Akcie_Facebooku_vyskocili_o_7%_kedze_pandemia_pomahala_rozsirovat_publikum

Celosvetová pandémia sa ukázala byť prínosom pre čísla používateľov Facebooku – aspoň čo sa týka súčasnosti.

Akcie spoločnosti Facebook vo štvrtok rástli po vyhlásení, keďže na konci júna (štvrťroka) dosiahla 2,7 miliardy aktívnych používateľov mesačne, čo je 12% nárast oproti predchádzajúcemu roku. Pri využití vo všetkých rôznych aplikácií skupiny Facebook, vrátane Instagramu a WhatsApp, spoločnosť prvýkrát dosiahla objem 3 miliárd používateľov.

Aj za pomoci rozsiahlejšej kontroly spoločnosti Facebook sa tržby za druhý štvrťrok tiež zvýšili o 11% na takmer 18,7 miliárd dolárov, a to aj napriek tomu, že širšia ekonomika čelila rekordnej kontrakcií.

Spoločnosť uviedla, že jej denné a mesačné počty aktívnych používateľov „odrážajú zvýšenú angažovanosť, keďže ľudia po celom svete sa chránia a používajú naše produkty na spájanie sa s ľuďmi a organizáciami, o ktoré sa zaujímajú“. Spoločnosť však uviedla, že keďže sa situácia okolo obmedzení začala zmierňovať, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa očakáva, že v nasledujúcich troch mesiacoch bude angažovanosť stagnovať alebo zaznamená mierny pokles.

Akcie spoločnosti Facebook po oznámení výsledkov vyskočili o viac ako 7%.

Toto vydanie výsledkov prichádza v citlivej chvíli pre spoločnosť. V stredu sa pred Kongresom vypovedal generálny riaditeľ spoločnosti Facebook – Mark Zuckerberg, spoločne s generálnymi riaditeľmi firiem Apple, Amazon a materskej skupiny firmy Google – Alphabet, kde čelili nepríjemným otázkam z dôvodu ich konkurenčných taktík.

Voči vyjadreniam pred politikmi Zuckerberg a ďalší vedúci pracovníci na Facebooku opakovane sa vyjadrovali, do akej miery veria, že platforma pomáha malým podnikom a uviedli, že významné zmeny by dokonca mohli zasiahnuť širšiu ekonomiku.

Zuckerberg uviedol: „Znepokojujú ma výzvy ohľadom internetovej reklamy, najmä v čase takých ekonomických nepokojov, aké dnes čelíme z dôvodu pandémie Covid-19,“ … „Je pravdou, že sťaženie zacielenia reklám by ovplyvnilo príjmy spoločností, ako je Facebook. Ale oveľa väčšie náklady na takýto krok by znamenalo zníženie efektívnosti reklám a príležitostí pre malé podniky na rast, čo by sa pravdepodobne prejavilo na makroekonomickej úrovni.““

Zuckerberg ďalej poznamenal: „Naozaj chcú s týmito opatreniami prichádzať politici uprostred pandémie a recesie?“

Zuckerberg opakovane využil niektoré zo svojich pripravených poznámok v rámci tohto-týždňového vypočutia o výzvach, ktoré technologický priemysel označil za „príbeh amerického úspechu“ a povedal, že „produkty, ktoré ponúkame viedli k zmenám pre lepší život ľudí“.

Vo výzve Zuckerberg uviedol: „Odkedy sa objavila pandémia Covid-19, ľudia využívali naše služby, aby zostali v kontakte s priateľmi a rodinou, s ktorými nemôžu byť osobne, a aby udržali svoje podniky aspoň v online prevádzke, aj keď sú fyzické obchody zatvorené,“ … „V mnohých ohľadoch uprostred tohto veľmi ťažkého obdobia pre ľudí po celom svete, sú naše služby teraz dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.“

Facebook čelí aj veľkému reklamnému bojkotu, ktorý zahŕňa množstvo značiek okolo veľkých firiem pre domácnosti, napríklad firiem Hershey, Starbucks a Patagonia. Koalícia za občianske práva, ktorá zahŕňa Anti-Defamation League a NAACP, spustila kampaň #StopHateforProfit, v ktorej vyzvala hlavné spoločnosti, aby v júli zastavili reklamu na Facebooku, kvôli „opakovanému zlyhaniu zmysluplného riešenia obrovského šírenia nenávisti v rámci jeho platformy. “

Avšak akýkoľvek finančný dopad, ktorý by mohol mať bojkot, sa do druhého štvrťroku, ktorý sa skončil v júni, nedostal.

Vedúca predstaviteľka spoločnosti Facebook – Sheryl Sandbergová poukázal na stretnutie spoločnosti s organizátormi spomínaných bojkotov, aby si vypočula ich obavy, ako aj breal na vedomie nezávislý dvojročný audit okolo občianskych práv. Uviedla: „Je jasné, že musíme urobiť oveľa viac a každý deň pracujeme na splnení tejto výzvy a nie kvôli tlaku inzerentov, ale preto, že je to správne.“

Zatiaľ čo niektoré značky sa zaviazali pozastaviť výdavky do konca tohto mesiaca, iné, ako je napríklad gigant Unilever (firma ponúkajúca potreby pre domácnosť), do konca roka zastavia reklamu prostredníctvom sociálnych médií, nielen čo sa týka hlavnej platformy Facebooku. Veľká časť príjmov z reklamy Facebooku však pochádza z malých a stredných podnikov, ktoré by ich mohli potenciálne chrániť pred výrazným nedostatkom v príjmoch.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár