Cena Bitcoinu zaznamenala v novembri roku 2013 obrovský nárast. Spolu s ňou sa zvyšovala popularita zakladania nových digitálnych mien.
V tom čase sa na trhu objavili doslova stovky nových kryptomien. V novembri roku 2014 existovalo iba 32 mien, ktorých trhová kapitalizácia presahovala hodnotu $1 milión. Hodnota ďalších 354 druhov kryptomien sa pohybovala pod úrovňou $50 000. Tie sa väčšinou predávali za drobné zlomky centu.
Pred dvoma rokmi sa zdalo, že nové kryptomeny vymýšľa snáď každý. To aj napriek tomu, že mnohé z nich mali veľmi malú šancu presadiť sa na závratne rýchlo rastúcom trhu.
Súvisiace: Ako investovať v čase rozvoja blockchainu?
Minulosť a súčasnosť
Pri pohľade na dnešnú situáciu zistíme, že takmer nič sa nezmenilo. Mnoho ľudí a spoločností sa naďalej snaží presadiť nové kryptomeny. Využívajú na to trhový mechanizmus, ktorý je známy pod pojmom počiatočná ponuka digitálnej meny (ICO).
Graf: Financovanie pomocou počiatočných ponúk digitálnej meny.
Voči situácii spred dvoch rokov však predsa existuje zásadný rozdiel.
Dnes sú v hre skutočné peniaze. Počet kryptomien s hodnotou viac než $1 milión sa za posledných 12 mesiacov zvýšil o 468%. Celková hodnota všetkých kryptomien sa medzitým zvýšila o 1 466%.
Digitálne meny sú v súčasnosti natoľko populárne, že financovanie pomocou ICO je oveľa efektívnejšie ako tradičné „anjelské investovanie“ či financovanie pomocou fondov rizikového kapitálu.
Graf: 2016-7/2017 Celkové množstvo peňazí zhromaždené rôznymi metódami financovania. Čierna farba – tradičné financovanie; modrá farba – financovanie pomocou ICO.
Úspech systému ICO a zhromažďovanie veľkého množstva kapitálu spôsobil, že na scéne sa začína objavovať nový druh Bitcoinových milionárov. Bohatí zakladatelia technologických spoločností, ktorí uspeli vo svojom odvetví podnikania a nezabudli na svoje korene, často investujú do start-upových technologických projektov. Rovnako je to aj s magnátmi v oblasti digitálnych mien. Nadobudnutý majetok investujú do sľubných začínajúcich projektov spojených s kryptomenami. Týmto spôsobom podporujú rozvoj ekosystému založeného na virtuálnych menách.
Ďalší hráči na trhu
Vždy, keď sme svedkami obrovského nárastu cien a zvýšenej miery špekulácie, začnú sa na scéne z ničoho nič objavovať dve kategórie nových hráčov.
Prvou z nich sú podvodníci a manipulátori. Podvody zamerané na kryptomeny sú nepochybne problémom, ktorý bude do istej miery postihovať všetkých ľudí zapojených do tohto trhu.
Súvisiace: Grafika: Veľkosť svetových trhov, kryptomien a Bitcoinu
Druhú skupinu tvoria regulačné orgány, ktoré sú možno ešte väčšou hrozbou. Americká Komisia pre cenné papiere a burzu nedávno vyjadrila obavy ohľadom nekalých praktík spojených s financovaním pomocou ICO. Kanadská vláda sa zase vyjadrila, že „väčšina počiatočných ponúk ICO by mala byť pod dohľadom regulačných orgánov“.
Graf: Celková trhová kapitalizácia kryptomien v roku 2017
Na trhu sa dnes nachádzajú stovky nových kryptomien a ich celková trhová kapitalizácia dosahuje $177 miliárd. V takejto situácii sa do popredia dostávajú dve otázky. Aké veľké riziko predstavujú pre trh podvody spojené s ICO? Naruší neprimeraný zásah regulačných úradov dynamiku vývoja kryptomien?
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MarketWatch
Facebook komentár