Presťahovať sa do Kataru predstavuje pre mnohých emigrantov luxusný život, no krajina zaznamenáva rastúce problémy.
Jeden z mojich obľúbených príspevkov na Twitteri za poslednú dobu bol od Katárčana, dovolenkujúceho v USA. “Prečo každá benzínova pumpa, ktorou prejdem, vyzerá byť zatvorená?“ spýtal sa. Ako vidíte, v Katare nevystupujeme z auta, aby sme natankovali naše nádrže. Pracovník pumpy to pre nás urobí, dokonca i počas leta, keď teplota vonku dosahuje i 50°C. A benzín – nuž je lacnejší ako balená voda vo fľašiach. Natankovanie auta 4×4 so štvorlitrovým motorom tam stojí približne 10 libier. Keď sa počas dovolenky vraciame domov do Veľkej Británie, prevraciame zrak pri platení za natankovanie.
Taktiež nikdy nebalíme nákup do tašiek, neumývame sami autá a mnohí máme aj služobné, ktoré sa postarajú o upratovanie, pranie a v mnohých prípadoch tiež o deti. Stravovanie sa vonku je národným koníčkom a ak ste v aute pred reštauráciou s rýchlym občerstvením a stlačíte klaksón, niekto príde vybaviť vašu objednávku a prinesie vám ju, keď bude hotová.
Opýtala som sa svojich čitateľov na Twitteri, čo pre nich znamená žiť v Katare – najbohatšej krajine sveta podľa HDP na osobu. Jeden povedal, že útrate za iPhone už viac nepredchádza žiadne zvažovanie. Iný poznamenal, že pri výbere dovolenky je nesprávne čokoľvek menej ako 5 hviezdičiek. Napokon, toto je Katar, domov luxusných hotelov a samozrejme svetových 5-hviezdičkových aeroliniek, Qatar Airways.
Doposiaľ tak luxusné. Ale ktokoľvek, kto navštívi Katar v očakávaní, že ulice budú vydláždené zlatom, bude sklamaný. V mojej mestskej štvrti sú skôr pokryté prachom, obklopené hromadou kameňov a často rozkopané kvôli potrubiam, novým elektrickým káblom alebo prácam na cestách.
Jeden z mojich kamarátov mi raz povedal, že hlavný rozdiel medzi mestom Dauha a Dubajom je, že Dubaj je dokončený. Katar je stále v procese zmeny. Jeho vízia pre rok 2030 sľubuje prvotriednu infraštruktúru, jej veľkou časťou bude rozsiahla sieť metra, ktorá mala zahajovací ceremoniál len tento mesiac. Keďže krajina sa pripravuje na usporiadanie Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2022, jej miestni obyvatelia sa môžu tešiť na veľké množstvo náprav, demolácií a odklonov dopravy.
Katarská populácia zažíva boom. V septembri mal Katar 1,84 milióna obyvateľov, nárast o 143 000 oproti predošlému roku. Štatistiky OSN odhadujú, že denne do krajiny prichádza 500 nových imigrantov. Voľné školské miesta by ste hľadali ako ihlu v kope sena, čím prisťahovalcom neostáva iná možnosť než vzdelávať deti doma. Ulice Dauhy sa podlamujú pod náporom – známi hlásia dochádzanie, ktorého dĺžka trvania sa od posledného roka zdvojnásobila. Katar sa dostal do stredobodu pozornosti.
Môj osvojený domov je tiež miestom, kde sa potreba po toľkých pracovníkoch zo zahraničia znepokojivo mieša s kultúrnymi tradíciami, čo niektorí považujú za oslabovanie národnej identity. Nedávna kampaň za „slušnosť“, organizovaná katarskými ženami a zameraná na prisťahovalcov z cudziny, žiadala o „skromný“ odev, zakrývajúci ramená, brucho a kolená. Toto sú nepísané pravidlá, ktoré na tomto mieste platili po celé dekády, ale fakt, že táto kampaň bola považovaná za potrebnú a že spôsobila také rozsiahle znepokojenie, nabáda krajinu k diskusii.
Je to tiež krajina znepokojivých rozdielov. Obrovskú priepasť medzi veľmi bohatými a veľmi chudobnými nemožno len tak ignorovať. Rapídny rast Kataru je poháňaný nepretržitým prílivom pracovníkov prevažne z južnej Ázie. Mnohí už prídu zadĺžení po zaplatení vysokých čiastok „sprostredkovateľom“ za víza. Human Rights Watch v nedávnej správe uviedla, že títo ľudia riskujú vážne vykorisťovanie a zneužitie.
Napriek faktu, že prisťahovalci zo západu sú oproti tomu požehnaní, sťažovanie sa je u mnohým z nich takmer športovou disciplínou. Nechajte ich hovoriť o doprave, školstve, byrokracii či zamestnaneckých právach a pod ich vplyvom si zarezervujete letenku naspäť domov v priebehu pár minút – predovšetkým, aby ste ich už viac nemuseli počúvať. „Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi“, je z prisťahovaleckých rád stále mojou najobľúbenejšou.
Ako vidíte, možno to nie je perfektné, ale Katar sa stal mojím domovom. Hoci každodenné frustrácie sú nepopierateľné, pevne verím, že je to krajina s veľkou budúcnosťou a zohrá ešte dôležitú rolu.
Premýšľam o tom, čo dobre známy katarský obchodník, Khalifa Haroon, nedávno napísal na Twitteri. Ľudia diskutovali o známej fráze, „Ak sa ti to nepáči, odíď.“ Haroon to perfektne doplnil. Povedal: „Je to jednoduché. Stačí povedať: Radšej zostanem tu a urobím to lepším.“
Zdroj: The Telegraph
Facebook komentár