“V tých horách je zlato”
Občas čítame v rôznych stĺpcoch bežných novinárov, že Číňania si ublížili, keď (pri porušení Friedmanovských pravidiel) sa im nepodarilo revalvovať svoju menu nahor. Svet sa im pomstí ukladaním trestných sadzieb, vytváraním hroznej nezamestnanosti v Číne a spôsobovaním občianskych nepokojov.
Títo novinári by mali byť opatrní aby sa im želania nesplnili. Jedného dňa môže Čína otvoriť svoje zdroje zlata a striebra ukazujúc príklad Ázii a moslimskému svetu a možno aj Južnej Amerike. Ostatné krajiny môžu nasledovať. To bude konečná revalvácia, ktorá vráti obchodné vzťahy spať k normálu, minimálne v tej časti sveta, ktorá sa vráti k zlatému štandardu.
Bývali doby, kedy „poistenie“ proti nezamestnanosti a iné formy podpory boli v USA neznáme. To bolo v čase, keď krajina bola v zlatom štandarde a deflácia znamenala zvýšenie hodnoty (kúpnej sily) zlata. Kedykoľvek sa tak stalo, nevyhnutný vojnový pokrik bol: “V horách je zlato” a ľudia, ktorí prišli o prácu, obvykle odišli hľadať a ryžovať zlato. Ryžovanie zlata im vždy poskytlo príjem a možnosť ušetriť kapitál. Krajine sa darilo vďaka tomuto „prirodzenému poisteniu v nezamestnanosti.“ Zrátané a podčiarknuté: viac zlata pre ekonomiku. Väčšie množstvo zlata vyliečilo choroby, defláciu a veci sa vrátili do normálu. Nezamestnanosť nemala šancu stať sa “štrukturálnou”.
Samozrejme, že pri súčasnom myslení proti zlatu ako je vidieť v dnešnom myslení FEDu a vlády, veľkému hľadaniu zlata sa bráni v mene “ochrany životného prostredia”. Keynesiánski ekonómovia hovoria, že majú ideálnou náhradu za viac zlata prichádzajúceho do ekonomiky, a to, tlačené papierové peniaze, ktoré má tiež tú výhodu, že ich vznik môžete vyladiť z centrálneho riadiaceho panelu, z centrálnej banky. Zabúdajú, že ich “náhradné” zlato je veľmi kontraproduktívne. Skôr než zmiernenie problému dlhu, ktorý trápi ekonomiku, zhoršujú to a tak udržiavajú, dokonca zhoršujú situáciu nezamestnanosti.
Zlato: najlepší hasiaci prístroj na dlh
Naproti tomu, zvýšenie produkcie zlata zlepšuje ekonomický stres, vrátane nezamestnanosti a predovšetkým, nastaví limit na rast celkového dlhu. Platenie zlatom je jediný konečný hasiaci prístroj na dlh. Iný spôsob platenia dlhov ponecháva celkový dlh bez zmeny. Je to len presúvanie dlhu z jedného dlžníka na druhého. Celkový dlh vo svete môže len rásť, nikdy sa zmenšiť. Nakoniec všetky dlhy, dobré aj zlé, sú presunuté do štátnej pokladnice, vytvárajúc krízu štátneho dlhu. Toxický dlh, ktoré musí štátna pokladnica absorbovať ničí kredit vlády. Keď príde kríza a dobrý kredit vlády bude potrebný pre obnovenie ekonomiky, už tam nebude. Bude minutý. Namiesto toho tam bude len “toxické bahno”.
Ide o vrodenú vadu keynesiánstva, ktoré nedokáže rozlišovať medzi kapitálom a úverom, dobrým a zlým úverom a v súvahe vlády voľne presúva položky z kolónky pasív do kolónky aktív robiac účtovný systém bezcenným.
Krvinky zlata v peňažnom krvnom obehu napadnú toxický odpad zničia ho. Peňažný systém má imunitu, ochranu proti zlému dlhu. Celkový dlh krajiny nemôže rásť bez limitu, keďže zlý dlh je neustále eliminovaný. Monetárny systém Keynesa a Friedmana nemá konečný hasiaci prístroj na dlh, čo je dôvod, prečo vyrobil obrovskú kopu dlhov, ktorá je smerujúca k pádu a k pochovaniu ľahostajnej a nevšímavej verejnosti pod trosky tak ako dvojičky Svetového obchodného centra pred desiatimi rokmi.
Výmena zo žobráckej misky váh na misku váh s vyhliadkou!
