Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Je známe, že keď začne hrať hudba na plné pecky na významných atletických pretekoch, všetkých to vyburcuje. Publikum šalie, energia prúdi cez celé športovisko a športovci cítia nový príliv pripravenosti už pri prvom tóne.

Vplyv hudby bola až natoľko badateľný, že v roku 2007 v USA zakázali športovcom ľahkej atletiky používať slúchadlá počas pretekov, aby tak zabránili ,,zvýhodneniu bežcov pred ich konkurentmi”.

Ale ako vlastne pomáha  hudba športovcom podať lepšie výkony na pretekoch? Výskumníci z univerzity Georgia Southern University sa podujali nájsť odpoveď na túto otázku.

Najprv sa pozreli na predchádzajúce štúdie, v ktorých sa dokázalo, že hudba môže odvrátiť pocit únavy, podnietiť k lepšiemu výkonu, oslabiť pocit hnevu a depresie a zrýchliť naše pohyby (ak má rýchly rytmus).

Športovci, ktorí súťažili v športoch ako krasokorčuľovanie, dokázali podať ideálny výkon vďaka počúvaniu hudby s pomalým tempom.
Výskumníci pozorovali vplyv hudby na siedmych univerzitných športovcoch, ktorí hrali futbal, americký futbal a tenis.

Súvisiace:
7 vecí, ktorých tréning z Vás urobí lepšieho podnikateľa
Tony Robbins vysvetľuje ako si zachovať energiu s malým množstvom spánku

Pozorovali výkon športovcov pri hudbe, ako aj bez nej a  prišli k záveru, že hudba kontrolovala úroveň vzrušenia pred a po súťaži a pomohla športovcom sa duševne pripraviť pred pretekmi. Zdá sa, že im zároveň pomohla kontrolovať ich náladu a vytvoriť pocit súdržnosti počas súťaže. Síce boli tieto pozorovania založené len na siedmych športovcoch, aj iné výskumy priniesli podobné závery.

Jedna malá štúdia výskumníkov z Brunelskej univerzity odhalila, že hudba dokáže zvýšiť výdrž o 15%. Nech už ide o súťaženie na akejkoľvek úrovni, predovšetkým ale na tej vrcholovej, aj 15% zlepšenie môže znamenať rozdiel medzi víťazstvom a prehrou.

Z toho vyplýva, že to, čo sme pokladali  za obyčajný nástroj na pobavenie, môže skutočne výrazne ovplyvniť výkon športovcov.

Preložila: Nikola Geletková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheIndependent

Facebook komentár