Brazílske akciové trhy dnes po začatí obchodovania klesali o viac ako 10 percent, na základe vznikajúceho škandálu, ktorého členom by mohol by aj nedávno zvolený prezident.
Spoločnosť Dow Jones uviedla: “Obchodovanie s niektorými akciami bolo oneskorené.”
Aktívne obchodovaný fond ETF fond, ktorý sleduje brazílske akcie – iShares MSCI Brazil Capped ETF (EWZ) v rannom obchodovaní prepadol o viac ako 18 percent.
Za menej ako 10 mesiacov trvajúcej administratívy brazílskeho prezidenta Michela Temera, noviny O Globo v noci prišli s informáciou, podľa ktorej sa Temer údajne snažil podplatiť svedka v obrovskom korupčnom škandále okolo štátnej firmy Petrobras. Prezident obvinenia odmieta. Generálna prokuratúra existenciu nahrávky na otázku španielskeho denníka El País nepotvrdila, ani nevyvrátila.
Súvisiace: Brazílsky škandál pokazeného mäso sa šíri po celom svete
Prezident vo štvrtok zákonodarcom povedal, že tieto obvinenia z korupcie mierené na jeho osobu, jeho vládu nezvrhnú. Agentúre Reuters to povedali nemenovaní senátori, ktorí boli na stretnutí prítomní. Taktiež povedali, že je obeťou konšpirácie kvôli úspechom svojej vlády.
Gabriela Santosová, ktorá je viceprezidentkou stratégií globálneho trhu v JP Morgan Asset Management v e-mailovej odpovedi poznamenala: “Dnešné pohyby v brazílskych aktívach odzrkadľujú obavy investorov, že z dôvodu týchto nových politických obvinení, potrebné reformy nebudú schopné prejsť.”
Santosová ďalej uviedla: “Mnoho domácich a zahraničných investorov svoje peniaze investovalo v Brazílií, pre plánované reformy a preto voči riziku majú veľkú averziu, na základe čoho sme svedkami tak rozsiahleho odpredaja.” Výhľad na rozvíjajúce sa trhy zostáva pozitívny, na základe očakávaní lepšieho rastu, najmä v Číne.
Prezidentský palác dnes priznal, že Temer sa 7. marca s Batistom zišiel, odmietol však, že by sa prezident snažil Cunha umlčať. Uviedli: “Prezident Michel Temer nikdy ani neodsúhlasil žiaden krok, ktorého cieľom by bolo, aby Cunha nespolupracoval s justíciou.”
Eduardo Cunha, ktorý býval vplyvným mužom Temerovy politickej strany, bol zatknutý vlani v októbri a tento rok ho odsúdili na 15 rokov a štyrom mesiacom väzenia za korupciu. Koncom roka 2015 ako predseda dolnej komory parlamentu, Cunha inicioval proces, ktorý počas minulého roka viedol zosadenie prezidentky Dilmah Rousseffovej, kvôli protiústavným ovplyvňovaniu výsledkov štátneho rozpočtu. Vďaka tomu sa do najvyššieho úradu v krajine dostal Temer z pozície viceprezidenta.
V kauze Petrobasu už bolo kvôli korupcii a manipulovaniu zákaziek odsúdených vyše 100 ľudí a ďalšie stovky sú vyšetrované. Medzi nimi sú aj zákonodarcovia a zhruba tretina Temerovho kabinetu. Temer rovnako ako jeho predchodkyňa Dilma Rousseffová čelí obvineniu, že peniazmi z Petrobrasu financovali svoju volebnú kampaň.
Editor “The Bear Traps Report” – Larry McDonald dnes uviedol: “Náš ekonomický tím je veľmi znepokojený, z možnosti kde by kríza mohla mať vplyv na ich reformný program,” … “Ocenenie akcií je veľmi závislé od dokončenia alebo priechodu týchto reforiem.”
Podiely hlavných brazílskych akcií kótovaných na americkom trhu v rannom obchodovaní taktiež prepadli:
* Akcie štátneho podniku Petrobras klesol o viac ako 14,5 percenta
* Akcie spoločnosti Banco Bradesco prepadli o viac ako 18 percent
* Firma Vale SA klesla o takmer 8 percent.
* Itau Unibanco poklesla o 14,5 percenta.
* Emerging Markets ETF (EEM) iShares MSCI klesal o viac ako 2 percentá.
Brazília k 28. aprílu v indexe MSCI Emerging Markets tvorila 7,43% podiel. Čína je krajina s najväčšou váhou, na úrovni 27,05%.
Súvisiace: Investori z rozvíjajúcich sa trhov vytiahli až $ 1 bilión!
Brazílska mena – real dnes voči americkému doláru taktiež prepadla, o viac ako 6 percent.
Agentúra Bloomberg informovala, že otvárací pokles brazílskeho akciového trhu spustil na burze Bovespa tzv. “prerušovač”.
Brazílske akciové trhy v uplynulom roku rástli, keďže EWZ v tomto období stúpol o viac ako 45%, keď Temerove hospodárske politiky investorov očarovali. Tento fond je v priemere jedným z 20 najaktívnejších (denne) obchodovaných ETF fondov na americkom trhu.
Komal Sri-Kumar, ktorý je prezidentom spoločnosti Sri-Kumar Global Strategies poznamenal: “Aktuálne je vidno, že Temer bude musieť opustiť úrad, ako jeho predchodkyňa Dilma Rousseffová,” … “Ale je príliš skoro na paniku, pretože k zosadeniu prezidenta v Brazílií je potreba veľa krokov.”
Brazílske hospodárstvo bolo v regióne silné, teda len niekoľko rokov pred tým, ako Rousseffová čelila obžalobe a ceny ropy začali prepadať. Rozpad cien ropy spoločne s korupčným škandálom v spoločnosti Petrobras viedol k tomu, že milióny Brazílčanov zaplavili ulice na protest proti prezidentke Rousseffovej.
Avšak dnes ľudia opäť vyšli do ulíc.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, Reuters, CNBC
Facebook komentár