Nedávno ma zaujal jeden článok. Chrám Tirumala Tirupati v Indii vložil zlato do Indickej štátnej banky, a za to sa chrámu vyplácajú úroky. Na tomto prípade je niečo jedinečné. Úroky sú vyplácané v zlate.
Aby ste pochopili, prečo nikto iný neplatí úroky v zlate, poďme sa najprv pozrieť na to, ako je možné využiť akékoľvek aktíva na získanie príjmu v dolároch: špekulácie. Nakúpte. Počkajte. Predajte to za vyššiu cenu. Môžete použiť dlhopisy, akcie, nehnuteľnosti, umelecké diela alebo klasické Ferrari. Mimochodom, bez ohľadu na to, čo to bude, ide o prenášanie majetku niekoho iného medzi svoje vlastné príjmy. To je deštrukcia kapitálu na masovej úrovni.
Použiť zlato na výrobu dolára je jednoduché. Stačí predať kúpnu opciu za realizačnú cenu, ktorá je o niečo vyššia ako aktuálna trhová cena. Odmenu máte zaplatené okamžite. Ak sa cena zlata nezdvihne, môžete tento trik zopakovať a predať ďalšiu opciu. Ak sa zdvihne, musíte predať zlato za realizačnú cenu. Takto budete ziskoví, pretože je to viac ako ste zaplatili. Potom už len nakúpte ešte viac zlata a proces zopakujte.
Súvisiace: Svetové zásoby zlata v 3D
Ak máte účty v dolároch, a obchodujete s dolárovými ziskami, veľmi vás nezaujíma koľko zlata máte. Zaujíma vás len to, koľko dolárov máte. Ak cena zlata sa zdvojnásobí, môžete skončiť asi s polovicou zlata. Ale nikoho to nezaujíma, pretože takto máte aspoň stály príjem dolárov na míňanie.
Príjem zo zlata je niečo iné.
Nemôžete len tak predávať kúpne opcie, alebo predať samotné zlato. Ak tak urobíte, a cena zlata stúpne, budete musieť kúpiť zlato späť. Avšak rovnaké množstvo dolárov vám prinesie menej zlata za vyššiu cenu. Napríklad, začnete s 100 uncami zlata. Hodnota zlata je aktuálne 1 300 dolárov za uncu, a vy predáte kúpnu opciu z decembra. To má realizačnú cenu 1 325, 25 dolárov za uncu dostanete ihneď alebo 2 500 dolárov za kontrakt.
Žiaľ – áno to je nešťastné, ako to za chvíľu uvidíme – cena zlata v septembri vyskočí na 1 500 a zostáva na tej úrovni. V decembri dodáte zlato a za zmluvy dostanete 1 325 za uncu. Teraz máte 1 325 krát 100 = 132 500 dolárov + prémie za opcie vo výške 2 500 = 135 000 dolárov.
Keď idete kupovať zlato späť, zistíte výnos. Za novú cenu môžete získať len 135 000 / 1 500 = 90 uncí. Dokonca aj potom ako sa zvýšil o 2 unce, je to menej o 10 uncí. Vašich 100 uncí sa znížili na 90.
Chcete si zahrať znovu?
To je dôvod, prečo ma zaujal titulok v International Business Times. Banka platí 1 % zlata chrámu, v zlate! Nemusí to znieť ako hrozne veľa, ale to znamená, že na každých 100 uncí vkladu chrámu sa ďalší rok vráti 101 uncí.
Súvisiace: Čína ďakuje za lacnú cenu zlata
Uvažoval som, ako môže tento úrok banka zaplatiť. Koniec koncov, ak nemôžete urobiť výnos na zlate a chrám nemôže vytvoriť výnos na svojom zlate, ako môže Indická štátna banka vyrobiť výnos na zlate? Spýtal som sa niektorých mojich kamarátov z Indie. Mám dve základné odpovede. Jedným zo spôsobov je, že zlato sa predáva a výnos investuje v denominovaných nástrojoch dolára, z čoho sa platia úroky. Banka získa dajme tomu 4 %, a chrámu platí 1 %. Znie to celkom reálne, ale je tam jeden veľmi jednoduchý háčik. Ako sme videli vyššie, ak cena zlata stúpa, dochádza k strate na zlate.
Majetok chrámu je vyjadrený v zlate. Ak je účtovníctvo vedené v zlate – ako zúčtovacie jednotka – aspoň tak by to malo byť – tak potom doláre by mali byť označené na trhu. To je mimoriadne dôležitý bod.
Ak je účtovníctvo vedené v zlate, tak nie sú žiadne zisky či straty. Iba vtedy, ak si kúpite aktívum ako je dolár (t. j. z predaja zlata), začnete zaznamenávať zisky a straty vo vašom účtovníctve hocikedy, keď sa cena dolára zmení.
Vráťme sa k nášmu príkladu, začnete s 100 uncami zlata. Kúpite 130 000 dolárov za cenu 23,93 mg (dolárová cena zlata 23,93 je ekvivalentná k cene zlata 1 300 dolárov za uncu). Teraz máte 100 uncí v dolárovej hodnote (je trápne to povedať, ale je to úplne v poriadku).
Cena dolára potom klesá o 13,3 % na 20,74 mg (teda cena zlata vzrastie na 1 500 dolárov). Stále vlastníte 130 000 dolárov. Teraz to stojí 86,68 uncí. Stratili ste 13,32 uncí. To je dosť zlé pre investora, ale je to oveľa väčší problém pre banku. Súvaha banky vykazuje majetok zodpovedajúci záväzkom. Záväzkom je zlatý vklad voči vkladateľovi, v tomto prípade 100 uncí. Aktívum je čokoľvek, čo kúpila banka, v tomto prípade 130 000 dolárov. Teraz tieto doláre majú hodnotu len 86 uncí. Banka má veľmi veľký problém. Ak sa to stane na viacerých účtoch, vyhlásili by konkurz.
Nie som spokojný s prvou odpoveďou. Viacero ľudí mi povedalo, že je to len riziko, čo banka vloží do podnikania. Nesúhlasím.
Požičiavanie peňazí je rizikom. Dúfate, že dlžník vám to vráti. Usilovne overíte, či dlžník má prostriedky a zámer úver splatiť. Ale stále je tam možnosť, že sa to nestane. Analógiou je, že aj vy máte poistenie auta, pretože bez ohľadu na to, ako bezpečne šoférujete, môžete naraziť.
Klesajúce ceny dolára nie sú skutočným „rizikom“. Sú istotou. Stačí sa pozrieť na graf, ktorý ukazuje posledných 100 rokov. V analógii riadenia vozidla je to ako jazda cez okraj útesu do Grand Canyonu. Kolízia je istá.
Druhá odpoveď, ktorú som dostal, bola menej komplikovaná a zlovestnejšia. Banka by mohla podvod naplánovať, a nemať v úmysle zaplatiť za zlato. Vláda môže vyhlásiť, že vkladom zlata sa zmení denominácia na papierové peniaze.
Súvisiace: Rusko a Čína vytvárajú rezervy zlata
Neviem, ktorá z týchto dvoch odpovedí je správna. Dúfam, že obidve sú nesprávne a niečo je reálne na zlatých vkladoch. Ak viete o tom niečo, rád si vás vypočujem.
Úroková sadzba zlata je veľmi dôležitou témou. Svet nie je zatiaľ pripravený, aby tomu porozumel. Avšak, s každou platobnou neschopnosťou, kvantitatívnym uvoľňovaním, poklesom meny, zábezpekou a neodvratným vzostupom ceny zlata, sa tok obracia.
Zdroj: KeithWeiner.Posterous
Facebook komentár