midland v štáte Texas, často označovaného ako hlavné mesto bridlicového sektoru, elektronická značka aktualizovala počet aktívnych vrtov na hodnote 864, pričom takmer polovica prác prebieha práve v Perme.
Scott Sheffield, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Pioneer Natural Resources, spustil bridlicovú revolúciu začiatkom roka. Po takmer dvoch desaťročiach prevádzky spoločnosť nazhromaždila 680 000 akrov v oblasti ropy a zemného plynu.
Súvisiace: USA majú najväčšie zásoby ropy na svete. Tu je dôvod, prečo
Sheffield s odkazom na dve najväčšie polia v permskej kotline, uviedol: „Máme 80 miliárd barelov, ktoré je možné získať v povodí Midlandu a pravdepodobne to isté v povodí Delaware, čo je dosť blízko tomu, ako u objemov v niektorých krajinách Stredného východu.“
Podľa správy organizácie OPEC, s označením World Oil Outlook, zverejnenej v priebehu minulého týždňa, bude rozmach v oblasti bridlíc pokračovať, pričom americká denná produkcia by sa za päť rokov mala dostať za neuveriteľných 20 miliónov barelov za deň.
Tento rozmach má ďalekosiahle dôsledky. Prezident Donald Trump je skúpy, pokiaľ ide o jeho neochotu nasadiť americké jednotky na ochranu voľného toku ropy, pochádzajúcich najmä z Perzského zálivu, ktorý predstavuje zhruba pätinu denného globálneho dopytu.
Nedávno vyhlásil, že americká armáda bola „pripravená a k dispozícií“, aby zasiahla na Irán, ale keď v polovici septembra vykonali tvrdý útok proti ropným zariadeniam skupiny Saudi Aramco, za ktorý je často obviňovaný práve Teherán, neviedol k vyvolaniu americkej vojenskej akcie v regióne, mnohí dokonca tento postoj označili ako zásadný posun v politike USA.
Helima Croft, generálna riaditeľka a vedúca analytička komoditných stratégií v RBC Capital Markets, uviedla: „Keby ste mi v roku 2001, alebo 2002 povedali, že najväčšia rafinéria na spracovanie ropy bude zasiahnutá kombináciou bezpilotných lietadiel (dronov) a riadených striel, ktoré pravdepodobne vypáliť suverénny štát – Irán – a nedošlo by k vojenskej reakcii, povedala by som, že to je predsa smiešne.“
USA stále dovážajú ropu o objeme deviatich miliónov barelov za deň, ale od zahraničných dodávok sú oveľa menej závislými.
Expanzia z ropných bridlíc nielenže umožnila rastúcu energetickú nezávislosť USA, ale vytvorila aj pracovné miesta v americkom ropnom a plynovom priemysle a umožnila Trumpovej administratíve, aby mala vplyv na pokles cien, keďže nižšie ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach pomohli rozšíriť hospodársku expanziu krajiny.
Zatiaľ čo mnohí zamerali svoju pozornosť na vzostup USA k pozícií svetového producenta ropy číslo jedna, pričom sa zbavili tradičných vplyvných krajín, ako je Saudská Arábia, rozsiahla expanzia bridlicového plynu tiež umožnila USA byť porovnateľným hráčom medzi energetickými gigantmi, ako sú Katar a Rusko.
V oblasti medzi hranicou Texasu a Louisiany sa nachádza nový terminál kvapalného zemného plynu spoločnosti Cheniere Energy. Skupina vynaložila 12 miliárd dolárov na vybudovanie zariadenia po tom, čo prezident Barack Obama v roku 2015 zrušil zákaz vývozu energie.
Robert Fee, viceprezident pre medzinárodné záležitosti v spoločnosti Cheniere, uviedol: „Ak si spomeniete, ľudia nedávno hovorili o vrchole ropy a plynu a USA sa medzitým stali hlavným exportérom zemného plynu,“ … „Počuli ste odhady, ktoré hovoria o zásobách zemného plynu pre stovky rokov dopredu … toto číslo sa stále zvyšuje a zvyšuje kvôli technologickým inováciám.
Spoločnosť Cheniere v súčasnosti vyváža tekutý zemný plyn do viac ako 30 krajín Ázie, Európy a Južnej Ameriky.
V americkom sektore z bridlíc sa však začínajú objavovať trhliny, pretože Wall Street sa na tejto scéne snaží presadzovať finančnú disciplínu.
Za posledné štyri roky došlo k takmer 200 bankrotom u producentov z bridlíc, pričom malí a strední producenti čelili zadĺženiu v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov.
Napríklad, Sheffield zo spoločnosti Pioneer odložil svoje dôchodkové plány, keďže sa vrátil ako generálny riaditeľ, vykonal zníženie režijných nákladov o 100 miliónov dolárov a prepustil 530 pracovníkov alebo štvrtinu pracovnej sily. A presadzuje interný cieľ 15% návratnosti vloženého kapitálu, po získaní spätnej väzby od Wall Street.
Súvisiace: OPEC so spojencami súhlasia s rozsiahlejším znížením výroby
Sheffield ďalej uviedol: “Aktuálne sú ich vyjadrenia:„ Spomaľte, produkujete príliš veľa. V USA máte príliš veľkú ponuku. Ovplyvňuje to svetové ceny ropy a začína to mať negatívny dopad.“
Trhová kapitalizácia energetických spoločností v akciovom indexe S&P 500 sa za posledné štyri roky znížila na polovicu, pretože inštitucionálni investori sa sťahujú z ropného a plynárenského sektora v dôsledku stlačených marží a hrozby pre priemysel, ktorú zmena klímy predstavuje.
Hoci niektorí sa domnievajú, že sa jedná o zdravý otras pre ďalšie rozšírenie amerického ropného a plynového boomu, v oblasti bridlíc sa rýchlo objavili tri základné možnosti: zostať nezávislým znížením nákladov a vynútením disciplíny okolo produkcie, umiestnením označenia „na predaj“ alebo vyhlásením bankrotu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár