Päť rokov od pádu americkej investičnej banky Lehman Brothers je vidno nedostatok dôvery v európske banky, čo stále pôsobí ako brzdový pedál neistému zotaveniu európskeho regiónu.
V stredu oznámená ambiciózna kontrola Európskej centrálnej banky nad stavom bánk je prvým vážnym pokusom o riešenie problému, ale svoje výsledky neposkytne po dobu najmenej jedného roka a môže zvrátiť náladu investorov k horšiemu, ako k lepšiemu.
Európski lídri sa v roku 2012 dohodli, aby zodpovednosť za dohľad nad najväčšími veriteľmi v Eurozóne mala ECB, čo bol prvý krok smerom k vytvoreniu bankovej únie dúfajúc, že to prispeje k zníženiu rizika budúcich bankových krachov, čo v minulosti viedlo k spusteniu suverénnej dlhovej krízy.
Pred tým, než na konci roka 2014 začne túto úlohu – ECB preskúma riziká a kvalitu aktív u 128. bánk u všetkých 18. krajín , vrátane veľkých hráčov, ako sú Deutsche Bank, Santander a Unicredit, ktoré vyvrcholia sériou záťažových testov v budúcom roku.
Banky eurozóny zo strany investorov a vlád počas posledných piatich rokov získali 500 miliárd eur , čo zodpovedá približne 5% ročného HDP. ECB bude mať právomoc nariadiť bankám získať viac peňazí, ak to bude považovať za potrebné.
Eurozóna sa v tomto roku vynorila z dlhej recesie. Napriek tomu jej rast zostáva veľmi chudobný a objem úverov a investícií do niektorých z jej najslabších ekonomík zväzuje neistota nad tým, aké veľké riziko nesú banky na svojich súvahách.
Rôzne druhy pomocných balíčkov, úsporné a ekonomické reformy a podpora ECB zabránili rozpadu Eurozóny, ale ekonómovia sa domnievajú, že návrat k zdravému rastu dôjde iba vtedy, ak neistota nad bankovým sektorom sa vytratí.
( Súvisiace: Európske akcie sú u investorov v roku 2013 opäť v móde )
Prezident ECB Mario Draghi povedal, že transparentnosť je hlavným cieľom preskúmania, ktoré by malo pokrývať 85% bankových aktív eurozóny.
Ďalej povedal: „Očakávame, že toto posúdenie posilní dôveru súkromného sektora, v spoľahlivosť bánk eurozóny a v kvalitu ich bilancií.”
Analytici uvádzajú, že ECB bude musieť chodiť po tenkom ľade medzi snahou kontrolovať stav dostatočne, k tomu aby to viedlo k dôveryhodnosti pre investorov a vkladateľov a možnou nepríjemnou situáciou, ktorá by mohla vyzvať banky, aby držali na uzde objem ich poskytovaných úverov, dokedy neskončia tieto testy.
Christian Schulz, vedúci ekonóm banky Berenberg poznamenal: “Niektoré veľké európske banky môžu mať dôvod pre neposkytovanie nových úverov, a preto vznikajú nové riziká, ktoré by sa mohli prejaviť až niekedy v roku 2015.”
A vlády eurozóny majú ešte oveľa viac práce, ako realizovať ich ciele, ktoré je potreba k bankovej únii. Neexistuje ešte žiadna dohoda a zhoda názorov o tom, ako rekapitalizovať slabé banky, ak nebudú schopné získať dostatok finančných prostriedkov zo súkromného sektora, a ani spoločných pravidiel pre likvidáciu krachujúcich bánk.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Facebook komentár