Trhy v Brazílii, Rusku, Indii a Číne – známe ako krajiny BRIC – si už v tomto roku vytrpeli, ako problematické ekonomické podmienky zatlačil investorov hľadať výnosy inde.

Brazílsky akciový index Bovespa patrí medzi najhoršie indexy, ako od januára stratil pätinu svojej hodnoty.

Čínsky akciový index Shanghai Composite je aktuálne v strate 12%, Ruský index MICEX je nižšie o 7% a Indický akciový index Mumbai Sensex klesol o 1% (obrázok nižšie).

Hlavný akciový analytik spoločnosti Jefferies – Sean Darby poznamenal: “Povedal by som, že krajiny BRIC prechádzajú obdobím trávenia alebo možno trochu opicou,” … “Niekedy kvalita rastu produkovaného rýchlym zvýšením znamená, že nasledujúce obdobie nebude až tak úžasné.”

Súčasne trhy vo Spojených štátoch, Japonsku a Európe zaznamenali slušné výsledky, s oživením na úrovne, ktorá nebola zaznamenaná od finančnej krízy v roku 2008.

Bývalý analytik banky Goldman – Jim O’Neill vymyslel skratku BRIC v roku 2001 – ako šikovný spôsob, odkazovania na štyri najlepšie rozvíjajúce sa ekonomiky na svete (v tom období). Správcovia aktív vytvárali investičnej stratégie založené na myšlienke, že rýchly hospodársky rast by znamenal robustný výnos z akcií.

O’Neill má pravdu – krajiny BRIC dosiahli trvalý rast a v súčasnosti tvoria zhruba 20% svetového ekonomického výkonu. A v určitom období akciové fondy BRIC dosahovali veľmi dobré výkony. Ale škodou bolo, že investori si mysleli, že to bude trvať.

Index IShares MSCI BRIC ETF, ktorá zahŕňa špičkové spoločnosti vo všetkých štyroch trhoch, je v tomto roku až v 14% strate a 27% poklese v posledných piatich rokoch. Odtok kapitálu z trhov BRIC v posledných mesiacoch naznačuje, mnohí investori sa ich vzdali a chcú získať peniaze inde.

Nie je veľa dôvodov na optimizmus, vzhľadom na značné problémy, ktorým čelia ekonomiky BRIC. V tejto chvíli to vyzerá, že ďalšie rozvíjajúce sa trhy sú v lepšej pozícii, pre ich rýchlejšie rozšírenie.

Analytici spoločnosti Capital Economics nedávno uviedli: “Všetky štáty skupiny BRIC majú štrukturálne problémy, ktoré by mohli brániť rastu v najbližších rokoch,” … “Namiesto toho je vidno obrat v raste, ktorý očakávame v rozvíjajúcom sa svete menších ekonomík [mimo BRIC].”

( Súvisiace články: Čo by mal audit čínskeho vládneho dlhu odhaliť? )

Rast HDP by v Číne mal v tomto roku klesnúť pod 7,5%, ako sa vláda snaží zaviesť štrukturálne reformy. Brazília je medzitým tvrdo zasiahnutá politickými nepokojmi a skutočný rast sa dostáva pod tlak. Ruská ekonomika v druhom štvrťroku 2013 dosiahla zlé výsledky, z dôvodu spomalenia investície a dopyt po exporte sa razantne znížil.

Napriek ťažkému politickému prostrediu a stagnujúcemu rastu, by vyhliadky na indickú ekonomiku mohli byť dobré.

( Súvisiace články: India zmierňuje pravidlá zahraničných investicií )

Podporu rozvíjajúcim sa trhom v rámci stratégií investovania poskytol aj Federálny rezervný systém v USA.

Fed od začatia kvantitatívneho uvoľňovania v roku 2008 kúpil 3 bilióny dolárov vo forme aktív. Veľa z tých peňazí si našlo svoju cestu do akcií v rozvíjajúcich sa ekonomikách, pretože investori sa pustili do výberu rizikovejších aktív.

Keď vedúci predstaviteľ FEDu Ben Bernanke v máji navrhol, že banka by mohla čoskoro mohla znižovať objemy týchto nákupov, tak to viedlo k vystrašeniu investorov. Podľa údajov z banky HSBC, akciové trhy po celom svete v priebehu posledných štyroch týždňov klesli o 9%, zatiaľ čo rozvíjajúce sa trhy stratili 16%.

Centrálna banka vo svojom poslednom zasadnutí neuviedla ďalšie očakávané vyjadrenia, a neposkytla žiadne rady o plánoch ukončiť jej stimulačné úsilie.

Zdroj: WTAE.com

Facebook komentár