Mark Zuckerberg a Bill Gates zarobili svoje miliardy až potom, ako z vysokej školy odišli. Ale v prípade ak máte v pláne dokončiť svoje štúdium, môže Vám Harvardská univerzita ponúknuť najlepšiu šancu na to, stať sa milionárom.
To vyplýva podľa správy od poskytovateľa dát WealthInsight a časopisu Elite Traveler, keďže zoradili zoznam vysokých škôl po celom svete, ktoré v čo najväčšej miere podporujú tvorbu milionárov.
Súvisiace: Najlacnejšie a najnákladnejšie univerzity sveta podľa krajín
Harvardská a Pennsylvánska Univerzita
Americké vysoké školy dominujú v zozname v 31 prípadoch z 50 najlepších, ktoré nakoniec produkujú milionárov.
Americká Pennsylvánska Univerzita sa umiestnila na druhom mieste po Harvardskej a Stanfordskej Univerzite, ktorá skončila na treťom mieste.
Vedúci predstaviteľ spoločnosti WealthInsight – Oliver Williams, v tlačovej správe sprevádzajúcej tieto výsledky uviedol: “Americké univerzity vytvárajú najviac milionárov, ako kdekoľvek inde na svete, takže nie je prekvapením, že školy “Ivy League” sú na tomto zozname.”
(Ivy League (slovensky doslova Brečtanová liga) je názov športového združenia ôsmich elitných súkromných univerzít na severovýchode USA. Dnes sa používa všeobecne ako označenie pre skupinu najprestížnejších amerických univerzít ako celku.)
Stanfordská Univerzita
Stanfordská Univerzita v Kalifornii nie je súčasťou špičkových amerických vysokých škôl – Ivy League, ale akademicky je vnímanou na rovnakej úrovni.
Williams ďalej poznamenal: “Vzhľadom k tomu, že väčšina inštitúcií na tomto zozname sa taktiež radí vysoko, čo sa jedná akademických zásluh, existujú dôkazy o tom, že tieto intelekty často vedú k bohatstvu. Podnikateľské nápady získavajú vo veľkej miere už na týchto školách, zatiaľ čo preukazujú vhodné dôvody k tomu, aby zamestnali niektoré z popredných svetových korporácií.”
Anglická Oxfordská Univerzita dosiahla vrchol spomedzi špičkových univerzít mimo USA, pri priečke číslo štyri. Cambridgeská univerzita z Británie sa dostala na 11. miesto.
Po USA, sa univerzity Veľkej Británie stali druhými najlepšími pre vytváranie milionárov, keďže šesť vysokých škôl Británie sa dostalo do rebríčka Top 50 od WealthInsight.
Kalifornská Univerzita, Berkeley
Kalifornská Univerzita, v Berkeley patrí na vrchol spomedzi verejných vysokých škôl USA, ktoré produkujú milionárov a je na piatom mieste svetového zoznamu.
Austrália sa spomedzi krajín dostala na tretiu priečku spomedzi krajín (po Veľkej Británii), so štyrmi univerzitami v zozname – dve v Melbourne a dve v Sydney.
Williams poznamenal: “Avšak sa jedná o zjavný nedostatok vysokých škôl z Ázie, ktorá má v súčasnosti takmer toľko milionárov ako Severná Amerika. (Ázia má 29 percent všetkých svetových milionárov, zatiaľ čo Severná Amerika je domovom pre 33 percent z nich).”
Súvisiace:
Američania prichádzajú do Európy za lacným vzdelaním
Milionári z Ázie sú bohatší, ako milionári v Severejnej Amerike
Vysvetlil: “Jedná sa o medzinárodnú prestíž západných inštitúcií tohto zoznamu, keďže práve novo-vytvorení milionári z Ázie pochádzajú najmä z Univerzít zo Západu. Tieto národy pre získanie vysokoškolského vzdelania stále viac posielajú svoje deti do Európe a Severnej Ameriky.”
Výskumná firma Wealth-X zaradila Harvardskú Univerzitu, ako najlepší škola pre tvorbu miliardárov. Medzi jej absolventov patrí napríklad Michael Bloomberg, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Bloomberg a bývalým starostom New Yorku.
Britský ústav pre fiškálne štúdie nedávno poznamenal, že aj napriek veľkému nárastu počtu vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo Veľkej Británii od roku 1960, je mzda absolventov v porovnaní priemerom na stabilnej úrovni už 16. rokom za sebou.
Zdroj: ABCNews, Bloomberg
Facebook komentár