Akcie-tohto-australskeho-banika-od-ukrajinskej-vojny-vyskocili-o-150%

Cena akcií austrálskeho producenta uhlia Whitehaven, kótovaného na burze sa od začiatku rusko-ukrajinskej krízy koncom februára, zvýšila približne o 150 % a v stredu dosiahla rekordnú úroveň 7,90 austrálskeho dolára (5,47 dolárov).

Inými slovami, investor, ktorý kúpil akcie Whitehaven koncom minulého roka, by zaznamenal nárast svojej investície, viac než trojnásobne.

Zintenzívnili sa aj diskusie medzi ľuďmi, ktorí sledujú akcie na populárnom online fóre austrálskeho akciového trhu – HotCopper.

Niektorí boli z historického maxima spoločnosti Whitehaven nadšení, zatiaľ čo iní si dávajú pozor, že cena akcií môže byť „príliš vysoko“.

Ako aj jeden analytik prišiel s varovnými vyjadreniami.

“Investori, ktorí sa pohrávajú s tým, či speňažiť akcie, by sa mali mať na pozore, keďže akcie sú v súčasnosti na vysoko špekulatívnych úrovniach“, uviedol analytik so zamerením na ťažobný priemysel – Peter Chilton, zo spoločnosti Under The Radar Report.

Chilton ďalej poznamenal: “Jedná sa o dobrú spoločnosť, ale došlo k veľkému nárastu cien akcií, čo nie je udržateľné.”

Na základe svojich posledných celoročných výsledkov firma Whitehaven nie je ziskovou. Producent uhlia v minulom roku zaznamenal straty okolo 500 miliónov austrálskych dolárov, vrátane odpisov zo zníženia hodnôt.

Minulý rok firma pripisovala svoju slabú výkonnosť vysokej hodnote austrálskeho dolára, pandémií Covid-19, problémom pri produkcií a ironicky aj klesajúcej cene uhlia. Spoločnosť v priebehu tohto týždňa zverejní svoje posledné výsledky.

Avšak, za vzostupom skupiny Whitehaven pre aktuálny rok stojí prudký nárast ceny energetického uhlia, ktoré je používané ako svetové paliva na výrobu energie.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine cena tejto komodity vystrelila ešte rýchlejšie a obchody s vysokokvalitným energetickým uhlím dosiahli rekordne vysoké hodnoty, nad 400 dolárov za jednu tonu.

Ukrajinská kríza a následný zákaz dovozu ruského uhlia zo strany Európskej únie (ktorý nadobudol účinnosť začiatkom augusta) zasiahli časť svetových zásob uhlia. To prinútilo mnohé európske krajiny ísť ďalej, dokonca až do Austrálie, aby získali zásoby paliva, čo je poháňané väčšou naliehavosťou, keďže sa blíži zima.

Medzinárodná energetická agentúra v správe z minulého mesiaca varovala, že celosvetový dopyt po uhlí sa tento rok vráti na historické maximum, zatiaľ čo spotreba uhlia v Európskej únii by mohla tento rok vzrásť o 7 %, po minuloročnom náraste o 14 %.

IEA ďalej uviedla: Úsilie o obmedzenie emisií sa zastavilo, pričom uhlie je „najväčším samostatným zdrojom emisií oxidu uhličitého, súvisiaceho s energiou.“

IEA vo vyhlásení z júla uviedla: „Vzhľadom na to, že ostatní producenti uhlia čelia obmedzeniam pri nahrádzaní ruskej produkcie, ceny na termínovaných trhoch s uhlím naznačujú, že náročné trhové podmienky budú pokračovať aj v budúcom roku, a možno aj neskôr.“

Vplyv ruskej vojny na Ukrajinu

Rusko-ukrajinská kríza zhoršila to, čím si už napätý trh s uhlím prechádzal, uviedol Pat Markey, výkonný riaditeľ poradenstva pre oblasť komodít v spoločnosti Sierra Vista Resource, so sídlom v Singapure.

Markey ďalej uviedol: „Stav trhov so zemným plynom podporili silu výroby uhlia a to viedlo k zvýšeniu dopytu po energetickom uhlí.“

„Ešte pred rusko-ukrajinskou vojnou bol vidno celkový nedostatok investícií v rámci ťažby zo strany obchodu s uhlím; v dôsledku toho ponuka nedrží krok s dopytom, čo podporuje cenu uhlia.

Markey ďalej uviedol, že nie je to len o spoločnosti Whitehaven, ktorá má prospech, ale aj jeho konkurenti z oblasti tepelnej ťažby uhlia vrátane firiem New Hope, TerracomaYancoal.

V pondelok spoločnosť New hope zverejnila štvrťročné výsledky odhaľujúc, že jej zisk (EBITDA) sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom takmer zdvojnásobil.

Cena akcií spoločnosti Terracom sa aktuálne nachádza na hodnote takmer 1 austrálskeho dolára, čo je nárast z 20 centov na začiatku roka.

Minulý týždeň anglo-austrálsky baník BHP vykázal najvyšší ročný zisk za 11 rokov, v dôsledku vysokých cien uhlia.

Chilton, ktorý je analytikom pre oblasť ťažby, poznamenal: „Cena energetického uhlia v zásade stúpa dokonca až nad strechu … je na historicky vysokých úrovniach. Tak ako pri mnohých komoditách vrátane ropy, aj tu sa znížila ponuka v dôsledku znížených investícií.“

“Sme opatrní s ohľadom na to, či ceny uhlia môžu ísť vyššie, pretože sme prekvapení, že sú aktuálne tak vysoko.”

Markey nakoniec povedal, že v strednodobom horizonte sa zdá, že trh podporuje vysoké ceny uhlia a spoločnosť Whitehaven má výhodu vzhľadom na vysokú kvalitu svojho uhlia, ale nechcel poznamenať, ako vysoko by ceny akcií mohli ísť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár