Centrálne banky môžu presadzovať hlúpe politiky, no centrálni bankári nie sú žiadne figuríny. Oni presne vedia, čo robiť a dokonca dokážu pochopiť aj niektoré dôsledky. Čo je aj dôvod, prečo sa niektorí americkí centrálni bankári domnievajú, že môžu naprosto skoncovať s dlhovým stropom.

Známy investor Marc Faber nedávno vyhlásil: “Otázkou nie je, zužovanie. Otázkou je v akom okamihu sa budú zvyšovať nákupy aktív v hodnote 150 miliárd $, 200 miliárd $, bilión dolárov mesačne.” Faber očakáva, že súčasná QE4 (štvrťročná hodnota kvantitatívneho uvoľňovania) Fedu, sa stane večnou. To by mohlo znamenať roky tlačenia peňazí a veľmi nízke ceny.

Dokonca aj dlhopisový kráľ Bill Gross nedávno vo svojom poslednom mesačnom výhľade, potvrdil že: „Spojené štáty (a globálna ekonomika) by si mali zvyknúť na finančné potlačovanie – a teda na nízke úrokové sadzby, ktoré prídu v najbližšom desaťročí”.

Tak či onak, nezávisí od Fedu, či ušetríte. Môžete ušetriť sami. Ale budete musieť…

Váš dôchodkový účet je “Fair Game”

Už sa to deje inde…

Cyprus dostal impulz, aby už začal tento proces v tomto roku. V nadväznosti na svoje bankové krízy, niektorí vkladatelia stratili viac ako 60% svojich bankových vkladov v Európskej Únii, presadzujúc bail-in (proces ukladania peňažných prostriedkov do bánk s tým, že banky používajú svoje interné zdroje ako prvé).

V tomto spojení boli nastavené kapitálové regulácie, aby zastavili možnú paniku odtekajúcich finančných prostriedkov, pôvodne vraj trvanej niekoľko mesiacov. Neskôr to bolo predĺžené až do januára 2014. Dokonca aj teraz, cyperská centrálna banky Panicos Demetriades si myslí, že by to mohlo byť ešte o rok neskôr, než kapitál začne voľne prúdiť.

A v týchto dňoch sa Poľsko dostáva do v hry o vyvlastnenie. Rýchlym pohybom poľská federálna vláda “preniesla” dlhopisy držané v správe súkromných dôchodkových fondoch. Myšlienkou je, aby sa tieto dlhopisy premenili na dôchodkové záväzky v štátne riadenom systéme sociálneho zabezpečenia. Tieto súkromné ​​penzijné fondy vznikli v roku 1999, kedy hybridný štátny dôchodkový systém poslal polovicu príspevkov od pracovníkov sociálneho zabezpečenia do súkromného plánu. Od tej doby plány narástli na 86 miliárd $, z čoho 37 miliárd $ je v štátnych dlhopisov. Jediným rýchlym pohybom, poľská vláda vyhlásila, že sa národný dlh znížil o 37 mld. $. Eufemisticky to nazývali “celkové dôchodkové opravy”, pretože pojem “dôchodková krádež” by bol rozhodne menej populárny.

Dokonca aj rovnováha týchto dôchodkov, investovaná do akcií, bude v konečnom dôsledku ukradnutá. Vláda plánuje začať prenos majetkovej účasti do svojej vlastnej pokladnice 10 rokov predtým, než jedinec dosiahne dôchodkový vek.

Bolo by ľahké pre vládu USA, pokúsiť sa o to isté.

Vaše aktíva sú ich cieľom

Nie je to len možné, aby USA začali s vyvlastňovaním, je to pravdepodobné.

Obamov aprílový návrh rozpočtu stanovuje limit príspevku na celý život (oddiel 401 k). Nielen, že by to bolo zložité na reguláciu, ale tiež by to viedlo poplatníkov k tomu, aby pridávali ďalšie prostriedky na svoje dôchodkové účty, čím by boli donútení platiť vyššiu daň nezastrešeným fondom. Už v januári 2010 Bloomberg Business Week vyhlásil, že: „Obamov vládny úrad zvažuje, ako môže vláda motivovať pracovníkov, aby vložili svoje úspory do garantovaných príjmových fondov po zrútení dôchodkových účtov, keď sa akciový trh prepadol.”

