Ceny akcií najväčších technologických spoločností z Číny dosahujú v priebehu tohto roka nevídané úspechy. Niektorí investori si však myslia, že situácia zašla priďaleko.
Ceny akcií spoločnosti Alibaba, ktorá je gigantom v sektore internetového predaja, narástli v poslednej dobe viac než dvojnásobne. Akcie internetovej spoločnosti Tencent sa vyšplhali až o 80%. Ďalšími významnými menami sú Baidu a JD.com, ktorých akcie zvýšili svoju hodnotu približne o 50%.
Najúspešnejšie technologické firmy zo Silicon Valley značne zaostávajú za svojimi konkurentmi z Číny. Cena akcií spoločnosti Facebook sa v tomto roku zvýšila o 46%, pričom Amazon dosiahol iba slabý 30% nárast. Napriek tomu však niektorí analytici podozrievajú aj hráčov zo Silicon Valley z podporovania rastu novej trhovej bubliny.
Súvisiace: Čo je potrebné na dosiahnutie úspechu v Číne: Podnikanie
Niklas Hageback, ktorý je zakladateľom hongkonského hedžového fondu Valkyria Kapital, tvrdí: „Akcie čínskych technologických spoločností sa jednoznačne ocitli v teritóriu finančných bublín. Veľká časť technologického sektoru sa zdá byť neprimerane nadhodnotenou.“
Nedávne počiatočné verejné ponuky akcií (IPO) čínskych technologických spoločností pripomínali situáciu v časoch americkej dot.com bubliny v rokoch 1999 a 2000.
Investori vo všeobecnosti posudzujú celkovú hodnotu akcií na základe porovnania ich ceny a predpokladaných budúcich ziskov. Na základe tohto ukazovateľa sú akcie čínskych internetových spoločností najdrahšie na trhu. Hageback si myslí, že neprimerane vysoké ceny akcií by mohli čoskoro znovu klesnúť na štandardnú úroveň. Dôvodom by mohlo byť sklamanie z najbližšej štvrťročnej správy o ziskoch najväčších spoločností, ktoré môže viesť k poklesu cien akcií až o viac než 20%.
Očakávania sú naozaj vysoké. Finanční makléri dúfajú, že spoločnosť Tencent vykáže medziročné zvýšenie ziskov o 50% a Alibaba o 40%.
V súčasnosti však existujú náznaky toho, že niektorí investori sa snažia využiť dočasne zvýšené ceny akcií a pristupujú k ich predaju. Akcie spoločností Tencent a Alibaba dosiahli rekordne vysokú úroveň už pred niekoľkými týždňami a odvtedy mierne klesajú.
Ozveny technologickej bubliny?
Ošiaľ týkajúci sa čínskych internetových gigantov sa rozšíril aj na menšie vychádzajúce hviezdy.
Zhong An je internetovou poisťovacou spoločnosťou, ktorá mimo územia Číny zatiaľ nie je veľmi známou. Minulý týždeň však vstúpila na burzu v Hongkongu s nadpriemerne úspešnou počiatočnou verejnou ponukou v hodnote $1,5 miliardy. Dopyt po akciách tejto spoločnosti bol 400-krát väčší ako celkové množstvo akcií, ktoré boli pôvodne dostupné pre malých investorov. Ceny akcií spoločnosti Zhong An sa v rámci piatich dní od uverejnenia IPO zvýšili až o 35%.
Investorov pri rozhodovaní určite neovplyvnila predchádzajúca ziskovosť spoločnosti Zhong An. Tá dokonca vyhlásila, že stráca peniaze. Ja však súčasťou rýchlo sa rozvíjajúcej „FinTech“ scény, v rámci ktorej sa spája technologický a finančný sektor.
Na hongkonskom trhu sú takéto spoločnosti zatiaľ raritou a IPO spoločnosti Zhong An bolo neodolateľným lákadlom pre mnohých obchodníkov.
Zhong An má navyše ešte jednu atraktívnu črtu. Túto spoločnosť podporili aj prominentné podniky ako Tencent a Alibaba. Do jej počiatočnej verejnej ponuky akcií veľkou sumou investoval aj japonský konglomerát SoftBank. Wong Chi-man, ktorý je riaditeľom výskumu v hongkonskej maklérskej firme Galaxy International Securities, vraví: „Hlboké vrecká a profesionálne konexie populárnych podnikov budú malej firme poskytovať výhodu, až kým sa jej nepodarí zvýšiť svoju ziskovosť.“
Ďalší analytici však nepôsobia nadšene. Anne Stevenson-Yangová, ktorá je spoluzakladateľkou poradenskej firmy J Capital Research, svojim klientom napísala: „Keby bola spoločnosť Zhong An sirotou bez prominentných rodičov, nachádzala by sa v úplne inej situácii.“ Prirovnala ju k portálu Pets.com, ktorý bola jedným z najväčších zlyhaní americkej dot.com krízy v roku 2000.
Spoločnosť Zhong An sa nevyjadrila k dodatočným otázkam ohľadom jej podnikateľského modelu.
Makléri radia nakupovať
Napriek obavám z formovania trhovej bubliny, väčšina maklérov radí svojim klientom nakupovať akcie popredných čínskych technologických spoločností. Predpovedajú, že ich ceny budú naďalej narastať.
Poukazujú na to, že spoločnosti ako Tencent zaznamenávajú v súčasti vysokú ziskovosť a zo svojho podnikania budú schopné vyťažiť ešte viac peňazí. Navyše investujú do rýchlo sa rozširujúcich oblastí priemyslu, medzi ktoré patrí internetový predaj a zdieľaná doprava v rozvíjajúcich sa ekonomikách Indie a juhovýchodnej Ázie.
Súvisiace: Prečo má Čína tak málo starých rodinných podnikov
Medzi pozitívne zmýšľajúcich analytikov patria napríklad zamestnanci investičnej banky Jefferies. Poukazujú predovšetkým na vysoký potenciál video služieb, ktoré čínske spoločnosti propagujú medzi svojim cieľovým publikom. Iba počet predplatiteľov videí, ktoré zverejňuje spoločnosť Tencent, sa v poslednom roku zdvojnásobil.
Niklas Hageback však ostáva v tejto oblasti skeptický. Povedal: „V súčasnosti nie je vhodná doba na investovanie do čínskych technologických spoločností.“ Navrhuje, že lepšou investičnou voľbou sú podhodnotené akcie v menej prestížnych sektoroch. Ako príklad uvádza priemyselné tovary a potraviny.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch
Facebook komentár