Ľudia, ktorí majú v cyperských bankách uložené veľké objemy vkladov nesú na svojich pleciach ťažké bremeno. Určite si spomeniete na to, čo sa stalo v marci, keď finanční čarodejníci z Eurozóny prinútili obyčajných ľudí podieľať sa na tzv. „bail-in“.  Zdá sa byť vyložene nespravodlivé zdaniť vkladateľov s objemom vkladov viac než 100 000 eur 60% daňou z vkladov. Pri súčasných výmenných kurzoch to predstavuje odvedenie približne 140 000 $. A ak ste dôchodca a vláda vám stiahne  84 000 $ z vašich 140 000 $ na účte kvôli záchrane nezodpovedných bankárov, predstavuje to celkom veľký problém.

Nebezpečenstvo spojené s krízou na Cypre sa  môže zdať obyvateľom USA cudzie, avšak ani banky v USA a maklérske účty nemusia byť tak bezpečné, ako by sa nám mohlo zdať. Federálna vláda môže povedať, že USA je váženým klientom FDIC a SIPC, ale neznamená to že s nimi bude zaobchádzať v rukavičkách a že môžu byť spokojní a ležať pupkom nahor.

Pre niekoľkými rokmi bola firma Braniff International Airways, s veľkým strediskom v Dallase, na pokraji bankrotu. V snahe vyhnúť sa mu, veľa z miestnych firiem zaplatilo svoje lety a poplatky dopredu. Ani to však nepomohlo a spoločnosť zbankrotovala a zastavila svoju činnosť. Jeden z mojich klientov sa v tomto čase sťažoval, že každý kto zaplatil za svoje cestovné dopredu bol považovaný len za akéhosi všeobecného malého veriteľa. Po konaní totiž hlavní veritelia dostali čo im bolo dlžné, naopak menší veritelia len drobné namiesto reálnych dolárov.

Či sa jedná o leteckú spoločnosť, banku alebo maklérsku firmu, keď to ide so spoločnosťou z kopca, jej zákazníci sa rýchlo premenia na veriteľov. Jedna vec  je stratiť pár stoviek dolárov za let, keď aerolinky skrachujú. Omnoho hrozivejší príbeh je, keď sú celé naše úspory v ohrození. Debakle v podaní Madoff a MF Global boli toho presnou ukážkou.

Aj keď sme zákazníkmi bánk alebo maklérskych spoločností, naše peniaze, ak tieto inštitúcie padnú, sú  v nebezpečenstve. Aj keď FDIC vstúpi pomerne rýchlo do procesu, ak banka padne, existujú limity krytia vkladov pre individuálnych vkladateľov. V čase, keď maklér zlyhá, SIPC operuje slimačím tempom. MF Global zbankrotoval v 2011 a niektoré jeho záväzky neboli ešte doposiaľ vyriešené.

Väčšina z nás pozná FDIC limity naspamäť, ale koľko z nás sa zastaví pri myšlienke na limity SIPC poistenia na maklérskych účtoch?

Podľa výsledkov Výskumného Inštitútu Zamestnaneckých Výhod, ktoré boli zverejnené vo Wall Street Journal, len 3% pracovníkov súkromného sektora má definovaný program zamestnaneckých benefitov. Pokiaľ pracujete vo vládnych inštitúciách, máte šancu na to, že pôjdete do dôchodku s 401 (k), IRA alebo s výplatou fixnej sumy, prípadne nejakou ich kombináciou. Keď som sa ja pred mnohými rokmi ocitol v takejto situácii, prvá vec , na ktorú som myslel, bola konsolidácia môjho dôchodkového portfólia u jednej maklérskej firmy. Zvládol som ich on-line platformu pre obchodovanie a zdalo sa mi, že mať všetko na jednom mieste je veľmi jednoduché. V tom čase som však určite nemal prestať premýšľať nad limitmi poistenia SIPC a možnou katastrofou a zničením môjho hniezda záchrany, ak jediná maklérska firma, v ktorej som mal uložené peniaze skrachuje.

Naozaj chceme väčšinu našich úspor sústreďovať  v jednej spoločnosti? Čo ak skrachuje? Môžeme si dovoliť mať hlavnú časť nášho hniezda záchrany zablokovanú na niekoľko mesiacov, kým SIPC problém vyrieši? Môžeme hľadať útechu v tom, že vláda predsa poisťuje naše účty, ale nie je rozumné zbytočne riskovať. Existujú cesty ako chrániť naše peniaze, napríklad diverzifikácia úspor do viacerých bánk alebo maklérskych domov, múdri investori to zväčša tak robia.

Diverzifikácia znamená ochranu. Čo ak sa vláda rozhodne zmeniť len tak mihnutím oka pravidlá a skonfiškovať nejaké vaše peniaze? Môže sa to stať, aj keď som si istý, že použijú krajšie slovo ako „konfiškácia“ – napríklad „zdanenie“. Niektorí politici nadávajú na ľudí, ktorí investujú v zámorí, že nie sú dostatočnými patriotmi. Či už je to pravda alebo nie, vysvetlenie môže byť jednoduché – rozumná sebaobrana. Investori v cyperských bankách boli upozornení len okrajovo. Avšak my máme stále čas.

Onedlho po spustení Money Forever sme sa rozhodli, že časť našej misie bude spočívať v pomoci mojim rovesníkom s ich investíciami na obdobie dôchodku a zároveň aj v šírení rád ako chrániť svoje peniaze.

Veľa z nás bolo v roku 2008 kritizovaných a tak sme sa stali len pozorovateľmi udalostí za posledných pár rokov na miestach ako Island, Grécko a Cyprus a uvedomili sme si, že by sme ľuďom mali dať výstrahu pred vkladaním svojich peňazí iba do jednej banky.

Musím sa priznať, že predtým ako som sa vydal na túto cestu, bola myšlienka, mať svoje peniaze uložené  niekde v zámorí, tá posledná vec , na ktorú som myslel. Prvá vec, ktorú vám poviem je, že nie som nejaký svetobežnícky typ cestovateľa, ktorý pchá svoje prsty všade. Nemám účty po celom svete, ale môžem vám povedať, že spím oveľa pokojnejšie s myšlienkou, že moje celé portfólio nie je zviazané  americkými bankami, ktoré sú „príliš veľké na to, aby padli“.

S tímom Casey Reserach som pripravil knihu The Cash Book  a príručku, ktoré odhaľujú, ako chrániť svoje bohatstvo využívaním svetovej diverzifikácie a ešte viac. Je to príručka presýtená nápadmi, o ktorých vám váš finančný poradca nikdy nepovie, napríklad ako legálne získať 250 000 $ FDIC na poistení, 10 štátov s najbezpečnejším bankovým sektorom a ako si môže priemerný smrteľník otvoriť účet vo Švajčiarsku, bez toho aby ho zvlášť preskúmavala IRS.

Bežne je Cash Book dostupná len pre predplatiteľov Money Forever, avšak, keďže je v súčasnosti dôležité viac ako kedykoľvek predtým diverzifikovať svoje portfólio, sprístupnili sme ju aj tu. Naučte sa niektoré ľahko použiteľné stratégie, ktoré ochránia vaše bohatstvo pred množstvom hrozieb súčasnosti : pre vašu kópiu kliknite sem.

Preložila: Adriana Boldišová

Zdroj: CaseyResearch

Facebook komentár