Zlato má tiež záhadnú vlastnosť, že opustí miesto, kde nie je oceňované a hľadá miesta, kde je vítané. Jedným takým miestom v dnešnom svete je Čína. Čína vie ako sa stať svetovým producentom zlata číslo 1. Čína vie, ako zdvojnásobiť svoje rezervy zlata nenápadne za pár rokov. Je neuveriteľné, že čínska vláda otvorene vyzýva svojich ľudí aby všetci, 1,34 miliardy, mali zlato (a striebro) poruke na horšie časy. Táto rada je múdra. Neexistuje nič zadarmo. Buďte pripravení na nepriazeň osudu. Buďte sebestační. Vlastnite zlato. Nepočítajte s „poistením v nezamestnanosti“ a „dôchodkom garantovaným vládou“ : keď ich budete najviac potrebovať, proste to tam nebude.
Pred tým, než by sa v Číne mohla vyvinúť značná nezamestnanosť, nezamestnaní pôjdu hľadať a ryžovať zlato, rozutekajúc sa ako pracovité mravce po celom území Číny, celých 3,7 milióna štvorcových míľ (9,6 milióna štvorcových kilometrov). Ak toto nebude stačiť, Číňania majú ešte niečo v rukáve.
Číňania majú kontrolu nad cenou zlata. Môžu ju zvyšovať marginálne žiadaním viac zlata na svetovom trhu. Číňania mienia riadiť globálny trh zlata prostredníctvom svojej marginálnej kontroly nad cenou zlata. Nedopustia aby cena zlata vyskočila nahor. V súčasnej dobe to nie je v ich záujme. Nie sú posadnutí zlatom. Majú však vynikajúce znalosti zlata (a samozrejme striebra). Naopak, Vrtuľník a tlačiarenský lis Ben (Ben Bernanke – pozn. prekl.) má ešte horšie chápanie zlata ako mal jeho učiteľ Keynes.
Mnoho ľudí posadnutých zlatom má zlú stratégiu. Takíto kupujú vysoko a predávajú dole. Nemôžu sa toho zlozvyku vzdať. Mali by nakupovať nízko a predávať vysoko. Mali by študovať politiku zlata Číne, ktorá používa škrtiaci ventil ceny zlata k riadeniu hladiny nezamestnanosti. Zvýšenie ceny zlata robí ryžovanie zlata výnosnejším a hľadanie zlata atraktívnejším, čím sa znižuje nezamestnanosť.
Na druhej strane, Číňania zastavia strmý pokles ceny zlata iba vtedy ak je to v záujme Číny, to jest tak dlho, ako je to potrebné pre zníženie nezamestnanosti v Číne.
Neschopnosť USA týkajúca sa zlata
Vláda USA si zrejme nechala ujsť historickú príležitosť vyhrať súťaž o menovú nadvládu vo svete (ktorá by zabezpečila pre dolár status “rezervnej meny” pre 21. storočie, bez ohľadu na čínske ambície). Neschopnosť Fedu a ministerstva financií týkajúca sa zlata prináša hanbu do krajiny, ktorá sa pýši svojou vedúcou pozíciu v globálnom vedeckom výskume. Súčasná finančná kríza vo svete je kríza zlata. Nemôže byť správne diagnostikovaná bez analýzy ekonomickej úlohy zlata v úlohe ako jediného konečného hasiaceho prístroja na dlh, úlohe, ktorú hrá zlato tisíce rokov, od dôb písomných záznamov, až do osudného roku 1971. Bolo to presne pred štyridsiatimi rokmi, keď USA nesplnila svoje medzinárodné záväzky zlata. Aby sa vyhli hanbe, ktorá nasleduje podvodné porušenie zmluvy ako tieň nasleduje zlodeja, americká vláda poslúchla mefistovskú radu Miltona Friedmana. Bol to on, kto navrhol, aby Nixon obrátil porážku vo víťazstvo a hanbu na triumf tým, že “nechal dolár plávať “. Friedman navrhol, že svet sa musí dozvedieť, že táto významná porážka povery bola oneskorená. Zlato je predstieraná hodnota. Nechajte svetové centrálne banky oznámiť, že prestali “podporovať” zlato a možno ho už čoskoro začnú predávať.
Továreň na zelený syr na Potomacu
Potom, svete div sa, krysy začnú opúšťať potápajúcu sa loď. Ľudia začnú ozlomkrky predávať zlato. Len nech svetové centrálne banky oznámia, že začali hromadiť americký vládny dlh. Potom hľa, zázrak premeny kameňa na chlieb a vody na víno, sa môže bežne vykonávať monetárnymi technikmi prostredníctvom zníženia úrokovej miery až na nulu ak je to potrebné. Svet odpustí dobrotivej vláde technické sklzy nesplnenia platby dlhu v zlate.
