Ako Wall Street oslavuje ďalšiu dôležitú úroveň? Dow Jones na hodnte 24 000 bodov.
Americký akciový index Dow Jones počas dnešného obchodného vyskočil o viac ako 300 bodov, keďže investori očakávali náznaky, že Americký Senát dosiahne pokrok okolo balíka zníženia daní.
Najnovší míľnik na akciových trhoch sa stal sotva mesiac po tom, čo index Dow Jones zasiahol hodnotu 23 000 bodov.
Je vidno ešte viac dôkazov okolo nadšenia medzi investormi, o posilňovaní ekonomiky a rekordných ziskov podnikov, ktoré by mohli byť podporené plánom okolo zníženia firemných daní. Plán zníženia daní dostal vo štvrtok rozhodujúcu podporu od republikánskeho senátora, Johna McCaina.
Od minuloročných volieb, v ktorých vyhral prezidentské voľby práve Donald Trump, americký akciový index Dow Jones získal takmer 6000 bodov, pričom odvtedy už zaznamenal 79 rekordných dní.
Americký akciový index S&P 500 a technologický index Nasdaq sú taktiež v blízkosti rekordných maxím. Posledný z nich sa od prezidentských volieb nachádza v zisku až 30%.
Sam Stovall, ktorý je hlavným investičným analytikom v CFRA Research poznamenal: “Investori vnímajú nadšenie,” … “Kým nedosiahnete náznaky, že táto ekonomika pravdepodobne prepadne a zomrie, investori sa domnievajú, že akciové trhy by mali zostať práve pri týchto rekordných úrovniach.”
Rozmach na akciovom trhu je jasným odrazom zlepšenia amerického hospodárstva. Nové čísla uverejnené v stredu ukazujú, že ekonomika USA v období od júla do septembra rástla naozaj rýchlym tempom, na hodnote 3,3%, čo predstavuje najlepší rast od roku 2014 a druhý priamy štvrťrok rastu nad 3%.
Celosvetové hospodárstvo takisto získava na dynamike. Väčšina najvýznamnejších krajín po prvýkrát za niekoľko rokov dosahuje zisky.
Celý tento optimizmus, ktorý je na Wall Street vidno, pramení z dôvodu ziskov spoločnosti, ktoré v konečnom dôsledku vedú k tomu, že ceny akcií rastú. Výnosy boli silné už počas celého roka a analytici v predpovediach na budúci rok odhadujú ich vyššie úrovne.
Akciové trhy počas tohto týždňa boli opäť podporené optimizmom, ako Senát USA dosiahol pokrok v návrhu zákona, ktorý by od roku 2019 mal znížiť sadzbu dane z príjmu právnických osôb na 20% (zo súčasných 35%). Rozpočtový výbor Senátu predniesol daňový zákon v utorok a stanovil pôdu pre hlasovanie, s vysokými stávkami na jeho podporu v Senáte.
Je vidno však aj ďalšie pozitívne správy: Jay Powell naznačil svoje nastavenie smerovania menovej politiky v prvých týždňoch, vo svojej funkcií vo Federálnom rezervnom systéme. Trumpova vôľa nahradiť Janet Yellenovú na čele Fedu práve Powellom, počas tohto týždňa poskytla podporu pre stratégiu okolo zvyšovania úrokových sadzieb cez “postupné tempo.“ Mimoriadne nízke úrokové sadzby podporili býkov (optimistických investorov) tým, že nútili investorov staviť na rizikové aktíva, akými sú akcie.
Powell taktiež uviedol, že existujúca banková regulácia je dostatočne náročná. Namiesto toho vyjadril túžbu po “vhodných spôsoboch” na uvoľnenie niektorých pravidiel.
Rozhovory ohľadom vyšších úrokových sadzieb a menšia regulácia u veľkých bánk, ako sú Bank of America, Wells Fargo a Citigroup viedli k ďalšiemu kolu nákupov.
Takže ako dlho zostanú akciové trhy na tak vysokých úrovniach, alebo porastú ešte vyššie, alebo nakoniec prepadnú? Majte na pamäti, že americký akciový index S&P 500 je podľa investičnej spoločnosti Bespoke Investment Group uprostred svojho najdlhšieho rastu, bez straty väčšej ako 3%.
Kým investori si v roku 2017 užili “mimoriadne výnosy”, Morgan Stanley vo svojej nedávnej správe varovala, že “tento pokoj by mal pravdepodobne v roku 2018 slabnúť“, keďže rast ziskov dosiahne vrchol. Investičná banka predpovedala spomalenie ziskov, čo investorom “nevyhnutne prinesie určitý záchvat.”
Podľa banky Goldman Sachs, problémom je, že trhy môžu byť aj nevhodne ocenené. Akcie, dlhopisy a úvery sa od roku 1900 nenachádzali na tak drahých úrovniach.
Analytici z Goldman Sachs uviedli: “Všetky dobré veci musia raz skončiť.”
Kľúčové bude, ako dlho potrvá ekonomické oživenie, ktoré začalo od Veľkej recesie. Zatiaľ čo už sa jedná o jeden z najdlhšie rastúcich trhov, mnohí ekonómovia očakávajú, že rast bude v roku 2018 pokračovať, ale navýšenie nedosiahne.
Stovall poznamenal: “Optimizmus na trhoch neumrie pre starobu,” … “Umrie zo strachu a to, z čoho sú najväčšie obavy je recesia.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár