Nemusela Vám uniknúť skutočnosť, že všetci starne, ale investičná komunita začína nachádzať nové spôsoby, ako investovať peniaze do zmien v dlhovekosti a spôsobu starostlivosti.
Predpokladá sa, že podiel svetovej populácie vo veku 50 a vyššie vzrastie zo 17,8 percenta v roku 2000 na 33,5 percenta v roku 2050. S týmto odhadom prišli investiční analytici Bank of America Merrill Lynch.
Očakáva sa, že “ekonomika dlhovekosti” by mala od roku 2032 predstavovať viac ako polovicu americkej ekonomiky. S týmto poznatkom prišli zasa na Oxford Economics.
Súvisiace: 5 životných tajomstiev od starých ľudí
Nie je to len o rozvinutom svet, ktorý starne, aj keď krajiny, ako Nemecko, Taliansko a Japonsko majú obzvlášť jasné demografické problémy s nízkou pôrodnosťou a rastúcou dĺžkou života. V Číne bol v roku 2010 podiel obyvateľov vo veku 60 a viac na úrovni 12 percent, ale to by podľa všetkého malo vzrásť na 31 percent do roku 2050. V Brazílii by sa podiel osôb vo veku 60 a viac, mal podľa očakávaní v rovnakom období navýšiť z 10 percent na 29 percent (podľa Oxford Economics).
Ľudia majú “úspory na dôchodok a potom si chcú dôchodok užívať,” – poznamenal Johan Utterman, manažér fondu Golden Age z Lombard Odier, ktorá sa zameriava na spoločnosti, ktoré sa prínášajú investorom výnosy zo starnúcej populácie.
Medzi sektory, ktoré vedia využívať stále starnúcu populácii patrí farmaceutický priemysel – najmä tie spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na chronické ochorenia a časté choroby u starších ľudí, ako je rakovina, kardiovaskulárne choroby, demencie a Alzheimerove choroby, ako aj starostlivosť o starnúce oči, zuby a inkontinenciu.
Poďla Uttermana, ale investície do starnúcej populácie nie sú len v oblasti udržania ich zdravia. Existujú tu taktiež aj príležitosti pre firmy, ktoré sú orientované na spotrebiteľov, ako je Harley Davidson a prevádzkovateľ výletných plavieb spoločnosti Carnival.
Je taktiež pravdepodobné, že dnešná populácia nad 50 rokov bude viac než predchádzajúca generácia pútavou aj pre oblasť technológií. Aj keď existuje rastúci počet špecifických telefónov a tabletov zameraných na túto demografickú oblasť, zariadenia ako je iPad, vo zvýšenej miere presahujú generačné bariéry.
Súvisiace: 1 z 8 zamestnancov na svete nikdy neodíde z pracovného pomeru
Ďalším príkladom prijatia technológií od starnúcej populácie sú technológie v oblasti sociálnych médií. Ak ste dostali žiadosť o priateľstvo na Facebooku od vašej babičky, nie ste sami – 59 percent Američanov nad 67 rokov používajú sociálne siete minimálne raz denne (podľa výskumu spoločnosti Google a Ipsos).
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Facebook komentár