Ako Keynes poznamenal: ľudia chcú Mesiac. Ale nemôžu mať Mesiac. Centrálna banka bude musieť ľuďom povedať, že zelený syr je rovnako dobrý a že ho môžu mať. S takouto radou môžu centrálne banky obrátiť všetky svoje zdroje na výrobu zeleného syra. Nevadí, že zelený syr sa môže pokaziť, najmä ak je používaný ako uchovávateľ hodnoty.
Harakiri v západnom štýle
Tento spôsob myslenia živil americkú menovú a fiškálnu politiku štyridsať rokov. Toľko trvalo premrhať kredit americkej vlády, výsledok dvoch storočí tvrdej práce a šetrenia.
Nasledovalo systematické prenasledovanie tých ekonómov, ktorí varovali pred nebezpečenstvom, že nekryté peniaze nakoniec stratia svoju hodnotu. V žiadnom experimente sa nepodarilo aby sa nezameniteľná mena udržala. Všetky takéto experimenty v minulosti skončili neúspechom a spôsobili ľuďom neznesiteľnú ekonomickú bolesť. Vyskúšať takýto experiment ešte raz a prinútiť zvyšok sveta nasledovať USA do priepasti bolo harakiri v západnom štýle.
Bolo trestné umlčať a vykázať kritikov do exilu prostredníctvom oficiálnej diskriminácie a urážok. Dôkazy, že USA upadá a že bude veľmi ťažké, ak nie nemožné to zvrátiť boli k dispozícii takmer okamžite po roku 1971. Valutové kurzy, ceny komodít, úrokové sadzby, ceny dlhopisov sa v roku 1971rýchlo destabilizovali. Trh práce začal krvácať, keďže dobre platené miesta vo výrobe sa presúvali na smerom na východ.
Kamikadze na americký štýl
Nízke mzdy v Číne tento jav nevysvetľujú. Pri zlatom štandarde by západný priemysel mohol koexistovať s nízkymi mzdami v Oriente. Avšak po podvodnom a násilnom zvrhnutí starého menového poriadku sa zlato začalo sťahovať na východ, berúc pritom dobre platené miesta vo výrobe so sebou.
V tomto bode oznámili profesori, ktorí profitovali z čistiek od tradičných profesorov ekonómie na amerických univerzitách, Friedmanove hlúposti, že “slabá” mena je pre krajinu výhodou. Robí export lacným a import drahým. Vadí vám obchodný deficit? Žiadny problém. Stačí doladiť hodnotu vašej meny nadol. Bingo! Vývoz prudko stúpne a dovoz bude kvapkať po kvapkách.
Odporúčanie, že devalvácia meny má blahodarný účinok na obchodnú bilanciu je podobné odporúčaniu, že ak má šampión vyhrať preteky, amputácia končatiny je prospešná. Friedmanove hlúposti spustili celosvetové strmhlavé náhlenie sa za konkurenčnou devalváciou meny (niektorí to trefne nazývajú “preteky ku dnu”).
Teória Miltona Friedmana naznačujúca, že systém plávajúceho dolára je samo – vyrovnávací mechanizmus schopný napraviť obchodné toky: zvýši vývoz a zabrzdí dovoz je najhoršia teória, ktorá bola kedy vymyslená. Je to hanba, ktorá špiní americkú vedu, poškodzuje americkú verejnosť a ruinuje americkú vládu. Aby bolo vidno Friedmanovu hlúposť v pravom svetle vedy, treba si len pripomenúť, že devalvácia vždy zhorší obchodné podmienky každej krajiny. Eufória vyššieho vývozu bude trvať len tak dlho, kým sa neminú zásoby dovážaných prísad používaných v exportnom priemysle. Od tej doby bude krajina musieť platiť vždy viac za dovážané látky. Takisto dostane menšiu hodnotu za jednotky exportu , dve pohromy naraz, ktoré určite ešte viac zhoršia obchodnú nerovnováhu. To bolo kamikadze v americkom štýle. Amerika sa úspešne devalvovala do chudobinca cestou ničiac kedysi rozprávkový exportný priemysel.
“Po nás potopa”
Najhorší aspekt nášho nešťastia je, že tým že sme keynesiánov a friedmanovcov postavili na čelo našej ekonomiky a menového systému, sme sa sami odsúdili k večnému otroctvu. V minulosti mohli byť v prípade zlyhania volení alebo nevolení funkcionári odvolaní a prepustení pre stratu dôvery. To už neplatí, nie v oblasti hospodárskej a menovej politiky. Čím horšie chyby monetárni funkcionári robia, tým majú nárok na viac moci. Týchto ľudí nikdy neprinútite priznať si chybu. Vedia, že moc, ktorú teraz majú, moc tlačiť peniaze, je neobmedzená moc. Nikdy sa jej nevzdajú. A po nás potopa.
Zdroj: ProfesorFekete.com
Facebook komentár