Neskôr vo februári tohto roku, Washington Times zverejnil správu riaditeľa Úradu pre finančnú ochranu spotrebiteľov, Richarda Cordray-a, ktorý sa nedávno zmienil o týchto (401k) účtoch a v rozhovore uviedol, že: „Je to jedna z vecí, ktorú skúmame a zaujímame sa o ňu, v súvislostí s tým, či a aké autority máme k dispozícií.” Zdá sa, že myšlienka je chrániť akcionárov pred finančnými podvodmi a riskantnými investíciami. Samozrejme, že by ochotne previedli tieto akcie do amerických dlhopisov. Odhadujem, že strýko Sam má ťažké časy na vyloženie kvalitných veci do Číny v týchto dňoch. Číňania totiž to už reinvestovali bilióny do amerických štátnych dlhopisov a nedávno naznačili, že (opäť) hľadajú spôsoby, ako obmeniť americkú meny na inú.

Môžete to spraviť tiež.

Staňte sa svojou vlastnou centrálnou bankou

Vlády s predvídavosťou a prostriedkami nakupujú zlato.

Oficiálne nákupy zlata mali trhlinu, a preto Svetová rada pre zlato prognózuje centrálnym bankám, aby zostali v roku 2013 ako čistí kupci zlata, ako to robili posledné tri roky. Takže, nenechajte sa zmiasť, keď Bernanke hovorí, že predstiera, že nerozumie cenám zlata, ďalej, že zlato nie sú peniaze, ale drahý kov a takisto, že centrálne banky držia zlato, pretože je to tradícia. Bernanke nie je žiaden hlupák. A ani Mário Draghi, jeho náprotivok z Európskej Únie.

V nedávnom prejave pre Harvardskú univerzitu, Kennedy School of Business, Draghi povedal:  „Keď som bol guvernérom talianskej centrálnej banky, vlastnil som štvrté najväčšie rezervy zlata na svete – a nikdy ma nenapadlo, že je ich múdre predať.” Publiku taktiež povedal, že zlaté rezervy zabezpečujú ochranu pred kolísaním amerického dolára a že diverzifikácia rizík je dôvod, prečo majú krajiny prestať predávať rezervy.

Toto všetko ukazuje na jedno riešenie…

Musíte sa stať svojou vlastnou centrálnou banka. A potrebujete byť aktívni, kým máte veľa času a jasnosť myslenia, bez nátlaku. Predovšetkým je nutné vlastniť veci, ktoré Fed nemôže jednoducho vytlačiť. Chcite hmatateľné aktíva, bez možnosti vytlačenia.

Tu sú tri veci, ktoré musíte urobiť:

1. Vlastniť a investovať do tvrdých aktív ako je zlato, striebro, energie a nehnuteľností. Môžete si kúpiť hmotné drahé kovy, môžete mať fyzické akcie obchodovateľné na burze, môžete vlastniť kvalitné kmeňové akcie, vrátane vášho domova a môžete získavať príjem z vlastníctva majetku a pôdy. Aktíva na ne-penzijných účtov je ťažšie vyvlastniť. Uvažujúc o tom, že vlastniť zlato bolo postavené mimo zákona v roku 1933.

2. Držte veľa peňazí. Peniaze sú kráľom, a to napriek inflačnému riziku. Držte ich na bankovom účte, ale pozor na limity Federálneho úradu pre depozitné poistenie a taktiež berte do úvahy diverzifikáciu do iných mien. Uistite sa však, že máte aj nejaké fyzické peniaze, čo by mohlo byť rozhodujúce pri “bankových prázdninách”. Vďaka Dodd – Frankovmu zákonu a zákonu na dodržiavanie daňových predpisov o zahraničnom účte (FACTA), Chase Bank už obmedzila činnosť s peniazmi a to konkrétne vklady a výbery na 50 000 $ mesačne.

3. Držte medzinárodné aktíva. To je do značnej miery rovnaké ako vlastniť tvrdé aktíva, ako je vyššie uvedené, no v inej krajine. Zvážte otvorenie zahraničného bankového účtu. Nie je to ľahké pre Američanov – vďaka zákonu FATCA – keďže držanie niečoho mimo krajiny vášho bydliska robí vrásky a ťažkostí vládam z nemožnosti zhrabnutia majetku. Existujú správy, že JPMorgan Chase, Wells Fargo a iní to robia neznesiteľne ťažké pre jednotlivcov a pre podniky riadiace medzinárodné bankové prevody, ale stále je to možné…zatiaľ.

Je čas naučiť sa inštinktu veveričky. Všetci si všímame, že s blížiacou sa zimou, si veverička zhromažďuje a ukladá svoje “aktíva”, aby prežili zimu.

Bolo by rozvážne, keby ste robili rovnakú vec.

Akumulujte hmotný majetok … a nie všetko na jednom mieste.

Preložil: Miroslav Lukáč

Zdroj: Mining.com

Facebook komentár